Kesinlikle İzlemeniz Gereken En İyi 10 Çöl Filmi

21532

En iyi 10 çöl filmi hangisidir ?

Görmediğimiz ve gidemediğimiz yerleri konu alan hatta onların yaşanmış hikayeler olduğu için konu alan filmleri izlemek, bir çok kişinin tercih edeceği tarzdadır diye düşünüyorum. Çöl filmleri genelde uzuuun yürüyüşler üzerine kuruludur ama o insanların yürümesini izlemekten sıkılmayız. Çünkü o sıcak, bunaltıcı ve toz fırtınası ile karşılaşacağını bilen insan, keyfi için değil kendince yahut bir çok insanı beraberinde sürükleyen bir amaç için yürüyordur. Herhalde 🙂 Öyle olmalı 🙂

Sinema sektöründe son zamanlarda yaşanmış hikayeleri konu alan filmler daha da fazla türetilmeye başladı ve bunların içinde çöl filmleri ve çölde geçen filmler en azından filmin bir kısım sahnesi çölde çekilmiş filmler çokcadır. Bir karşıma çıktı iki karşıma çıktı ve size izlenmesi gereken 10 çöl filmi için arşivimi gözden geçirdim ve şimdi çölde geçen 10 popüler filmi tavsiye ediyorum..

#1 Lawrence of Arabia – 1962

Film, İngiliz bilim adamı ve İngiliz devleti için çalışan ajan, T.E. Lawrence’ın hayat hikayesini anlatıyor. Bir amaç uğruna Arapların yanına gönderilen ajan aslında çalıştığı devletin göründüğü gibi değil, Arapları nasıl kullandığını ve böldüğünü fark etmesi üzerine geçiyor.

lawrence-of-arabia-sonbisey

#2 Walkabout – 1971

Film Avusturalya’nın ıssız çöllerinden birinde geçiyor. Çölde mahsur kalan genç bir kız ve küçük kardeşinin hayatta kalma mücadelesi. Bir süre sonra karşılarına çıkan aborjin bir çocuğun onlara yardım etmesini konu alıyor.

walkabout-sonbisey

#3 Stargate – 1994

Film Mısır’da geçiyor. Semboller ve dünya elementleri üzerine kurulmuş bir film. Buluntular üzerine çağırılan genç arkeolog ve dil bilimci, uzun zamandır yapılan araştırmaların doğru olmadığını söyler ve her şeye baştan başlar.

stargate-sonbisey

#4 The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert – 1994

Avusturalya’nın çılgın draq queenlerini konu alan, hem travesti hem dansçı hem baba olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatan ve Avusturalya’nın şahane doğasının kanıtı olan bir film. Kessinlikle izlenmesi gereken ve herkesin kendine bir ders alacağı filmdir.

the adventure of priscilla queen of the desert-sonbisey

#5 The English Patient – 1996

Sahra çölünün bazı bölgelerinde harita çıkarmakla görevlendirilen ve II. Dünya savaşında geçiyor film. Bir uçak kazası sonucu, yatağa düşen ve o güne kadar olan anılarını bir hemşiresiyle paylaşarak yazdıran bir hastanın hikayesidir.

ingiliz-hasta-sonbisey

#6 Star Wars: Episode I – The Phantom Menace -1999

Yapım sırasına göre serinin dördüncü filmi olan ama kronolojik sıraya göre serinin ilk filmi olan yani Yıldız Savaşlarının asıl başladığı seri filmidir. Filmi burada 3-5 cümle ile anlatmak isterdim ancak, öyle ayrıntılı ki, filmin görsel ve konusu olarak tatmin olacağınızın garantisini vererek izlemenizi tavsiye ederim.

Star Wars Episode 1-sonbisey

#7 Rabbit-Proof Fence – 2002

Avusturalya çöllerinde geçen ve 1930’lar devlet politikası gereğince, şehirde yanlarına yerleştirilen ailelerinden kaçarak kendi ailelerinin yanına gitmeye çalışan 3 aborjin kız çocuğunun hikayesi. Film aborjin dilinde çekilmiş ve Avusturalya’nın film sektöründe ki en iyi filmleri arasındadır.

rabbit proof fence-sonbisey

#8 Gerry – 2002

Macera olarak ikisinin de isminin “Gerry” olduğu iki arkadaş, otostop ile yolculuğa çıkarlar. Bir süre sonra ıssız bir yere düşerler ve kaybolduklarını anlarlar. Bu durumun getirdiği panik ve kendilerini bulma psikolojisi ile ilerleyen bir film.

Gerry-sonbisey

#9 Jarhead – 2005

Sıcağa karşı ve Irak askerlerine karşı hiç bir savunması olmaksızın, daha rahat bir görevden daha işlevsel ve sıkıntılı bir göreve atanan askerin, Körfez Savaşındaki hikayesini anlatan bir film.

Jarhead-sonbisey

#10 Tracks – 2014

Avusturalya çöllerinde geçen ve yazar, maceracı Robyn Davidson’un hayatında ki en heycanlı kesimi anlatan bir film. Genç maceracı 1977 yılında Avusturalya kıtasını boydan boya geçme hikayesini ve karşılaştığı zorlukları anlatan, yaşanmış bir hikaye.

tracks-sonbisey

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir