Majesteleri’nden Hayata Bakışınızı Değiştirecek 8 Söz

1677

O tüm zamanların en büyük sporcularından; belki de en iyisi. Nam-ı diğer Majesteleri. Basketbol oyununun şeklini ve algısını değiştiren, parkeye apayrı bir estetik katan adam. Rakip koçların ve oyuncuların da saygısını kazanabilmiş, başarılarıyla çıtayı gökyüzüne çıkarmış, kendi dönemi ve sonrasındaki herkesi etkileyebilmiş olan kişi: Michael -Air- Jordan.

Kendisinin başarıları malum; ancak bu başlığın konusu Jordan’ın fiziksel yetenekleri veya kazandığı şampiyonluklar değil. MJ, doğuştan gelen yeteneklerinin dışında çocukluğundan itibaren kendisini hayata karşı mental olarak da hazırlamış birisi. O’nun kazanma hırsı ve herhangi bir işi en iyi şekilde yapma isteği bugün sadece genç basketbolcuları değil, karşısına çıkan engelleri aşabilmek adına çaba gösteren herkesi -yani aslında hepimizi- etkilemekte.

Biz de sizler için MJ’in basketbola ve hayata bakışını anlatan 8 cümlesini seçtik. Elbette büyük adamların büyük cümlelerini okumak hayatımızda kısa vadede hiçbir şeyi değiştirmez; ancak zorlukları yenebilmek adına aklımıza ufacık bir tohum ekebilmek belki de tüm geleceğimizi değiştirir, kim bilir?

#1 Engeller sizi durdurmamalı. Eğer bir duvara çarparsanız, vazgeçip geri dönmeyin. Üzerine tırmanın, yıkıp geçin veya etrafından dolaşmanın bir yolunu bulun.
jordan_no_excusas
#2 Her maçı son maçımmış gibi oynuyorum.
chi-jordan15shurg-20090901_original
#3 Yetenek size sadece maçı kazandırır; zeka ve takım oyunu ise şampiyonluğu.

February 24, 1997:  Michael Jordan of the Chicago Bulls. ***** NORTH & SOUTH AMERICA SALES ONLY ----- NORTH & SOUTH AMERICA SALES ONLY *****

#4 Başarısızlığı kabul edebilirim; herkes bir şeylerde başarısız olur. Ancak denememiş olmayı kabul edemem.

Michael-Jordan-Made-More-Money-On-Sneakers-Last-Year-Alone-Than-He-Did-His-Entire-NBA-Career

#5 Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla maç kaybettim, 26 kez maçı kazandıracak atışı kaçırdım… Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. Başarımın sırrı işte budur.

92 jordan usab 800

#6 Hayatımda hiç bir maçı kaybetmedim; sadece yeterli zamanım yoktu.

michaeljordan

#7 Eğer bir kez vazgeçerseniz bu alışkanlığa dönüşür. Asla vazgeçmeyin.

michael-jordan-the-shot

#8 Bazı insanlar bir şeylerin olmasını ister, bazısı olmasını umar, bazısı ise gerçekleştirir.

tumblr_m661x0rpNg1ry1zh5o1_1280

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir