Kilonuzu Korumada Yardımcı Olan 5 Madde

2341

Kilo bir çoğumuzun sorunu ve o diyetisyenden bu diyetisyene gide gide, o Tv programında şunu yeme dediler, bu doktor boğazını sık dedi, derken ne yapacağımızı bilemez hale geldik. Ama hepsinin de ağzından çıkan bazı cümleler aynı ve dikkate alındığı takdirde faydasını göreceksiniz. Yemek öğünlerini kaçırmamalıyız ve her daim fast food seçmemeliyiz. Dışarıdan yediğimiz zaman önünü alamaz hale gelince sıkışıp “artık evde yemek yapalım”, kararına varıncaya kadar zaten iş işten geçmiş oluyor. Yani yumurta kapıya dayanmadan dikkat edilse bu kadar sıkmayacağız kendimizi. Her akşam 3-4 çeşit yemeğiniz olmasına gerek yok. Bünyenin ihtiyacı olan besin değerlerini belirleyip 2 çeşit yapılsa kafi, ertesi gün içinde farklı çeşitler yapmalısınız. Her gün aynı besin maddesi almakta bünye için iyi değildir. İşte dikkat etmeniz gereken 5 madde..

#1 Lokmanızı 20 kez çiğneyin

Yiyecekleri yutmadan önce en az 20 kez çiğneyin. Çiğnemek yiyeceklerin daha küçük parçalara ayrılmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla mide yiyecekleri sindirirken zorlanmayacaktır ve depolamayacaktır. Aynı zamanda yiyeceklerin içindeki besin maddelerinden daha iyi yararlanmamızı sağlayacaktır. Ne kadar uzun sürede ve fazla çiğnersek aşırı ve gereksiz yemek yeme durumunu da engellemiş oluruz.

#2 Lokma aralarında es verin

Tabağınızdan aldığınız her lokma sonrasında kaşığınızı, çatalınızı bırakın. Hızı azaltmak hem yiyeceklerin daha da tadına varmanızı sağlayacak hem de ne kadar yediğinizi fark etmenize yardımcı olacaktır.

#3 Su içmeyi unutmayın

Lokmalar arasında bir kaç küçük yudum su içmeyi ihmal etmeyin. Bir yandan da midenizi bünyemizin her daim ihtiyacı olan su ile doldurmuş olacaksınız ve lokmaların sayısını da azaltmış olursunuz. Ama böle lıkır lıkır değil tabii ki. He bir de televizyon izlerken kesinlikle yemek yemeyin hatta çocuklarınıza da bu alışkanlığı aşılamayın. Bu sırada dikkatiniz televizyonda olacağı için ne kadar yediğinizin farkına varamayabilirsiniz.

#4 Maksimum 20 dakika

Yemeğe, sevdiğiniz hafif aperatifler ve yahut çorba ile başlayın. Tabağı tıka basa doldurmayın kesinlikle. Bu şekilde midenizi oyalamış oluyorsunuz. Çünkü beyin ile mide arasında ki “doydum” sinyalini 20 dakika sonra göndermeye başlıyor. “Aiy doydum ben, midem şişti” dedikten sonra lütfen tabağınızdakileri bitirmeye çalışmayın. Bu sizin midenizin büyümesine ve sonrasında daha fazla yemenize sebep olacaktır.

#5 Müzik dinlerken yemek yiyin

Yumuşak ve sakin müzik tercih etmeyi ihmal etmeyin. Yemek yerken hem sizi keyiflendirecektir hemde müziğin yavaş ritmine göre ister istemez yavaşlatacaktır. Aynı zamanda sizi rahatlatıp yediğiniz yemekten daha da zevk almanıza yardımcı olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir