Kırımlı Jamala Ukrayna’yı Eurovision’da Temsil Edecek

1814

Kırımlı Tatar Türkü Jamala (Cemile) Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ukrayna’yı 1944 adlı şarkıyla temsil edecek. Şarkı, 200 bin Kırım Tatarı’nın Ruslar tarafından sürgün edilişini anlatıyor. “Yabancılar senin evine geliyor ve hepinizi öldürüyor” sözleriyle başlayan şarkının nakaratı Türkçe, diğer kısmı ise İngilizce olarak seslendirilecek.

2016 yılında yapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ukrayna’yı temsil edecek şarkı için bir yarışma düzenlendi. Bu yarışmayı kazanarak Eurovision’da boy gösterme hakkı kazanan Jamala “Herkese bana olan güveninden dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Yapılan final öncesi Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Jamala, Türkiye’yi çok sevdiğini belirterek, “Eurovision’da Ukrayna’yı temsil edersem o zaman Türk halkı kendi sanatçısına destek verdiği gibi bana destek verecektir diye düşünüyorum” demişti.

1944 isimli şarkının arkasında ise çok acı bir hikaye yatıyor. Jamala bu şarkıyı yaparken büyükannesinin kucağında beş çocuğuyla 18 Mayıs 1944’te, Kırım’dan Orta Asya’ya sürgün edilişinin hikayesinden esinlenmiş. Şarkının nakarat kısmında Türkçe olarak “Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım.” ifadeleri yer alıyor.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın finali 14 Mayıs 2016’da yapılacak. Daha önceki senelerde olduğu gibi Türkiye yarışmada yer almayacak.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir