Mars’ta Halka Oluşumu Mümkün Olabilir

1586

Halkası olan gezegenlerle tanışıklığımız Satürn’e ait herhangi bir görseli ilk görüşümüzle yaşıt muhtemelen. En azından kendi adıma durumun böyle olduğunu söyleyebilirim. O yüzdendir ki Jupiter, Uranüs ve Neptün’ün de halkaları olduğunu öğrendiğimde epey şaşırmıştım. Yapılan son araştırmalara göre bu estetik gezegenler kervanına yeni bir üye daha katılmak üzere.

jupitrneptunsonbisey

Phobos, Mars’ın iki uydusundan büyük olanı. Gezegenine sadece 6000 km uzaklıkta bir yörüngesi olan Phobos’un Mars’a çarpacağına kesin gözüyle bakılmaktaydı; fakat son araştırmalar, uydunun gezegene çarpmadan önce enkaz haline geleceği ve bu enkazın gezegenin etrafında bir halka yaratacağı inancını kuvvetlendirmişe benziyor.

Nature Geoscience’de yer alan araştırmaya göre Phobos, Mars’a yaklaşmakla kalmıyor aynı zamanda Mars’ın yerçekiminden kaynaklı yapısal değişikliklere de uğruyor. Bundan dolayı gezegenin enkazının 20-40 milyon yıl içinde Mars’ı çevreleyecek bir halka oluşturacağı görüşü kuvvetleniyor. Halkalar başlangıçta Satürn’ün bugün sahip olduğu halkalar kadar yoğun olacak ve bu durum 100 milyon yıl sürecek.

 

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir