Marslı Filmi Gerçek Mi Oldu: Mars Toprağında Yetişen Ürünler Sağlıklı Çıktı

1431

Hollanda’da bulunan Wageningen Üniversitesi’nde görevli bilim insanları NASA’nın Mars toprağında yaptığı analizler ışığında Mars toprağına benzer bir toprakta bitki yetiştirmeyi başardı. Yapılan deneyde üretilen dört sebze ve tahılın yenmesinin güvenli olduğu tespit edildi.

marsKızıl gezegene yapılması planlanan uzay yolculuklarında astronotların gıda sorunu sık sık gündeme gelen önemli bir engeldi. Ama Wageningen Üniversitesi’nde görevli ekip, Mars toprağına benzer bir yüzeyde yetişen turp, bezelye, çavdar ve domatesin tehlikeli düzeyde ağır metaller içermediğini gördü. Böylece Mars’ta kolonileşme hayali kuran insanoğlu yol boyunca gereken besinleri yanında götürecek; Mars’a ayak bastıktan sonra da Mars toprağında kendi ürünlerini yetiştirecek. Araştırma grubu yetkilisi Wieger Wamelink, “Bu çarpıcı sonuçlar çok umut verici. Aslında bu turp, bezelye, çavdar ve domatesleri yiyebiliriz ve tatlarının nasıl olduğunu çok merak ediyorum” dedi.

marsNASA tarafından Mars koşullarına göre geliştirilen toprağı kullanan bilim insanları 2013 yılından bu yana deney yapıyor ve şu ana dek 10 çeşit ürün yetiştirmeyi başardılar. Ancak yine de bu ürünlerin Mars toprağındaki kadmiyum ya da bakır gibi ağır metalleri absorbe edip etmeyeceği belli değil. Şimdi patates de dahil geri kalan 6 ürün üzerindeki testler devam ediyor. NASA, gelecek 10-15 yıl içinde Mars’a insanlı yolculuk planlıyor. Mars One projesi kapsamında ise aday seçimleri sürüyor. Geri kalan 100 aday arasından 40 kişi seçilecek.martian

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir