Kimonolar Ve Türleri, Furisode’nin Hikayesi

3142

Kimono Japon kültürünün en çok bilinen parçasıdır. Geleneklerine bağlı Japon insanının özel günlerinde olsun, günlük hayatta olsun giymeyi tercih ettikleri geleneksel kıyafetleridir. Bildiğimiz Kimono’nun aslında bir çok çeşidi vardır. Bu yüzden çoğu zaman Yukata ve Kimono karıştırılır. Görünüm olarak aynı olmalarına rağmen Yukata ve Kimono gerek kullanım yerleri olsun, gerek kumaşları olsun farklılıklara sahip. Kimono, tamamen daha resmi günlerde giyilmek için tercih edilirken, Yukata ise günlük kullanıma daha uygundur. Zaten Kimono’nun kumaşı ipektir daha özel ve pahalıdır. Yukata ise daha uygun olan pamuktan ya da şimdilerde daha çok  polyesterden yapılır. Esasında geleneksel Kimonolar elde dikilir.

düğün için geysa resimleri
Kimonolar genel olarak Geta veya Zori adı verilen tahta sandaletler ile giyilir. Çıplak ayak gözükmez sandaletlerin (parmak arası tarzda) içerisine Tabi adı verilen çoraplar giyilir. Uzun Kimono’nun içerisine özel içlik olan Nagajuban isimli daha kısa bir Kimono giyilir. Kimono’nun giyilmesi daha zor ve bazı kurallar içerirken Yukata’nın giyilmesi daha kolaydır. Yukata genel olarak günlük hayatta kullanımın yanı sıra festivallerde , partilerde ve onsenlerde de giyilebilir.

Furisode ve Hikayesi

furisode
Furisode

FurisodeEvlenmemiş kızların giydiği en resmi Kimono türüdür. İsmini uzun kollarından alır. Kollarının uzunluğu 100- 107 cm arasındadır. Furisode’nin kendine has, çok özel bir hikayesi vardır.

Japonya’da tüm genç kızlar 20 yaşlarına geldiklerinde gelişimlerini tamamlamış ve yetişkinliğe adım atmış sayılırlar. Bunu da Furisode giyerek simgelerler. Giydikleri Furisode ile  kollarını açtıkları zaman adeta gösterişli bir kelebeğe benzerler. Küçücük bir tırtıldan kelebeğe dönüş misali… Evlendikleri zaman ise Furisode’nin kolları kesilir. Yani artık kelebek özgürlüğünü kaybetmiş, kanatları kesilmiştir. Böylelikle Furisode’ler gösterişini daha geride bırakarak, duruşu daha ağır olan Kimono’ya dönüşür.

kurotomesode model
Kurotomesode

Kurutomesode ; Furisode’nin aksine evli kadınların giydiği en resmi Kimono’dur. Farkı desenindedir. Üst kısım sadece siyah renk iken obiden (bele bağladıkları özel kuşağın ismi) aşağıda görünen kısım desenlidir. Genellikle evlilik törenlerinde gelininin annesi ve damadın annesi tarafından giyilmesi tercih edilir.

irotomo
İrotomesode

Irotomesode ; Tek renkli ve sadece obiden aşağıda kalan kısım desenli olan Kimono türüdür. Düğünlerde yakın akrabalar tarafından tercih edilir.  Kurotomesode’den farkı Kurotomesode’nin sade kısmı sadece siyah renkten oluşurken Irotomesode’de her renk sade kısımda kullanılabilir.

 

ıromuji
İromuji

Iromuji ; Tek renkli bir Kimono türüdür. Genellikle çay seremonilerinde giyilmesi tercih edilen Iromujiler hem evli hemde bekar kadınlar tarafından tercih edilebilir.

 

kimono ve furisodo

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir