Kefirin Faydaları

7660

Kefirin Faydaları nedir ?

Kefir neye iyi gelir ?

Sütten yapılan her türlü gıdanın ne kadar faydalı olduğu yıllardır bas bas öğretiliyor. Kefirin faydaları da her anne tarafından ballandıra ballandıra anlatılır, kefir neye iyi gelir diye sorduğunuzda iyi gelmediği bir şey mi var? Derler ve inanın aslında çok da abartılı bir cevap değil bu. Ama ben kaymak yemem, ben taze yoğurt sevmem triplerine giren arkadaşlar bir çok hastalığın yanı sıra kemik erimesi tehlikesine doğru yol aldığının ne yazık ki farkında değiller. Bazı yararlı bakterilerle doğal olarak üretilen ve vücuda çeşitli yararlar sağlayan elinizin altında kolayca ulaşabileceğiniz kefirden neden sonuna kadar faydalanmıyorsunuz ki? İnsanlar eskiden her gıdayı doğal olarak bahçesinde yetiştiriyor ve hormonlu yiyeceklerden bir haber sağlıkla besleniyordu. Şimdi bahçenize dikeceğiniz fidanlar bile ilaçlı. Üstelik köylerden bahçeden toplanmış doğal sebze diye aldığınız gıdalar da yetiştirenler tarafından kimyasal ilaçlara maruz bırakılıyor. Ekini böcek sarması gibi büyük tehlikeler dışında sırf normalden daha fazla besin versin diye ilaçlanmış tarlalardan elde edilen gıdaların elbette marketten aldığımız GDO’lu besinlerden pek kalır yanı yok. Bu nedenle bir fidan alıp bahçeme dikeyim diye yeltendiğinizde bile bu fidanları güvenilir bahçelerden almalısınız. Böyle bir dünyada yaşıyorken elbette doğal besinlerden ne bulursak onlara sıkı sıkıya sarılmalıyız. Bunlardan biri olarak sayılabilecek kefiri tanıyalım. Kefir nedir, kefirin faydaları nelerdir, kefir neye iyi gelir? Bunlara değinelim.

#1 Kefir nedir?

kefirin faydalari

Kefir, Bazı bakterilerin fermantasyon (oksijensiz solunum) sonucu meydana getirdiği ve vücutta bir çok terapötik etkisi olan süt ürünlerinden biridir. Genelde görüntü olarak da etkileri dolayısıyla da taze yoğurda benzetilse de aslında aralarında bazı farklar var, mesela içerdikleri bakteri çeşitleri ve vücutta meydana getirdikleri etkiler birbirlerinden farklı. Sütten kefir hazırlamak isteyen arkadaşlar için bunun çeşitli yolları var ve doğrusunu söylemek gerekirse taze yoğurt eldesinden biraz daha zor. Bu yollardan biri de kefir taneleridir. Bu taneler; canlı ve üreyebilen, beyaz ve sarı renkli, küre şeklinde, peltemsi kıvamdadır. İyi bir kefir tanesi yapışkan ve yumuşak olmalı. Ayrıca elastiki bir yapı göstermelidir. Kefirin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır kefir neye iyi gelir diyince gerçekten çok geniş bir alandan bahsediliyor ve bunun sebebi içerisindeki bakterilerden ileti gelir. Kefir tanelerinin içinde bakteri, maya, süt proteinleri ve polisakkaritler vardır. Bakteriyel yapısı ise hayli karmaşıktır. Lactobacillus, Caucasus, Leuconostoc, Acetobacter ve Streptococcus türleri ve Saccharomyces kefir, S. delbruecki, S. cerevisiae ve Torula kefir gibi maya bakterileri içermektedir. Bu mikroorganizmaların bir kısmı laktozu parçalayarak süt asidi oluşturup sütü pıhtılaştırır. Bazıları ise alkol ve karbondioksit meydana getirir. Fermantasyon sonunda hafif alkollü hoş içimli yoğurt kıvamında kefir ortaya çıkar.
#2 Kefir nasıl yapılır?

probiyotikli kefir yogurt

Kefirin yapılışı zor değildir ve evde hazırlamak isteyenler koyun, inek sütü yağlı ya da yağsız olmak üzere diledikleri çeşit sütle çalışabilirler. Kefir yapımında kullanılan sütü güzelce kaynatın. Sonra sütü cam, porselen dilediğiniz bir kaba boşaltın ve oda sıcaklığına kadar soğumasını bekledikten sonra üzerindeki kaymak tabakası alın ve 1 litreye 15-20 gram kadar kefir taneleri katıp karıştırın. Sonra kabın kapağını fermantasyon için kapatmalısınız ve kabın oda sıcaklığında kalmasını sağlayın. Kap içindeki süt 18 saat- bir gün gibi bir süreyle pıhtılaşmış olur. Soğuk havalarda kabın oda sıcaklığında kalması için etrafı bir bez ile sarılmalı eğer sarılmazsa ve sütün sıcaklığı düşerse pıhtılaşma gecikebilir veya hiç gerçekleşmeyebilir.
Kefirin faydaları nelerdir?

kefir nedir

 

#3 Kefir, vücudu enfeksiyonlardan koruyarak halsizlik, stres ve yorgunluğu giderir.

kefirin bağışıklık sistemine faydaları

 

#4 Kefir kolesterolü düşürür, damar sertliğini önler ve yüksek tansiyonu düzene koyarak vücudu dengeler.

kefirin kolesterole faydaları

 

#5 Cildi güzelleştirerek canlı bir görünüm sağlar ve deri hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır.

kefirin cilde faydaları

 

#6 Kefir, mide bağırsak rahatsızlıklarını önleyerek sindirim sisteminizi düzene koyar ve kilo almanızı azaltır.

kefirin mideye faydaları

Kefirin faydaları aslında içeriğindeki yararlı bakterilerden kaynaklanmaktadır. Süt ve yoğurt gibi kefirin de bağırsak florası üzerinde olumlu etkileri vardır ve buradaki hastalıkları iyileştirir. Bağırsakta üreyip vücudu yoran zararlı bakterilerin üremesini engeller. Sindirim sistemini düzenleyerek barsağın peristaltik hareketlerini ve salgılarını arttırır, gaz oluşumunu azaltır. Peptik ülser, kolesistit, gastroenterit, kolit, dizanteri gibi hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.

#7 Kefir, idrar yolu enfeksiyonlarını temizleyerek safra kesesi ve böbrek hastalıklarını düzenler.

kefir

 

#8 Kefirin faydaları saymakla bitmez her yaşta kemiklerin gelişimi ve sağlığını korur.

kefirin kemiklere faydaları

 

#9 Dişlerin oluşumu ile sağlıklı dokuların gelişimini olumlu etkiler ve diş çürüklerini önler.

kefir nedir

 

#10 Kefir kan dengesini düzenler ve kansızlığa iyi gelir. Sağladığı besin ve mineral desteği ile tırnakların sağlığını korur.

kefirin faydaları

 

#11 Kefir, çocukların sağlıklı büyümesinde ve boy uzamasında yardımcı, doğal besin kaynağıdır ve kalsiyum, mineral proteince zengin enfes bir süt içeceğidir.

kefirin faydaları

 

#12 Kanser hastalarının kemoterapi tedavisi sürerken vücutlarının güçlü kalmasını ve beslenmelerinin devamlılığını sağlar.

kefirin faydaları

 

#13 Kefir, spor ve diyet yapanlar için eşsiz bir besindir. Kas kasılmalarını, krampları önleyerek kan dolaşımını hızlandırır ve selülitlerin azalmasına yardım eder.

kefirin faydaları

 

#14 Kefir östrojen, progesteron, testesteron , troid gibi hormonların düzenli çalışmasına yardım ederek vücudun dengesini düzenler.

kefirin hormonlara faydaları

#15 Kefir besin kaynağı olarak o kadar zengindir ki saç dökülmelerini azaltarak saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

kefirin faydaları

 

#16 Kefir göz sağlığını güçlendirerek görme bozukluklarına ve katarakt gibi göz hastalıklarına karşı vücudun direncini arttırır.

kefirin faydaları

 

#17 Kefir, vücutta yok edilmediği zaman kansere yol açan serbest radikallerin ve ağır metallerin yok edilmesini sağlar ve kansere karşı vücudu korur.
kefirin faydaları
Kefirin faydalar arasında yaşlanmayı hızlandıran, kanser oluşumunda sorumlu tutulan serbest oksijen radikalleri ile mücadelesi gelir

Japonların hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde kefir ve kefir tanelerinin birçok kanserin ilerlemesini durdurduğu ya da iyileştirdiği görülmüştür. Farelerde yapılan deneyde tümörlerin büyümesinin yavaşladığı ve vücudun direncinin arttığı saptanmıştır.

#18 Kefir özellikle yoğun tempoya karşı vücudunuza bakım yaparak erken yaşlanmayı önler, kronik depresyona karşı vücudunuzu korur.

kefirin faydaları

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir