Londra’da Bulunan 4 Okuldan Öğrencilere Oruç Tutma Yasağı

1382

Ramazan ayı yaklaşırken Londra’da bulunan 4 ilköğretim okulunda öğrencilere oruç tutma yasağı getirildi. Karar nedeniyle The Lion Academy Trust adlı kuruluş Müslüman çevrelerden yoğun tepkiler aldı.

Kuruluşa bağlı okullardan biri olan ve dolayısıyla yasağın uygulanacağı okullardan da biri olan Barclay İlkokulu görevlileri tarafından velilere gönderilen mektuplarda yapılan açıklamada ‘Karar alınırken İslam’ın şartlarına uygun olarak hareket edildiği ve yetişkinlik dönemine kadar hiç kimsenin oruç tutma zorunluluğunun bulunmadığı‘ belirtildi.

londra ilkokul oruc yasagi

Açıklamanın devamı ise şöyle: “Yılın en sıcak zamanı olması bir yana, bu dönem okulumuzun etkinlik olarak da en yoğun olduğu dönem. Geçen sene yine bu dönemlerde 17-18 saati bulan oruç süreleri nedeniyle çocuklarımız büyük sıkıntı çekmiş ve bir çok sağlık sorunu yaşanmıştı. Bir çocuk için bu kadar uzun bir süre boyunca aç ve susuz kalmak çok sağlıksız bir hareket.“. Ek olarak da bunun herhangi bir ayrımcılık amacı gütmediği ve Müslüman çocukların okulda her türlü etkinlikte etkin rol alabildiği belirtilse de karar büyük tepki topladı.

Konuyla ilgili Britanya Müslümanlar Birliği tarafından yapılan açıklamada “İslam’da bu konuyla ilgili yeterince açık ve isabetli kurallar var, açlığa dayanamayan çocukların oruçlarını bozabilmeleri gibi. Çeşitli hastalık durumlarında da çocukların ve yaşlıların oruçlarını bozabileceği bilinen bir gerçek. Sonuç olarak bu tip kararların çocukların kendisi ve aileleri tarafından verilmesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Yasağın uygulanacağı okullardan diğer üçü ise Sybourn İlkokulu, Thomas Gamuel İlkokulu, Waltham Forest&Brook House İlkokulu.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir