Klasikler Minyatüre Uyarlanırsa Nasıl Olur?

1869

Bu sorunun cevabını bize Hollywood filmlerini minyatür sanatına uyarlamasıyla tanıdığımız Murat Palta bu sefer 1984, Fahrenheit 451, Hobbit gibi kitapların minyatürize edilmiş haliyle yanıtlıyor.

Suç ve Ceza (Crime and Punishment)

Dostoyevski’nin yazdığı kitapta Raskolnikov’un maddi sorunlardan dolayı eğitimini yarım bırakmasından sonra birçok şey başarabilecekken maddi sıkıntılardan dolayı bu halde olması canını sıkmaktadır ve bunu değiştirmek için harekete geçer. Bir tefeciyi ve kardeşini öldürür fakat kanıt bırakmadığını düşünse de bazı tesadüfler sebebiyle kendisini çok güvende hissedemez.

Crime and Punishment

[irp posts=”43527″ name=”Batı Dünyasının Eserleri Minyatüre Uyarlanırsa Nasıl Olur?”]

Don Kişot (Don Quixote)

Cervantes’in yazdığı kitabın konusu şu şekilde: La Mancha’da yaşayan Don Kişot şövalyelere ve onları anlatan kitaplara takıntılıdır bu sebeple de kitaplardaki olayları gerçek sanmaktadır. Kahramanımız Don Kişot, Sancho Panza ve Rosinante’yle dost olduktan sonra şövalyecilik yapmaya başlarlar. Amaçları garipleri korumak ve kötülere karşılık vermek olsa da sonuçları daima hüsranla sonuçlanır.

Don Quixote

1984

1984 kapak

George Orwell’in yazdığı distopya kitabı. Bireyselliğin kaldırıldığı, insanların baskıyla yönetilip makineleştirildiği bir düzenden bahsediliyor.

1984

 

Fahrenheit 451

fahrenheit 451 kapak

Ray Bradbury’nin yazdığı bir distopya kitabı. Dünyadaki kitapların yakıldığı insanların televizyonda belirlenen programları izlediği ve düşünen insanların öldürüldüğü bir dünyadan bahsediliyor.

fahrenheit451

[irp posts=”8546″ name=”Minyatür Resim Yapan Sanatçının 14 Eseri”]

Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)

Hepimizin bildiği Harry Potter serisinin başlangıç kitabı, yazarı da J.K Rowling. Pek fazla bahsetmeye gerek yok sanırım ama kısaca Harry Potter’ın Hogwarts’a katılışı ve büyücülük dünyasına girişinden bahsediliyor kısaca 🙂

Harry Potter and the Philosopher's Stone

 

Küçük Prens (Le Petit Prince)

Antoine de Saint-Exupéry yazdığı kitabın konusu şu şekilde: Normalde de pilot olan yazarımızın uçağının arızalanması sonucu iniş yaptığı yerde Küçük Prens ile karşılaşır. Küçük Prens B612 gezegenin yaşayan biridir çiçeğine daha iyi bakabilmek için gezegenleri dolaşmaya çıkmıştır bu sırada da karşılaştığı yazara kendisini anlatır.

little prince

 

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)

Sanırım Harry Potter gibi Yüzüklerin Efendisi’nden de çok bahsetmeye gerek yok. J.R.R Tolkien’in yazdığı kitapta Bilbo Baggins’in bulduğu yüzüğü torunu Frodo’ya vermesi ve Frodo’nun yüzüğü yok etmek için çabalaması ve süreçte yaşananlar anlatıyor diye bayağı sığ bir açıklama yapayım 😛

lord of the rings

 

Hobbit

Yüzüklerin Efendisi’nde kahramanımız Frodo’nun büyük babası Bilbo Baggins’in yüzüğe nasıl sahip olduğunu ve yüzüğün başına getirdikleriyle ilgili anılarını anlatan kitabın yazarı J.R.R Tolkien.

The Hobbit

 

Moby Dick

Herman Melville tarafından yazılan ve sanırım okusak da okumasak da adını mutlaka duyduğumuz bir macera kitabı. Albino bir balina Moby Dick, balina avına çıkan gemileri batırmaktadır bir geminin çıkıp Moby Dick’i öldürmeye çalışmasını anlatıyor hikaye yüzeysel olarak bakarsak 🙂

moby dick

 

Lolita

Stanley Kubrick’in sinemaya aktardığı Lolita’nın yazarı Vladimir Nabokov. Humbert’ın genç kızlara karşı aşırı cinsel tutkusunu ele alıyormuş roman.

Lolita

 

Dönüşüm (The Metamorphosis)

the Metamorphosis kapak

Franz Kafkanın yazdığı Dönüşüm’de kahramanımız Gregor Samsa bir gün uyandığından kendisini bir böceğe dönüşmüş olarak bulur ve hayatında yaşadığı değişimleri anlatır. Bunun yanında sosyolojik irdelemeleri de çok başarılı bir şekilde yansıtmıştır.

the Metamorphosis

 

Koku (Das Parfum)

Patrick Süskind’in yazdığı kitabın konusu Fransa’da varoş bir yerde doğmuş Jean-Baptiste Grenouille doğduğu yer sayesinde kokulara karşı bir yeteneğe sahip olarak doğmuştur ve kokulara inanılmaz bir düşkünlüğü vardır. İstediği kokuyu taklit edebilme veya üretebilme yeteneğine sahiptir fakat bunlar için her şeyi göze almıştır. Her şey istediği gibi giden Jean-Baptiste insanların kendisinin kokusunu fark edemediğini anladığında dünyasına başına yıkılmıştır.

the perfume

 

Murat Palta’nın çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir