Londra Kalesi’nde Yüz Binlerce Gelincikli Anma Töreni

1547

Londra Kalesi, geçtiğimiz yıl I. Dünya Savaşı’nın 100. yılında ziyaretçilerine muhteşem bir görsel şölen yaşattı. Penceresinden dökülüp bütün bahçeye yayılan gelincikler görenleri kendine hayran bıraktı. Sanki orası kalabalık bir şehir değil de uzakta, sakin bir cennet köşesi gibi. Turistlerin ziyaret akınına uğrayan saklı bir cennet köşesi..

gelincikler-2

Ama bu gelincikler uzaktan görüldüğü gibi gerçek değil aslında. Hepsi seramikten yapılmış. İki sanatçı tarafından, I. Dünya Savaşı’nda hayatını yitiren 888.246 kişiyi anmak için tasarlanmış. Hepsi el yapımı olan gelinciklerin her biri savaşta ölen bir kişiyi temsil ediyor.

gelincikler-3Buraya verilen değer ise çok farklıydı. Evet Londra’ya gelmişken görenler de vardı elbet ama bir de sadece bu anıtı görmek için uzak yerlerden gelenler de vardı. Çünkü burası savaşta yakınını kaybedenler için bir anlam ifade ediyor.

ceramic-poppies-first-world-war-installation-london-tower-13

İngiltere kültüründe gelincikler eskiden beri anma için kullanılan bir obje. O zamanlar yakalarına kırmızı gelincik takıyorlarmış.

britain-remembrance

Anma töreni bittikten sonra gelincikler tek tek toplanıp tanesi 25 pounda satıldı. Gelirin bir kısmı da savaşta ölen askerlerin ailelerine verildi.

ceramic-poppies-first-world-war-installation-london-tower-7

gelincikler-1

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir