Köpeklerle İlgili 4 İlginç Gerçek

4512

Kedilerle birlikte en büyük dostlarımız olarak nitelendirebileceğimiz köpekleri ne kadar tanıyoruz? Hemen söyleyelim; sandığımız kadar değil.

Bazılarımız köpek dostlarımızla aynı çatı altında beraber yaşıyoruz, bazılarımızsa aynı sokakları paylaşıyoruz. Bir köpeğe denk gelmeden günü geçirmek neredeyse imkansız.

Peki köpekleri insan hayatının içine bu kadar yerleştiren, en iyi dostlarımızdan biri yapan özellikler neler? Hemen başlayalım.

#1 Yüzlerce kelimeyi anlayabilmek

Yapılan araştırmalara göre iyi bir eğitimli köpekler sadece belli başlı bir kaç komutu anlamakla kalmıyor, kelime haznelerini daha fazla genişletebiliyorlar. Hatta Chaser adındaki bir köpek 1000’den fazla kelimeyi anlayarak 4 yaşındaki bir çocuğun seviyesine kadar gelmeyi başarabilmiş. Desenize, kreş zamanı geldi de geçiyor.

chaser

#2 İnsanlarla göz teması kurmayı önemsemeleri

Kedi insanları alınmasın ama araştırmalara göre primatlar dışında insanlarla göz teması kurmaya çalışan tek hayvan türü köpekler. Bu gerçekten de bizi anlayabildiklerini, yüz ifadelerimizden sonuçlar çıkarabildiklerini gösteriyor. Özellikle “Ben konuşurken yüzüme bak”çılar tarafından oldukça sevilmelerini sağlayacak bir özellik olduğunu da söylemek gerek.

kopekler goz temasi

 

#3 Farklı ses tonlarımızın ayırdına varabilme

Muhtemelen bir tilkiye karşı hangi ses tonuyla konuşursanız konuşun onun için pek bir şey farketmeyecektir. Aslına bakarsanız çoğu hayvan türü için farklı ses tonlarımız bir şey ifade etmiyor. Köpeklerdeyse durum biraz farklı. Eğer anlayamadıkları bir takım kelimeler kullanıyorsanız ses tonunuza göre iyi veya kötü bir şey söylediğinizi anlamaya çalışıyorlar. Sinirli bir şekilde mi, üzgün bir şekilde mi, mutlu bir şekilde mi söylediğinizi çözebiliyorlar. Daha da önemlisi tüm bu bilgileri toplayış ve anlayış şekilleri insanlarla birebir uyuşuyor.

kopekler ve isitme

 

#4 Sadece yüzümüze bakarak ne hissettiğimizi anlayabilme

İnsanların yüzüne bakarken ne hissettiklerini anlamak için ilk olarak yüzlerinin sağ tarafına doğru bakarız, çünkü yüzün o tarafında sol tarafa kıyasla duygular daha net belli edilir. Araştırmalara göre köpekler de insanlara baktıklarında ilk olarak yüzün sağ tarafına bakıyorlar, bu da bizi çözmüş oldukları anlamına geliyor. Yani konuşacak halde olmasanız bile köpeğiniz ruh halinizi anlayabilir, hatta sizin köpeğiniz olmayan başka bir köpek bile sinirli veya mutlu olup olmadığınızı anlayıp ona göre davranabilir. Ee, 10 bin yıldır insan ve köpek dostluğu devam ediyor; bu kadarı da olsun değil mi?

 

kopekler goz temasi 2

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir