Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz?

1430
kış sebze ve meyveleri
Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz, dengeli beslenme

Malum önümüz kış! Soğukların ve soğuklarla birlikte gelen enfeksiyonların önüne geçmek için dengeli beslenme en önemli korunma yöntemlerinden biri. Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz, vücut direncini artıracak ve enfeksiyonları önleyecek beslenme sistemi nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu yazımızı kışın aldığınız meyve ve sebzelerin faydaları konusunda size daha çok bilinçlendirmek ve besin düzeninizde denge sağlamak için neler yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirmek amacıyla derledik. Vücut direncini artıracak ve enfeksiyonları önleyecek beslenme sistemi aslında dikkat edeceğimiz bir kaç hususla kolayca sağlanabilir.

  • Besin alışverişlerinizde sebze ve meyvelerinizi en taze bulabileceğiniz yerlerden ve paketli doğranmış ürün yerine kendiniz seçerek almanızı öneriyoruz. En güzel manav tezgahı mevsiminde yetişen ürünlerin en canlı ve en parlak renkleriyle bezenmiş olandır.
  • Sebze ve meyvelerdeki tarım ilaçlarını yok etmek için birkaç damla sirke damlatılmış suda bir müddet bekletin.
  • Baklagilleri haftada en az 3 kez tüketin. Sindiriminizin rahatladığını hissedeceksiniz.
  • Kahvaltıyı sakın atlamayın. Kahvaltısız bir sabah hiç günaydın denmemiş bir gün demektir.

Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz, kışın sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

Kışın sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır
Kışın sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır

Kış mevsinimde havaların kapalı ve soğuk olması zihin direncimizi de beden direncimiz gibi kırar. Güneş ışığının azalması beyin kimyasını ve hormonları etkileyerek iştah artışı sağlar. Kış mevsiminin aktivite açısından daha durgun geçmesini göz önünde bulundurarak yapılan araştırmalar, bu iştah eğiliminin kişilere 6-8 kilo olarak döndüğünü ortaya koymuştur. Bu sonuçlarda karbonhidratlı besinlerin diğer besin gruplarından daha fazla tüketilmesi de önemli bir etkendir. Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz sorusuna verilen ilk net cevap ‘karbohidratın aşırısına hayır’ cevabı olacaktır. Bunun yerine manav reyonlarında biraz daha vakit geçirerek kış sebze ve meyvelerini tüketmeye yönelin. Salatalar ve zeytinyağlı yemekleri sorfanızdan eksik etmeyin.

Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz sorusunu cevaplarken uzmanlar dengeli beslenme önerirken, vücudun olmazsa olmaz ihtiyaçları protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin alımında dengeyi kastetmektedir. Bu besin gruplarını gün içinde 3 ana ve 3 ara öğüne ayarlı ölçülerde yaydığınızda hem mevsimsel enfeksiyonların hem de kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

İşte size kışın sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır konusuna ışık tutan ve tüketirken sağlıklı kılacak kış besinleriyle ilgili kısa kısa faydalı bilgiler…

Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz diye soruyorsanız, kışın manavdan bu sebze ve meyveleri almadan geçmeyin.

Kestane

kestane

Kışın geldiğini hatırlatan kokusuyla kestane en birinci sırada yer alıyor. B, B2, C vitaminleriyle donatılmış, yağlı ve protenili bir besin. Aynı zamanda magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, selenyum ve sodyum gibi önemli mineraller içeriyor. Beden ve zihin yorgunluğunuza bire bir, hele birde patlarken keyif alanlardansanız ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz. Kestane için şeker ve yüksek tansiyon hastalarına dikkat diyoruz.

Pancar

pancar

Kırmızı pancarın A, B ve C vitaminleri açısından zengin olduğunu, fosfor, potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko, manganez gibi minareller taşıdığını belirtelim ve ekleyelim; Pancar bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor ve sindirim sisteminize iyi geliyor. İster turşu ister salata olarak tüketebilirsiniz. Ama yine uyarıyoruz! Pancar şeker hastalığından koruyor ama şeker hastasıysanız içerdiği şeker açısından tüketmemek gerekiyor.

Turp

turp

Turp vitamin ve mineral açısından pancara benzeyen, lifli ve sindirime yararlı bir sebze. İçerisinde bol miktarda potasyum bulunuyor ve karaciğere iyi bakıyor. Balla karıştırılıp bekletildiğinde kış öksürüğüne de fayda sağlıyor. Tiroid hastası olanların hormon salgısında azalmaya sebep olduğundan turp tüketmemesini öneriyoruz.

Tere

tere

Hem tohumlarında bulunan protein hem de linolik, folik asit, kalsiyum, demir ve vitamin (A, C,E) içeren yapraklarıyla Tere en baş tacı bitkilerden biri. Kanı temizliyor, akciğerlerinize dost (özellikle sigara içiyorsanız), bağışıklığınızı artırıyor. Böylesi yaralı bir bitkiyi salatalarınızdan eksik etmeyin diyoruz. Fakat yine tiroidi olanlara çok fazla tüketmemelerini de hatırlatıyoruz.

Lahana / Brüksel Lahanası

lahana

Lahanayı kışın bolca tüketmek için bir çok nedeniniz var. Özellikle kansızlıktan yakınıyorsanız, küçük gribal hastalıklar bir yana kanserden korunmak istiyorsanız öğünlerinize dahil edin. Yüksek oranda folik asit ve demir içeriyor. Aynı zamanda A, C ve E vitaminleri açısından zengin. Zeytinyağlı yemeğini yapabilir veya haşlayıp sarımsak, limon ve zeytinyağı ekleyerek salata gibi tüketebilirsiniz. Lahana ayrıca zayıflamak için diyet yapanlar içinde yardımcı bir besindir. Yan etki olarak gebelik ve emzirme döneminde olan annelerin bebeklerinde kolik (bağırsak iltihabı) yapabiliyor. Aynı zamanda hipotiroidi olanların da yememesi gerekiyor.

