Kredi Notu Sorgulama ve Bilmeniz Gereken Birçok Şey

2853

Kredi Notu Nedir?Kredi notu nasıl sorgulanır?

Kredi notu, kişilerin kullandıkları kredi kartı, taksitli kredi , kredili mevduat hesaplarına ait ödeme şekilleri, zamanları vs gibi değişkenler göz önünde bulundurularak hesaplanan bir nottur.

Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler;

Notun yüksek olması olumlu bir durumdur. Yüksek bir nota sahip olmak demek geçmiş ödemelerin düzenli yapılmasıyla ilişkili olup ilerideki ödemelerin de düzenli olacağının göstergesidir. Kredi notu puanları rakamsal olarak 0 ile 1900 arasında değişir.  1 puan düşük bir kredi notu iken 1900 oldukça yüksek bir nottur.  1900 ‘e yakın bir puanınız varsa bankalar ödeme performansınızın güvenilir olduğuna karar vererek size kredi veriyor. Eğer puanınız düşükse bankalardan kredi almanız çok zordur.

kredi notu
en riskli puandan çok iyi puana doğru sıralama ve tablo üzerinde gösterimi

Tablodan da anlaşılacağı gibi 0 ile 699 arası kredi notu en riskli gruba girer ve bu puan aralığındaysa notunuz kredi almanız mümkün değildir. Hızlı bir şekilde ret cevabı alınır.

700 ile 1099 arası ise orta riskli grubu içerir. Bu puan aralığında kredi notunuz varsa bankalar tarafından adınıza kredi verilme ihtimali oldukça düşüktür.

1100 ile 1499 arası az riskli grup olarak adlandırılırken bu gruba bankaları en çok tereddüte düşüren gruptur diyebiliriz. Bankalara bağlı olarak kredi verilme ya da verilmeme durumu değişkenlik gösterir.

1500 ile 1699 puan arası grup iyi olarak adlandırılır. Eğer 1500 ve üzeri puana sahipseniz içiniz rahat olsun. Bankanızın kredi verme ihtimali oldukça yüksektir.

1700 ile 1900 puan arası grup çok iyi olarak adlandırılır. Eğer bu puan aralığında kredi notunuz var ise kredi alma isteğiniz yüksek ihtimalle bankalar tarafından onaylanacaktır.

Kredi Notunu Bilmek Neden Önemli?

Kredi başvurusu yaptığınız taktirde bankalardan kredi alıp alamayacağınızı önceden tahmin etmeniz açısından bir ölçüttür. Ya da şöyle diyebiliriz banka size kredi verip vermeyeceğine hatta ne oranda faiz ile kredi vereceğine kredi notunuza bakarak karar verir. Bir nevi kredi notunuz sizin bankalara olan referansınızdır. Bu gibi birçok sebep ile kredi notunu bilmek önemidir.

Findeks

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notunuzu öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Örneğin ilki internet üzerinden www.findeks.com aracılığı ile öğrenmektir. Bunun içinde öncelikle findeks.com’ a üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra sorgulama yapabilmek için belli bir ücret ödemeniz lazım (4 tl gibi). Bu şekilde sistem size tek seferlik bir sorgulama yapma sağlar. Kredi notu değişken bir puan olduğu için eğer isterseniz bu siteye aylık ödeme yaparak düzenli olarak kredi notunuzun size bildirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ve kredi notunuzu yakından takip etme olağınız da olur.

tc-no-ile-kredi-notu-sorgulama

Bir diğer kredi notu öğrenme yolu ise kendi bankanızın internet şubesi aracılığıyladır. Kendi bankanıza da belli bir ücret ödeyerek kredi notu sorgulayabilirsiniz.

Eğer internet ile aranız pek iyi değil ise telefondan sms aracılığı ile de kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun içinde belli bir ücret ödemeniz gerekir. ( 9 tl gibi). Bu hizmetten faydalanabilmek için de Avea veya Turkcell müşterisi iseniz TC kimlik numaranızı yazarak 1122’e mesaj göndermeniz gerekmektedir. Bu şekilde notunuzu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Şimdilik Vodafone firmasının böyle bir sorgulama uygulaması yok.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

kredi notu

Öncelikle belirtmekte fayda var ki kredi notu birdenbire yükselmez. Bu yüzden sabırlı olunmalı. Aşağıda verilen öneriler kredi notunuzu yükseltme adına size yardımcı olabilir.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Öneriler;

  • Kredi kartı ödemelerinizi yaparken aylık ve düzenli bir şekilde yapmalısınız. Bunun için de asgari ücreti ödemeniz yetmez. Borcunuzun hepsini düzenli olarak ödemelisiniz. Ancak bu şekilde notunuza pozitif katkıda bulunabilirsiniz.
  • Bankalar üzerinden yaptığınız fatura ödemeleriniz de kredi notunuz üzerinde etkilidir. Düzenli ödediğiniz faturalar size puan kazandırır. Faturalarınızı ödemelerinizde ki düzensizlik ise olumsuz olarak notunuza yansır.
  • Takibe alınmış kredi kartınız varsa bu durum doğrudan kredi notunuzu olumsuz anlamda etkiler. Daha sonra tüm borcunuzu kapatsanız bile bu durum 5 yıl boyunca kredi notunuzu olumsuz anlamda etkilemeye devam eder. Ancak 5 yılın sonunda takibe alınmış kredi kartınızın borcu kapanmış olsa bile olumsuz puan etkisini yitirir.
  • Diyelim ki yüksek miktarlı bir kredi borçlanmasına girdiniz. Bu durum risk teşkil edeceğinden puanınız aniden düşer. Ama ödedikçe ve bu borç kapandıkça puanınız yükselmeye devam eder.

kredi-notu-nedir

Notunuz ne kadar sürede güncellenir?

Bu soruya verilebilecek net bir rakam olmasa da güncellemenin uzun süreler aldığı bir gerçektir. Bu sebeple kredi notunuz size ve kredi miktarınıza, ödeme alışkanlıklarınıza gibi değişkenlere bağlı olarak güncellenir.

Kredi Notunuz Haricinde Göz Önünde Bulundurulan Faktörler nelerdir?

Kredi notunuz dışında göz önünde bulundurulan faktörlerden biri de çalışma şekliniz ve çalışmakta olduğunuz kurumdur. Yani devlet memuru ya da özel sektör çalışanı olmanız bankaların değerlendirme sistemini etkiler.

Diğer bir faktör ise başka bankalara borcunuzun olup olmamasıdır. Eğer varsa bunun toplam miktarı, aylık taksit durumu ve gelir durumunuz bankaların dikkat ettiği noktalardandır.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir