Keşke Burada Yürüyebilseydim Diyeceğiniz 10 Harika Yürüyüş Yolu

3440

Yürüyüş yapmak; insanı zinde tutan, her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği, faydalı bir spor türü. Peki dünyadaki en harika yürüyüş yolları nerede?

#1 Tianmen Dağı’ndaki Yürüyüş Yolu (Çin)

a99254_walkway_1-china

Kesinlikle kalp hastası insanların yürümemesi gereken bir yol. Bir yanda sert kayalarla yan yanasınız ve diğer tarafınız, aynı zamanda camın altına baktığınızda göreceğiniz boşluk yaklaşık 1200 metrelik bir uçurum. Üstelik aranızdaki tek engel yaklaşık 6cm kalınlığındaki camlar. Bu yürüyüş yolu, aynı zamanda en çok turist çeken yerlerden birisi. (Kaynak)

#2 Jasper Milli Parkı’ndaki Yürüyüş Yolu – Kanada

a99254_walkway_2-brewster

Bu yolun arkasındaki ana fikir, Kanada’nın Alberta şehrinde bulunan bu milli parktaki buzul dağının 400 metrelik olan yürüyüş yolunu biraz daha uzatmak ve cam yolla beraber ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunmak. (Kaynak)

#3 Sihirli Dağ  Yolu – Almanya

a99254_walkway_3-roller-coaster

Almanya’nın kültür başkenti Duisburg’ta bulunan bu yolun, tüm dizaynı ve inşası 8 hafta sürmüş. Çelik ve çinko kullanılarak yapılmış bu yol, kendisini çevreleyen yeryüzü şekillerine seyretmek isteyen ziyaretçiler için de farklı bakış açıları sunmakta. (Kaynak)

#4 Ofis Binaları Arası Çim Yol – Polonya

a99254_walkway_4-office

Normalde kullanılmayan ve ofis binaları arasında kalmış bu boş alan, balkon keyfi yapmak isteyen ancak onu bir adım ileri götürmeye kalkan bir mimar grubunun elinden çıkmış. Alışılmışın dışında inşa edilen bu çim yol, dışarıdan da ilgi görünce, ziyaretçi sayısı epey artmış. (Kaynak)

#5 Doğal Bir Yürüyüş Yolu – Maldivler

a99254_walkway_5-maldives

Eğer ölmeden önce mutlaka yapılması gerekenler listeniz varsa; kristal berraklığındaki suyu, temiz havası ve sanki denizin ortasında yürüyormuş hissi veren doğal kumul yollarıyla Maldivler, bu listenin içerisine mutlaka girmelidir. Maldivler’in yıllık yaklaşık 900 bin turist çekmesinin nedenini şimdi daha rahat anlayabilirsiniz. (Kaynak)

#6 Kule Köprüsü Cam Yolu – İngiltere

a99254_walkway_6-london-tower-bridge

Kasım 2014’te, Londra’da bulunan 120 yıllık köprünün üstündeki kulelere camdan yürüş yolu yapılacağı açıklandığında büyük ilgi uyandırdı. Her gün karşıya geçen yaklaşık 40 bin insan için müthiş bir manzara demekti. (Kaynak)

#7 Tiflis Dağı Yürüyüş Yolu – İsviçre

a99254_walkway_7-swiss-alps

İsviçre Alplerinde yer alan bu korkunç köprü ile altındaki buzul arasında 500 metre var. Yaklaşık 3,5 milyon liraya mal olan köprü, çok sayıda ziyaretçi çekmekte. (Kaynak)

#8 Göz Yanılsaması Yolu – Yeni Zelanda

a99254_walkway_8-optical-illusion

Yeni Zelendalı bir sanatçı tarafından nerdeyse görülmez olarak yapılan bu yol, aynı zamanda modern bir sanat örneği. (Kaynak)

#9 Cykelslangen Yolu – Danimarka

a99254_walkway_9-bike-lane

Cykelslangen kelimesi bisiklet ve yılan kelimelerinden türetilme. Bisiklet yolu olarak yapılan bu yol, yayalar tarafından da sıkça kullanılmakta. Ancak Kopenhaglı yayalar ya da bisikletliler arasında yol için herhangi bir paylaşamamazlık bulunmuyor. (Kaynak)

 

# 10 L’umbracle (Gölge) Yürüyüş Yolu – İspanya

a99254_walkway_10-umbracle

L’umbracle, İspanyol dilinde gölge anlamına geliyor. 18 meter yükseklikteki bu yol, 55 sabit kemer ve 54 yüzen kemerin kesişimiyle oluşturulmuş. Kapalı alandan oluşan yol aynı zamanda kış bahçesi deneyimi de sunmakta. (Kaynak)

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir