Kuzey Kore Kendi Zaman Dilimini Yaratmak İçin Saatleri 30 Dakika Geriye Alıyor

2225

Kuzey Kore devlet medyası tarafından yapılan açıklamada ülkenin 1910’dan İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına kadar Japonya tarafından kontrol altındayken değiştirilmiş saat dilimini kullanmayı bırakıp saatleri 30 dakika geriye alarak kendilerine özgü zaman dilimini kullanmaya geçecekleri belirtildi.

kuzey kore kim jong un saat dilimini degistiriyor

An itibariyle Türkiye’nin 7 saat ilerisinde olan Kuzey Kore saat dilimi, 15 Ağustos’ta uygulamaya konacak yeni zaman dilimiyle beraber 6 buçuk saat ileride olacak. Bu tarihte uygulamaya konulmasının nedeni ise Kore’nin İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya’nın kontrolünden çıktığını ilan ettiği tarihin 70. yıldönümü olması.

Güney Kore’den gelen açıklamada ise diplomatik ve ticari ilişkileri etkilememek amacıyla kendi saat dilimlerini değiştirmeyecekleri belirtildi. Ayrıca bu saat değişiminin Kuzey Kore’de bulunan ve ortaklaşa işletilen Kaesong’daki sanayi bölgesinde sıkıntılar çıkarabileceğini, bununla beraber aralarındaki farklılıkları azaltmaya çalışan bu iki ülkenin işini daha da zora sokacağı açıklandı.

kuzey kore kim jong un saat dilimini degistiriyor 2

Kuzey Kore bu adımla beraber kendi özgün zaman dilimlerine sahip olan birkaç ülkeden biri oldu. Ülkelerin zaman dilimlerini belirleyen bir kurum olmadığı için her ülke karar vermede özgür. Daha önce de Nepal kendi saat dilimini 15 dakika geriye almış, 2011’de ise Samoa adaları 30 Aralık tarihini komple atlayarak 31 Aralık tarihine geçerek komşuları Yeni Zelanda ve Avustralya’nın zaman dilimine uyum sağlamıştı.

Kuzey Kore’nin burnunun dikine gittiği tek olay bu değil, ülkeyle ilgili daha bir çok ilginç gerçek var. Bunlara göz atmak isterseniz hazırladığımız bu eğlenceli ve bilgi dolu videoya göz atabilirsiniz:

Kaynak: theguardian

1
Kimler Neler Demiş?

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir