Kilo Alma Korkusu Olmadan İstediğiniz Kadar Tüketebileceğiniz 15 Yiyecek

679

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için beslenme listenize özen gösteriyor ve spor yapıyorsanız sizler için derlediğimiz listede bulunan düşük kalorili ve bol lifli yiyecekleri kilo alma korkusu olmadan tüketmek için not alabilirsiniz.

1- Patlamış Mısır

 

Yağsız ve çok az miktardaki tuz ile birlikte hazırladığınızda çekinmeden yiyebileceğiniz 2 avuç patlamış mısırda yaklaşık 31 kalori bulunuyor.

2- Kereviz Sapı

Kereviz sapının %95’ini su oluşturduğu için vücudunuz için mükemmel bir detoks kaynağıdır.

3- Patlıcan

Fırında pişirilmiş veya ızgara olarak hazırlanmış patlıcanın bir pozisyonunda 24 kalori bulunmaktadır.

4- Greyfurt, Mandalina ve Portakal

Kilo vermeye çalışanlar için genellikle fazla meyve yemeleri tavsiye edilmez. Ancak narenciye meyvelerini bu sınırlamanın dışında tutabilirsiniz. Özellikle C vitamini, yüksek lif ve flavanoid açısından narenciyeyi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Diğer yandan sindirim sistemi, cilt ve karaciğeriniz için yararlı olmasının yanında genel sağlığınız için de katkıda bulunur.

5- Karpuz ve Kavun

Kavun ve karpuzun tek diliminde 60-70 civarında kalori bulunduğu için her zaman rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu meyveler aynı zamanda vücudunuzda bulunan fazla ödemi atmaya yardımcı olur.

6- Su Yosunu

Aynı laminaryalar gibi su yosunu da harika bir iyot kaynağıdır. Tiroid fonksiyonunuzun sağlıklı çalışmasına yardımcı olurken, hormon seviyesini dengeler ve kilo almayı önler.

7- Kabak

Kabağın bir porsiyonunda 42 kalori mevcuttur. Vücutta bulunan su/tuz oranını dengeleyen kabak, bağırsak fonksiyonunu da geliştirir.

8- Salatalık

Vücudunuzda oluşan şişkinlikleri önleyen salatalık, kilosunu dengede tutmak isteyenler için de son derece yararlı bir besindir.

9- Pancar

Pancar manganez açısından zengin bir besin kaynağıdır. Vücuttaki fazla yağları yakmanıza yardımcı olurken, kaslarınıza enerji verir ve kan şekerinizin seviyesini dengeler. Pancarın bir porsiyonunda ortalama 40 kalori vardır.

10-  Yumurta

Haşlanmış halde yediğiniz takdirde günün her öğününde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

11- Ananas

Kilo vermek isteyenler için hem lezzetli ve hem de ilaç gibi bir meyve olan ananas, içindeki bromelayin öz suyu ile yağların parçalanmasında önemli rol oynarken, proteinlerin katalize edilmesine de yardımcı olur.

12- Elma ve Erik

Elmanın bir porsiyonunda 50 kalori bulunması nedeniyle diyet yapanlar için rahatlıkla tüketilecek besinler arasında yer alır. Ayrıca erikte bulunan C vitamini ve potasyum nedeniyle kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

13- Salata

Folik asit açısından oldukça zengin bir yiyecek olan salatayı kalorisi yok denecek kadar az olduğu için istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Yağ ve tuza dikkat etmek kaydıyla tabi.

14- Kırmızı Meyveler

C vitamini açısından zengin olan bu meyveler idrar söktürücü özelliğiyle vücutta bulunan fazla sıvının atılmasına yardımcı olur. Bunlar arasında çok faydalı olan çilek; sindirim ve kardiyovasküler sistemine yardımcı olur.

15- Brokoli, Karnabahar ve Lahana

Bu gruptaki sebzeler fazla kilolarıyla sorun yaşayanlar için mücadelede en büyük desteği verecek sebzelerdendir. Ancak bu sebzeleri haftada 2 kere tüketmeniz önerilirken, besin değerleri iyot ile çakışmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir