Kılıçdaroğlu CHP’nin Yüzyılın Projesini Açıkladı

3746

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçimlerde iktidar olması halinde uygulamaya sokacağı ve ‘yüzyılın projesi’ olarak adlandırdığı yeni projesini açıkladı. Merkez Türkiye Projesi adı verilen projeye göre 20 yılda 200 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor.

58432_1156_21052015123033_19

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘yüzyılın projesi’ olarak adlandırdığı “Merkez Türkiye Projesi”ni  İstanbul’da açıkladı.Kılıçdaroğlu, “Gelişen ve yükselen ekonomilerin toplam yükselen ekonomiden daha fazla pay aldığı görülüyor. Türkiye’de bu ülkeler arasında. 1990 yılında gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirden aldıkları pay yüzde 30. Ticaretten aldıkları pay ise yüzde 23. Bugün aynı ekonomiler küresel gelirden yüzde 30 değil, yüzde 57 pay alıyorlar. Küresel ticaretten yüzde 23 değil, yüzde 42 oranında pay alıyorlar. Olağan üstü bir gelişme. Ama Türkiye bütün avantajlarına rağmen bu başarıyı yakalayamıyor. Neden yakalayamıyor, işte bu proje ile biz bu başarıyı yakalamak istiyoruz” dedi.“Dünyanın önemli bir gücü, önemli bir parçası olma iddiasındayız”Kemal Kılıçdaroğlu, sadece projenin öngördükleri yeniden bir proje olmadığını ifade ederek, “Tanıtım filminde izlediniz, 3 dev proje zaten dünyada hayata geçmek üzere. Düğmeye basılmış ve üzerinde çalışılıyor. Latin Amerika’da, Güney Amerika Bölgesel alt yapıları birleştirme projesi. Devasa bir proje. İkincisi; Güney Doğu Asya’da tüm tren yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan demiryolu projesi. Üçüncüsü; 2013’de Çinliler açıkladılar, İpek Yolu Ekonomik Kuşak Gelişimi ve 21. yüzyıl deniz İpek Yolu Projesi. Biz 4. projeyi, küresel dördüncü projeyi Türkiye’de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Dünyanın önemli bir gücü, önemli bir parçası olma iddiasındayız. Bu coğrafi üstünlüğümüzü, genç nüfusumuzun bize verdiği avantajı değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

58432_1156_21052015123033_14

Projenin amacı

Kemal Kılıçdaroğlu proje ile amaçladıklarını şöyle sıraladı:

“Bu proje ile biz şunu amaçlıyoruz; 4.5 saatlik bir uçuş mesafesinde, 58 ülkeye ulaşıyoruz, 1.5 milyar nüfusa ulaşıyoruz, 21.6 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşıyoruz. Hiç bir ülkeye nasip olamayacak olağan üstü bir avantaj. Ama bu avantaj bugüne kadar hep göz ardı edildi. Biz bu avantajı kullanmak istiyoruz, bundan yararlanmak istiyoruz. Devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz, küresel ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz.”

“Her şeyin merkezi bu bölgede Türkiye olacak”

Türkiye’nin proje ile demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme entegre olacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Proje hayata geçtiğinde, Bağdat’ın ürününü Köstence’ye, Şangay’ın Tebriz’e, Aşkabat’ın ürününü Hamburg’a ulaştırmak mümkün olacak. Üstelik maliyetleri bir hayli düşürerek, herkese avantaj sağlayarak. Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz. Sadece, kara, deniz, hava, demir yolunu birleştirmiyoruz. Mükemmel alt yapısı ile bir Anadolu’da bir mega kent oluşturuyoruz. Bu mega kentten ürünler Avrupa’ya, Asya’ya, Afrika’ya ulaşacak. O nedenle biz 21. Yüzyılın Projesi, Yüzyılın projesi ve Merkez Türkiye Projesi dedik. Her şeyin merkezi bu bölgede Türkiye olacak” şeklinde konuştu.

Chp’nin Yüzyılın Projesi

https://youtu.be/-vDvCIyl1Qo

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir