Kendini Bilim Uğrunda Feda Eden Bilim İnsanları

819

Bilim uğruna kendilerini feda eden bilim insanları

Tarihte bilim şehitleri

Bilim uğrunda bazı bilim insanları hayatını kaybetmiş veya yaptıkları bilimsel çalışmalar sırasında zarar görerek sonraki yıllarını acılar içerisinde geçirmek zorunda kalmışlardır. İşte bunlardan en çok bilinenler.

Galileo Galilei

Ortaçağ Avrupa’sında yaşamış İtalyan bir gökbilimci olan Galileo Galilei’nin bütün hayatı Vatikan Kilisesi ile mücadele etmekle geçmiştir. Güneş merkezli bir evren kuramını savunduğu için 2 kez engizisyon mahkemelerinde yargılanmış, aforoz ve idamla tehdit edilmiş, en sonunda ömür boyu ev hapsi cezasına çarptırılmıştır. Geliştirdiği teleskoplarla uzay ve Güneş hakkında daha önce hiç yapılamayan gözlemler yapmıştır. Ancak özellikle Güneş üzerinde yaptığı çalışmalar göz retinası üzerinde aşırı hasara yol açtığı için ömrünün son yıllarında kör olmasına neden olmuştur.

Carl Wilhelm Scheele

İsveç asıllı Alman eczacı ve kimyager Scheele; oksijen, molibden ve klor gibi elementlerin kâşifidir. Ayrıca gliserol, laktik asit ve hidrojen siyanür gibi çeşitli kimyasalları da bulmuştur. Keşiflerini ve oluşturduğu her karışımı tatmak gibi bir alışkanlığı vardı ve kendisini ölüme götüren de bu alışkanlık olmuştur. Daha önce başına gelen hidrojen siyanür zehirlenmesinden mucize eseri hayatta kalmayı başarmış olsa da 21 Mayıs 1786’da cıva zehirlenmesinden ölmüştür.

Jean-François de Rozier

Hidrojenle şişirilmiş bir balonla Manş denizini ilk defa geçmeyi başaran havacıdır. Normalde fizik ve kimya öğretmeni olan Jean-François de Rozier için uçmak bir tutkuydu. Bu sebeple Mongolfier kardeşlerin balonla uçuş denemelerinde gönüllü olarak yer aldı. 1783 yılında dünyanın ilk balon uçuşunu gerçekleştiren insan olmuştur. Ancak hayatı ise bir balon kazasında sona ermiştir.

Alexander Bogdanov

Rus doktor, filozof, ekonomist ve bilim kurgu yazarıdır. 1924 yılında kan nakli ile ilgili deneylere başladı. Deneyleri bizzat kendisi üzerinde gerçekleştiriyor ve donörlerden aldığı kanı kendisine naklederek çalışmalarını geliştiriyordu. 11 başarılı kan naklinden sonra 1928 yılında son aldığı kandaki sıtma ve tüberküloz mikrobu nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Marie Curie

Radyoaktivite üzerine uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Bu çalışmalar sırasında sürekli radyasyona maruz kalması lösemi olmasına yol açtı ve 1934 yılında lösemiden hayatını kaybetti.

Humphry Davy

İngiliz fizikçi, kimyager ve mucit. Bileşikleri elektrik enerjisiyle ayrıştırmış ve elementleri saf olarak elde etmiştir. Bristol’da ciğer hastalarının tedavi edildiği hastanede yaptığı çalışmalarla türlü gazların fizyolojik etkilerini kendi üzerinde yaptığı deneylerle inceledi. Bu alışkanlığı nedeniyle pek çok kez ölümden döndü. Ama bu kötü alışkanlığı anestezi alanında büyük ilerlemeler de sağlamıştır. Sık sık zehirlenmeler yaşaması ve bir deney sırasında azot patlaması nedeniyle 1829 yılında öldü.

Elizabeth Fleischman Ascheim

28 yaşında iken Roentgen tarafından yeni keşfedilmiş olan X-ışınları üzerinde çalışmaya ilgi duydu. 1896 yılında San Fransisco’da ilk röntgen laboratuvarını kurarak X-ışınlarının tıbbi tedavilerde kullanılması için çalışmalar yürüttü. Deneylerini kendi üzerinde yoğun röntgen çekimleri yaparak geliştirmekteydi. X ışınları ile bazı kanser türlerinin deneysel tedavi çalışmalarına başlamıştır. Ancak ne acıdır ki bu çalışmalar esnasında aşırı derecede X ışınlarına maruz kalması neticesinde kanserden 1905 yılında henüz 40 yaşında hayatını kaybetti.

Michael Faraday

19. yüzyılın en büyük bilim adamlarından biri olan Faraday, elektromanyetik ve elektroliz üzerinde çalışmalar yürüttü. Klor gazını sıvılaştırmayı başaran ilk kişidir ve elektrik motorunu icat etmiştir. 8 yıl süresince aralıksız süren deneysel ve kuramsal çalışmaların sonunda 1839’da sağlığı kötüleşen Faraday, rahatsızlanarak tedavi görmek zorunda kaldı.

David Brewster

İskoç mucit, bilim adamı ve yazar. İlgi alanı optik ve ışığın kırınımı çalışmaları olmuştur. Optik üzerinde en önemli çalışması Brewster Açısı’dır. Ayrıca Kaleidoskop’un mucididir. Optik ve ışık üzerinde yaptığı bilimsel çalışmalar sonunda 1831 yılında göz sağlığını yitirdi ve öldüğü 1868 yılına kadar kör olarak yaşadı.

Robert Bunsen

Alman kimyager. Sezyum ve rubidyum elementlerini keşfetmiş, ısıtılan elementlerin emisyon spektrumlarını incelemiş ve spektral analizi bulmuştur. Bir deney sırasında oluşan bir patlama sonucu yüzünün yarısını ve bir gözünü kaybetmiştir.

Louis Alexander Slotin

Amerikan nükleer çalışmalarında görev almış Kanadalı fizikçi ve kimyagerdir. Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda araştırmalar yapmıştır. Uranyum ve plütonyum çekirdeklerinin kritik kütlesini hesaplamaya çalışmıştır. 21 Mayıs 1946’da yaptığı füzyon deneyinde oluşan patlama sonucu yoğun miktarda radyasyona maruz kalmış ve bu olay Slotin’nin 9 gün içinde yaşamını yitirmesine yol açmıştır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir