Kedinizin Mutsuz Olduğunu Anlamanın 8 Yolu

19779

Kediniz mutsuz mu ? anlamanın kolay yolu

Mutsuz kedi nasıl anlaşılır ?

Bizim her şeyimiz, hayvan dostlarımız için yapamayacağımız şey yok. Tabii elimizden geldiğince onlar içinde uygun bir yaşam alanı yaratmaya çalışıyoruz. Kedilerin de çok hassas psikolojileri olduğunu öne sürersek çok çabuk mutsuz ve keyifsiz olmaları mümkün. Eve başla minik bir kedi geldiği zaman, yada başka bir arkadaşınızın evcil hayvanı geldiği zaman, evde onu 1 gün bile olsa yalnız bıraktığınızda, onunla normalden az ilgilendiğinizde, mama saatini geciktirmeniz bile onun dengesini bozmaya yetecektir. Ha bir de ergenlik dönemi yahut azgnlık evresindeyse, ohoooo…

Peki kedinizin değiştiğini hissettiğiniz de mutsuz olup olmadığını anlamak için nelere dikkat ediyorsunuz?

sonbisey-kedi-1

#1 Etrafa koku bırakmak

Normalde hiç huyu olmayan ve kum kabından başka bir yere işemeyen kediniz, evde ki hakimiyetini ve alanını daha da genişletmek için kum kabı dışında başka yerlere işeyebilir. O bunun güvensiz hissettiğinin bir göstergesidir. Yada önceki gün sizi ziyarete gelen köpekli arkadaşınızın köpeğinin kokusu bastırmak için bu yola başvurabilirler. Yani alışık olmadıkları kokuları bastırmak için kendi kokularını etrafa salarlar.

#2 Daha az yemek yerler

Kediler ne kadar iştahlı ve doygunluk durumunu anlayana kadar zaten tombikleşen bir fıtratta olduğunu hatırlayın ve iş işten geçmeden dengelerinizi baştan kurun . Bu sizin dengelemeniz gereken bir durum. Sürekli aynı saatlerde, eşitlikte ve en fazla 2 öğün vermelisiniz mamasını. Küçüklüğünden nasıl alışıyorsa öyle devam eden bir şey bu. Kedim daha az yiyor diyorsanız kedilerin ne kadar doyumsuz olduklarını hatırlayın ve bu durumun normal olmadığını bilin. Kediniz mama saatlerinde, mama kokusunu duyunca ve sonrasında bile kabına gitmiyorsa bir sorun var demektir.

#3 Yalanmayı bırakırlar

Kedilerin çoğu suyu sevmeyen canlılar. Bazıları küçüklükten onları yıkamaya alıştırsa da çok sağlıklı bir durum değil aslında. Onların doğasında ki yıkanma, kendilerini yalayarak temizlenmek. Çok kıvrak bir omuriliğe sahip oldukları için enseleri hariç her yerlerini yalayarak temizlenebilirler. Kendisinde bir sorun olduğunu hisseden bir kedi ve mutsuz olan kedi, artık kendini temizlemeyi bırakacaktır.

#4 Uyku düzeni

Her canlının alışılagelmiş bir hayatı var. Kedilerin ise 16 saat uyku, 4 saat temizlenme ve 4 saatte oyundur. Bu tam tamına böyle değildir ama ortalamaya vurulduğunda bu saatler çıkıyor karşımıza. Zaten çok uyuyan kediniz artık daha fazla uyumaya başladıysa yahut gün içinde daha az uyuyor, geceleri ise sizin başınızın dibinde uyuyorsa, kendini güvende ve iyi hissetmek istediği içindir.

#5 Oyun oynamaları azalır

Sabahın en erken saatlerinde bile neye bu kadar heyecanlandıklarını ve neyi kovaladıklarını anlayamadığınız kediniz durulduysa, diğer arkadaşı fırfır ortalarda dolanıyor da o sadece izliyorsa, bir sorun var demektir. Yeni gelen kediniz ile alışma sürecini zorla yaptırmamanız gerekiyor. İnsanlar birbirlerine nasıl zamanla alışıyorsa, aynı durum kediler için de geçerli. Birbirlerinin kokularına alışmaları onları birleştirecektir.

#6 Sakinleşir ve korkarlar

Her akşam eve geldiğinizde sizi karşılayan yada bacaklarınıza sürünen kedinizi, artık ortalıkta görmüyorsanız, siz yokken yahut sizin fark etmediğiniz bir zamanda evde ki herhangi bir şeyden korkmuş olabilir. Yada sizin sinirli bir anınızda fark etmeden yaptığınız bir hareket yada ses tonu onların mutsuz olmasına ve hemen pısmalarına sebep olur. Ya da tam tersi daha da hırçınlaşıp gereksiz yere size pati atabilirler, yalnız takılırlar. Kimseye bulaşmadan evde varla yok arası yaşarlar.

#7 Vücut dili

Kesin olmamakla birlikte zaten sakin bir kediniz varsa bunları çokta dikkate almamanız gerekiyor ama kediniz her daim yere yakın ve çok yüksekte değilse, yerde otururken kuyruğunu kendi etrafına doluyorsa ve bıyıklarını ve kulaklarını yatırarak bakıyorsa size, işte bu bir yardım çağrısı. “Aiy senin korkmanı yerim” diyerek değil, “n’ooldu sana miniğim?” diyerek yaklaşmalısınız. Onu sakinleştirmesini ve güven vermeyi öğrenmelisiniz. Yani kedinizin mutsuz olmasının sebebi bir bakıma maalesef ki sizsiniz.

#8 Mırlamalar, miyavlamalar artar yada azalır

Minik kedilerin miyavlamaları büyük kedilere göre daha çoktur evet, sebebi ise ilgiye ve şevkate ihtiyaç duydukları için. Peki büyük kediniz durduk yere size sessiz sessiz miyavlıyorsa, mırlıyorsa bunu dikkate alın. Onunla vakit geçirin. Duymamazlığa gelmeyin, uzun zamandır ilk defa miyavlayan kediniz size bir şey ifade etmeye çalışıyor. Ya da tam tersi sürekli konuşan kediniz birden sustuysa, uyurken içinde çalıştırdığı motoru durdurduysa bir sorun var demektir.

Bu gibi durumlarda, öncelikle onunla birlikte normalden fazla vakit geçirin. Mamasını koyduğunuzda yemiyorsa, mamanın başında bekleyin ve mama kokusunun daha da yayılması için karıştırın. Mamasını yerken onu rahatsız etmeyin. Emin olun o sizin keyfiniz olmadığı zaman, moraliniz bozuk olduğu zaman sizi anlıyor. Siz de onların işaretlerine cevap verin. Hiç olmadı, endişelisiniz ve baş edecek gibi değil, veterinere çok geçmeden danışın.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir