Kilo Vermek İsteyenlere 15 Kolay Yöntem

4083

Kadın erkek farketmeden hem dönemimizin hem de şehir hayatının bizlere hissettirdiği en önemli isteklerden biri bilin bakalım nedir?

Cevap veriyoruz; kilo vermek.

Evet, 21. yüzyıl insanının en büyük derdi olan kilo vermek her ne kadar adeta kansere çare bulmak gibi davranılsa da, aslında çok basit bazı kuralları uygulamadan geçiyor. Dış görünüşüne önem veren insanlar da bu kuralları uygulamaya çalışıyor.

Bakın altını tekrar çizelim, çok basit kurallar.

Peki nedir bunlar?

#1 Sürekli tartılın

Aslında bu madde herkeste işe yaramıyor olsa da, uzmanlar sürekli tartılmanın bir çok kişide sürekli bir motivasyon unsuru olduğunu söylüyorlar. Sabah tartılan bir kişinin gün içerisinde tercih ettiği yemekler genellikle daha az kalorili oluyor.

kiloverme15

#2 Acı yiyin

Bunu söylesek mi bilemedik. Örneğin acı bir biberin bir çok bünye tarafından kaldırılamadığını tahmin ediyoruz, fakat acının metabolizmayı hızlandırdığını biliyor muydunuz?

kiloverme14

#3 Kendinize bir kilo verme günlüğü/blog tutun

Böylece disiplini elden bırakmamış ve ilerlemenizi kaydetmiş olacaksınız. Üstelik bir de bu günlük, blog şeklinde internet üzerindeyse, insanların takip ettiği hissiyatı gerekli motivasyon için yeter de artar bile!

kiloverme13jpg

#4 Her gün yarım saat fazla uyuyun

Yapılan araştırmalar, aynı kişilerin normalden yarım saat daha fazla uyumaları halinde gün içerisinde daha sağlıklı besinler tercih ettiklerini göstermiş. İnsan yorgunken daha kalorili yiyecek tercih ediyor.

200348547-001

#5 Tabağınızın 3 te 2 sini sebzeyle donatın

Aslında söyleyecek pek fazla bir şey yok, biliyoruz sebzeyi sevmeyenleriniz hayli fazla, fakat sağlıklı yaşam için gözünüzü kapayıp bir miktar fazla sebze yemekten hiç bi’şeycik olmaz.

kiloverme11

#6 Kızartma yerine ızgara tercih edin

Türk mutfağı tamamen “ne kadar çok yağ, o kadar güzel tat” üzerine kurulmuş olabilir fakat alışkanlıkları değiştirmenizde fayda var.

kiloverme10

#7 Meyve yiyin

Çok şekerli olmayan meyvelerden ara öğün olarak abartmadan yemeniz sindirim sistemini ve metabolizmanızı aktif tutmada size katkı sağlayacaktır. Tabii çok abartmadan!

kiloverme9

#8 Şekerden uzak durun

Size bir sır verelim. İnsan vücudunun şekere ihtiyacı yoktur çünkü aldığınız karbonhidratlar ihtiyaç kadar zaten glikoza (şekere) çevrilir. Bizim dışarıda yediğimiz şeker ise, kilo verme yolunda baş düşmanlarımızdan biri.

kiloverme8

#9 Alkolü azaltın

Aman sakın alkol içmeyin, hayatınızdan çıkarın falan demeyi (pektabii) planlamıyoruz. Hatta her gün bir kadeh şarap için neden olmasın? Fakat fazlası size yağ olarak dönecektir, aman dikkat.

kiloverme7

#10 Biraz tempolu yürüyüş

Haftada 2-3 gün, akşam vakti, müzik dinleyerek kendinize ayıracağınız 1 saat, Bebek’ten Emirgan’a tempolu yürüyüş sırasında alacağınız deniz kokusu ve manzarayı da eklersek bir de üzerine. Şu an yapmamak ayıp.

kiloverme6

#11 Arada sırada ayağa kalkın

İnsan ayaktayken, oturduğu zamana göre %30 daha fazla kalori harcıyor. Arada sırada ofis masanızdan kalkıp şirket içi yürümenin bile uzun vadede faydasını göreceksiniz.

kiloverme5

#12 Şekerli içeceklerinizi küçük boy tercih edin

Kola, Gazoz, Frappuccino, Double Chocolate Chip derken alınan kiloları vermek için onları tamamen kesmenize gerek yok, en azından içtiğiniz boyu, bardağı küçültebilir, içme sıklığınızı azaltabilirsiniz.

kiloverme4

#13 Abur cubura erişiminizi kısıtlayın

Buzdolabından atın, ortadan kaldırın veya resimdeki gibi kilitleyin, ulaşamayın.

kiloverme3

#14 Soğuk su için

Kilo vermenin birinci şartlarından biri bol bol su içmektir. Peki soğuk suyun metabolizmayı hızlandırdığını biliyor muydunuz?

kiloverme2

#15 Yemeğinizi 2 porsiyona ayırın

Normalde bir öğünde yediğiniz yemeği ikiye bölüp 1-2 saatlik aralarla yediğinizde vücut hem kendini daha aktif tutuyor, hem daha uzun tok kalabiliyor, hem de düşündüğünüzden çok daha erken tok hissediyor.

kiloverme1

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
YUNUS

harika yazılar ellerinize sağlık.