Havuç

havuç

Göz sağlığı için içerdiği A vitamini, karoten açısından en iyi besin olan havuç, karaciğerin çalışmasını da dengeler. Düşük glisemik indeksiyle şeker hastaları için de iyi bir vitamin kaynağıdır. Havuç kış mevsiminde salatalarınızın vazgeçilmezi olsun. Havuç sevenlerden ve ısırıp ısırıp yiyenlerdenseniz günde iki taneden fazla tüketmeyin deriz. Çünkü herşeyin aşırısı zarar olduğu gibi havuç çok yenildiğinde ciltte sararma ve karaciğer hasarı yaratabiliyor.

Karnabahar

karnabahar

Vücuttaki toksinlerin atılması ve yorgunluğunuz için çok yararlı bir sebze olan karnabahar A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra yüksek oranda potasyum, demir, fosfor gibi mineralleri de içerir. Eğer kabızlık çekiyorsanız, romatizmal ağrılardan yakınıyorsanız, dalak şişkinliği yaşıyorsanız sofralarınızda karnabaharla hazırlanmış yemekleri mutlaka bulundurun. Ama tiroidi olanlara yine ‘dikkat!’ diyoruz.

Elma

elma

Lifli bir meyve olmasından dolayı bağırsakların düzgün çalışmasını sağlıyor ve kabızlık problemine iyi geliyor. Kolon kanseri için zırh inşa eden elma aynı zamanda içeriğindeki pektin lifiyle kötü kolestrolü de düşürüyor. Güçlü bir antioksidan, A, C, E vitaminleri açısından zengin. Günde 1 adet elma yiyerek cildinize de parlaklık kazandıracağınızı belirtelim. Elmanın kabuğunda pek çok yarar bulunmasına rağmen tarım ilacını en çok emen meyvelerden biridir. Bu yüzden ya sirkeli suda bekleterek, ya da kabuğunu soyarak tüketin.

Nar

nar

Antioksidan, yüksek oranda vitamin (B, C, K) barındırıyor. Narın kanser savaşçısı bir meyve olduğunu, yüksek tansiyonu düşürdüğünü, ishal durumlarında bağırsak dengesini de normale döndürdüğünü hatırlatalım. Günde yarım nar tüketmek sağlığınıza iyi gelecektir. Hamileler ve çocuklar ise fazla tüketmemelidir.

Ceviz

ceviz

E vitamini ve omega 3 depose cevizi günde 2-3 adet tüketmek kış depresyonu için antidepresan etkisi yaratıyor. İyi kolesterolünüzü yükselterek kalp damar sağlığınızı koruyor. Tok tutan etkisi kilo kontrolünüze yardımcı oluyor. Aşırı tüketirseniz alerjik reaksiyonlar yaratabiliyor.

Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz sorusuna cevap olan manav reyonunun mucize sebze meyveleri aslında bu kadarla kalmasa da, en etkili olanları konusuna değindikten sonra gelelim kışın tüketmeniz gereken besinlerin diğerlerine… Uzmanların en çok önerdiği ve dengeli beslenmede köşe başı olan besinleri hergün makul ölçüde tüketmeniz gerekiyor.

Süt

süt

Protein açısından en dolu besinlerden olan süt, vücudunuza ihitiyacı olan kalsiyum ve vitaminler (A, B, D) yüklüyor. Eğer kilo kontrolü yapıyorsanız ara öğün olarak yağ oranı düşük bir bardak süt içebilsiniz. Kışın vazgeçilmez içeceklerden olan salepi sütlü yapabilirsiniz.

Yumurta

yumurta
Dengeli beslenme için yumurta şart

Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz bir adet yumurta gün içinde direncinizi artıracak önemli bir besin kaynağıdır. Konsantrasyonuzu artıracak B12 ve A, D, E vitaminlerini, ayrıca kalsiyum, demir, fosfor minarellerini barındırır. Bir adet yumurta vücudunuza 6 gr protein sağlar. Uzun süre tok tutan ve yağ yakımını hızlandıran etkisiyle kilo vermenize yardımcı olur.

Kurubaklagiller ve tam tahıllı yiyecekler

kurubaklagil
Kış mevsiminde en çok hangi besinleri tüketmeliyiz

Mercimek, nohut, fasulye gibi mineral zengini besinler vücudunuza kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve fosfor verir. Yüksek oranda protein ve karbonhidrat deposudur. Kurubaklagiller posalı yiyecekler oldukları için kalınbağırsağa faydalı bakteriler üretip kabızlığı giderirler. Kötü kolestrolü düşürücü ve kemik yapısını koruyucu özelliklere sahiptirler.

Bulgur ise tam tahıllı yiyecekler sınıfına girer. Besin değeri pirinçten çok daha yüksek olan bulgurun içinde B12 hariç tüm vitaminler bulunur. Aynı zamanda selenyum, folik asit açısından da oldukça zengindir. İçerdiği karbonhidratla vücuda enerji verir ki, bu da okul çağındaki çocuklar için çok yararlı bir etkidir.

Kış mevsiminde hangi besinleri tüketmeliyiz derken kışın dengeli beslenmenin mevsim şartlarından dolayı daha güçlü ve sistemli olması gerektiğini de vurgulayalım.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir