Kesildiğinde Kan Ağlayan Ağaç

2687

Kesildiği zaman kan gibi bir sıvı akıtan bu ilginç ağaç, Güney Afrika’da yetişen bir tür. İçinden akan yapışkan, kırmızı renkli sıvı ise yerliler tarafından kullanılan eski bir şifa kaynağı. Bu sıvının bir damlası bile üç tane elmadakinden daha fazla antioksidan içeriyor. Yani bu kanımsı sıvının iyileştirici etkisi bir mit değil. Yapılan bilimsel araştırmalar da yerlileri haklı çıkardı.

1

Beyaz insanlar bu ağacı keşfettikten sonra pek çok alanda kullanmaya başladı. Özellikle kozmetik sektörü için bulunmaz bir nimet. Çünkü aktioksidanlar cildin yenilenmesine yardımcı oluyor, yaşlanmayı geciktiriyor. Sadece bu değil tabi ki. Kansız insanların vücutlarının kan üretmesine yardım ediyor, göz problemlerini iyileştiriyor, anne sütünü artırıyor, mide problemlerini azaltıyor ve daha pek çok şey..

2Eski zamanlarda bu ağacın sihirli güçleri olduğu düşünülmüş. İyileştirme gücü bir yana dursun, uzun süre ağacın kırmızı sıvısının kapı girişlerine sürülmesinin kötü ruhları uzak tuttuğuna inanılmış. Daha para diye bir şey yokken, takas malzemesi olarak kullanılmış. M.S. 1400’lü yıllarda doktorlar reçete ile bu sıvıyı yazmış. İlaç değerlendikçe de altın sikkeler karşılığında satılmaya başlanmış.

3

Ama maalesef insanlar her şeye olduğu gibi bu ağaca da çok büyük zarar vermişler yıllar içerisinde. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalınca da koruma altına alınmış. Şu an izinsiz kesilmesi, satılması yasak. Ama izin dahilinde ağaçlarda ve kozmetik sektöründe kullanılıyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir