Korsan İçerik Sayesinde Zengin Olan Adam

1354

Kim Dotcom şüphesiz ki dünyanın en garip zenginlerinden birisi. Çünkü o milyar dolarlarını korsan içerik sayesinde kazandı. Kendisinden bahsedelim öncelikle. Kit Dotcom; şu an 41 yaşında olan, ergenlik dönemlerinden itibaren başı güvenlik güçleriyle belaya giren bir hacker ve internet girişimcisi. Daha 20 yaşında bile değilken NASA, Pentagon ve Citibank’ı hacklediğini söyleyerek büyük bir üne kavuşmuştu. 94 yılında Alman polisi tarafından tutuklanıp hapse atıldı ancak çok sürmeden geri bırakıldı. Dotcom tabi ki durmadı ve hayatını kökünden değiştirecek hamleler yaptı.

0416_kim-dotcom_650x455

2000’li yılların başında bir şirkete 50 milyon dolar yatırım yapacağını ilan etti ve şirketin hisse fiyatlarını arttırdı. Bunun üzerine kendi hisselerini satarak 1.5 milyon dolar kar elde etti. Bu olanlardan sonra da hapse mahkum edildi ama cezası ertelendi. Bunu fırsat bilen Dotcom, Hong Kong’a kaçtı. Asıl hamlesini de orada yaptı, Megaupload’ı kurdu!

kim-dot-com-top

Bu site dizi, film, müzik ve oyun korsancılığı için en büyük sitelerden birisi oldu ve yıllar içerisinde Dotcom’a 175 milyon dolar gelir getirdi. Ama bir yandan da eğlence sektörüne fena zarar verdi, yarım milyar dolar kadar. Bu yüzden site 2012’de FBI tarafından kapatıldı ve hemen ardından Dotcom ve diğer çalışanlarla ilgili yasal süreçler başlatıldı.

2014-11-26-image-4

Ama Dotcom o zamana kadar gerekli ayarlamaları yapmıştı. Geliştirdiği yeni ilişkiler sayesinde Yeni Zelanda’ya taşındı. Oradaki evi basılarak tutuklandı, bankadaki paralarına el konuldu. Herkesin artık hapse gireceğine emin olduğu bir noktada gerek avukatlarının gerekse Dotcom’un savunmaları sayesinde bir kez daha hapisten kurtuldu.

xkim-dotcom-cars.jpg.pagespeed.ic_.b3_djN3lxI

Megaupload’ın kapatılmasından sonra Mega isimli yeni bir site kurdu. Bu site daha güvenli ve şifreleme ile çalışıyor yani hükümetler artık kolay kolay takip edemiyor. Hala pek çok suçlamayla karşı karşıya kalsa da Dotcom hayatını yaşamaya devam ediyor. Mesela bir müzik albümü hazırlıyor ve İnternet Partisi isminde siyasi bir partinin kurucu liderliğini yapıyor.

Donanım Haber

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir