Kendi İşini Yapmayı Bilen Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

5841

Geleceğimiz olan çocuklara kendini geliştirme konusunda yardımcı olmak istiyorsanız, uzmanlara göre yapmamanız gereken bazı kurallar var. Bunları onları kötülüğü için değil, iyiliği için yapılmaması gerektiğini anlamak gerekiyor. Kurallar derken sıralayacağımız davranışlar değil aslında çünkü karşılarına çıkan olaylara verdikleri tepkiler her çocuk için farklı olacaktır.

Fazla korumacı ailelerin çocuklarının ileride hayata atıldıkları zaman, iş hayatında, ilişkilerinde, sendelediklerini, kendi çevrenizden de tartabilirsiniz aslında. Çünkü çocuk, gelişim süreci, çocukluk ve ergenlik döneminde aile tarafında öyle fanus içine alınıyor ki, önüne çıkan engellerin, zorlukların farkına bile varmıyor. Ebeveynlere göre onların iyiliği için fazla korumacı olmaları, çocuklara pozitif etki yaratıldığı hissini veriyor. Oysa ki çocuk yaşına göre, karakterine göre zorluklarla başa çıkmayı bu dönemler de öğreniyor.

Annelerin biricik evlatlarına kıyamama, onları rahat ettirme psikolojisi ise, tekrardan ileri de öz güven ve sorumsuzluk problemlerini ortaya çıkaracaktır. Başarı yahut başarısız olduğu zaman sadece anne ve babası tarafından takdir edilen veya uyarılan bir çocuğun, birey olunca yaptığı başarısızlıkta, acımasız olan insanların eleştirilerini kaldıramayıp, başarılı olunca da düz bir “tebrikler” ile yetinemeyip, psikolojik sorunlar yaşaması mümkün.

Çocuğunuzun sorumluluk sahibi, düzenli, öz güveni yüksek ve saygılı biri olmasını istiyorsanız, bu özellikleri ona küçük yaştan itibaren zorla değil rehberlik ederek öğretmelisiniz.

Bu durumu ebeveynlerin anlaması için çok şirin ve öğretici bir video ile anlatmışlar. Videodaki miniğin daha şimdiden düzeni ve sorumluluk sahibi olmanın ne demek olduğunu anlamış gibi duruyor 🙂

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir