Korkutucu Derinlikte Olan 10 Göl

4744

Ülkemizdeki en bilindik göllerden biri Van Gölü’nün yüz ölçümü, 3.713 km² ve derinliği ise iklime bağlı olarak yükselir ve alçalır. En derini 451 metre iken en alçak derinliği ise 171 metredir. Bir de dünya üzerinde adını duymadığımız, bilmediğimiz, görmediğimiz gölleri düşünürsek..

Evet, Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür ancak, dünyanın en derin gölleri hangileri?

#1 Crater Gölü – Amerika

Volkanik olarak oldukça aktif bir geçmişe sahip göl, dünyanın en derin onuncu gölüdür ve 549 metre derinliğindedir. Volkanik aktivitenin sonucu Mazama Dağı’nın çökmesi ile oluştuğu tahmin ediliyor. Ancak başka bir efsaneye göre, Kızılderili şefin kızına aşık olan ve reddedilen, Llao (Mazama Dağında yaşayan Yeryüzü’nün Ruhu) insanları ateş ile cezalandırır. Aşık olduğu kızın babası, Kızılderili şef ile karşılaştığı çatışmada, Mazama Dağı’nın tepesine çökmesiyle yer altında tutsak edilir. Pişman olduktan sonra aralarında barış sağlanır ve çöküntüyü, büyülü güzellikteki mavi sular doldurur. Görsellerine bakınca da gidip görenlerin hayran kalacağının garantisini veriyor.

Crater gölü, Amerika

#2 Great Slave Gölü – Kanada

614 metre derinliğindeki göl, Kuzey Amerika’nın en büyük ikinci gölü, ve en derin ilk gölüdür. Bölgenin hava şartlarından dolayı, gölün bir kısmı yılın 8 ayı buzdur. Kış aylarında ise göl öyle kalın bir halde donarki, yolu kısaltmak amaçlı tırlar, kamyonlar üzerinden tereddütsüz geçebilirler. Bu gölde de bizim aşina olduğumuz Van Gölü Canavarı gibi efsane bir isim vardır. “Ol’Slavey” isimli, ejderha görünümlü ve suyun yüzeyinde 6-8 metreye kadar sıçrayabilen bir yaratık olduğu öne sürülür ancak daha kanıtlanmış değildir.

Great-slave-göl-sonbisey

#3 Issyk Kul Gölü – Kırgızistan

182 km uzunluğunda ve 60 km genişliğinde olup, Güney Amerika’da en geniş ikinci dağ gölü ünvanına sahiptir. Derinliği ise 668 metredir. Efsaneye göre Ossouna kralının kulakları eşek kulağı gibidir. Her tıraş olduktan sonrada bu sırrı gizli tutmak için gittiği berberi öldürür. Ancak bir gün berber elinden kaçar ve bu sırrı bir kuyuya haykırır. Bu olaydan sonrada kuyu suları yükselir ve şehri yutar. Efsaneye dayalı yapılan arkeoloji araştırmalarında ise Issyk Kul Gölü’nün olduğu yerde eski şehir kalıntıları bulunmuştur.

Issyk Kul-göl-sonbisey

#4 Malawi Gölü – Malavi | Mozambik | Tanzanya

Nyasa Gölü olarakta bilinen Malawi gölünün derinliği, 706 metredir ve Afrika’nın üçüncü en büyük gölüdür. Tropik yapısından dolayı, diğer dünya göllerine göre daha fazla çeşit canlıya ev sahipliği yapar. Bu bölgede safari gezisine çıkan bir çok turistin, bu güzel gölde balık tutma şansını elde ettiği doğrudur.

Malawi-göl-sonbisey

#5 Pinatubo Gölü – Botolan | Filipinler

Bir krater gölü olan Pinatubo, ismini Pinatubo Dağı’ndan alır. 1991 yılında gerçekleşen ve dünyanın bilinen en büyük ikinci patlaması olarak tarihe geçmiştir. Oldukça asidik ve sıcak olan suyunun zamanla soğuması ve PH’ının normal seviyelere getirilme çalışmaları sonucu, tursitik bir yer olmuştur. Bu gölde de yine Van Gölü Canavarı gibi, Pinatubo Canavarı olduğu söylenir.

Pinatubo-göl-sonbisey

#6 San Martin – O’Higgins Gölü – Arjantin | Şili

836 metre derinliğindeki göl, Amerika Kıtası’nın en derin gölüdür. İsmini Özgürlük Savaşçıları olarak bilinen iki ülke lideri; Arjantinli José de San Martín ve Şilili Bernardo O’Higgins’ten 1800 yıllardaki İspanya kurtuluşundan sonra almıştır.

San Martin – O’Higgins-göl-sonbisey

#7 Vostok Gölü – Antarktika

Bilinen 140 buz gölü arasında en büyük ve en derinidir. Derinliği ise yaklaşık 1000 metredir. Yakın tarihte, 1996 yılında keşfedilen bu gölün ortalama sıcaklığı ise -3 °C’dir. 500.000 yıl yaşında olduğu düşünülen gölde hala bir canlı belirtisi bulunamamıştır. Eğer canlı bulunursa da bildiğimiz duyduğumuz canlı türlerine göre bambaşka bir fizyolojik yapıya sahip olacaktır. Ayrıca 2005’te ise gölde bir ada keşfedilmiştir.

vostok-sonbisey1

vostok-sonbisey

#8 Hazar Denizi – İran | Rusya | Kazakistan | Türkmenistan | Azerbeycan

Herkesinde bildiği üzere dünyanın en geniş, kapalı havzasıdır. 78.200 km3 hacminde ve 1.025 metre derinliğindedir. 5,5 milyon yıl önce kıtaların kayması ile meydana gelmiştir. Hazar denizi çeşitlilik açısından oldukça zengindir ve sadece bölgeye özgü canlı türleri de vardır.

Hazar-sonbisey

#9 Tanganyika Gölü – Burundi | Kongo | Tanzanya | Zambiya

1.470 metre derinliğindedir ve dünyanın en derin ikinci gölüdür. Aynı zamanda dünyanın en uzun gölü ve Nil Nehri’nin kaynağını arayan iki İngiliz araştırmacı, Richard Burton ve John Speke tarafından keşfedilmiştir. 4 ülkeye kıyısı olan gölün, en büyük parçaları ise; %45 ile Kongo ve %41 ile Tanzanya’yadadır. Göl Kongo nehir sistemi aracılığı ile Atlantik okyanusuna akar.

tanganyika-sonbisey

#10 Baykal Gölü – Rusya

1.637 metre derinliğindeki Baykal Gölü, dünyanın en derin gölüdür. Sibirya’nın İncisi yada Sibirya’nın Mavi Gözü olarak bilinir. Oluşumu 25-30 milyon yıla dayandığı tahmin ediliyor. Bu gölde de yine Van Gölü Canavarına benzer, “Loch Ness Monster” olduğu tahmin ediliyor ancak hala kanıtlanabilmiş değil. Hazar Denizinden sonra dünyanın hacmi en büyük ikinci gölüdür.

Gol-Baykal-sonbisey baykal-göl-sonbisey

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir