Karşınızda Animasyona Uyarlanan “Küçük Prens” Fragmanı ve Eserin Eşsiz 10 Cümlesi

2857

Küçüklere olduğu kadar büyüklere de hitap eden onların gözünü açan harika bir yapıttır Küçük Prens. Gerek yazarın çizimleri olsun gerekse yazışı olsun okurlarında derin manalar bırakmıştır.

Son dönemde çıkan Cemal Süreyya ve Tomris Uyar’ın hazırladığı çevirisi de tekrar o satırları okumamıza vesile olmuştur.

İçeriğinin güzelliğini başlangıcıyla müjdeliyor aslında bu baş yapıt. “Altı yaşımdayken, bir gün, Vahşi Orman’la ilgili ‘Yaşanmış Öyküler’ adlı bir kitapta çok güzel bir resim gördüm. Resim vahşi bir hayvan yutan boa yılanını gösteriyordu.” giriş cümlesiyle Antoine de Saint Exupéry bizi eşsiz bir maceraya zarif bir şekilde hazırlıyor. Gelin Antoine de Saint Exupéry bizim için başka neler yazmış onları okuyalım. Bu arada okumadıysanız spoiler içerir.

Not: Yazarın kendi çizimleri kullanılmıştır.

#1

Büyükler hiçbir şeyi kendi kendilerine anlayamazlar. Onlara durmadan her şeyi anlatmak da çocuklar için yorucudur.

cografyaci

#2

Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: ” Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: “Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı” derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: “Yüz bin franklık bir ev gördüm” demeniz gerek. O zaman: “Aman ne güzel!” diye bağırırlar.

kendini-ciddiye-almak

#3

İnsan binlerce, milyonlarca yıldızın birinde yaşayan eşsiz bir tek çiçeği seviyorsa, yıldızlara bakmakla bile mutlu olur. “Çiçeğim oralarda bir yerdedir” der. Ama koyun çiçeği yerse, sanki yıldızların hepsi birden sönüverir.

gezegendeki-gul

#4

Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.

kendini-begenmis-kral

#5

Sen benim için sadece küçük bir çocuksun. Diğer küçük çocuklardan hiçbir farkın yok benim için. Sana ihtiyacım da yok. Aynı şekilde, ben de senin için dünyadaki yüz binlerce tilkiden biriyim sadece. Bana ihtiyaç duymuyorsun. Ama beni evcilleştirirsen eğer, birbirimize ihtiyacımız olacak Sen benim için tek ve işsiz olacaksın, ben de senin için.

yabancilara-guven

#6

Bütün tavuklar birbirine benzer. Bütün insanlar da öyle. Bu yüzden biraz sıkılıyorum. Ama beni evcilleştirirsen eğer, yaşamıma bir güneş doğmuş olacak. Senin ayak seslerin benim için diğerlerinden farklı olacak. Ayak sesi duyduğum zaman hemen saklanırım. Ama seninkiler, bir müzik sesi gibi beni gizlendiğim yerden çıkaracaklar. Şu ekin tarlalarını görüyor musun? Ben ekmek yemem. Buğday benim hiçbir işime yaramaz. Bu yüzden de bu tarlalar bana hiçbir şey hatırlatmazlar. Buna üzülüyorum. Ama sen beni evcilleştirseydin, bu harika olurdu. Altın renkli saçların var senin. Ben de altın renkli başakları görünce seni hatırlardım. Ve rüzgarda çıkardıkları sesi severdim.

palyaco-kucuk-prens

#7

“Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de, hiç arkadaşları olmaz. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”

eglenceyi-unutma

#8

Küçük prens güllere bir kez daha bakmaya gitti. “Hiçbiriniz benim gülüm gibi değilsiniz. Çünkü henüz hiçbiriniz evcilleşmediniz. Ve siz de hiç kimseyi evcilleştirmediniz” dedi onlara. “Siz tıpkı tilkinin benimle karşılaşmadan önceki hali gibisiniz. Dünyadaki binlerce tilkiden yalnızca biriydi o. Ama ben onunla dost oldum ve şimdi artık o özel bir tilki.” Güller bu duyduklarına çok bozuldular. “Evet, güzelsiniz. Ama boşsunuz. Sizin için kimse yaşamını feda etmez. Yoldan geçen herhangi biri, benim gülümün de size benzediğini söyleyebilir. Ama benim gülüm sizin her birinizden çok daha önemlidir. Çünkü ben onu suladım. Ve onu camdan bir korunakla korudum. Önüne bir perde gererek rüzgarın onu üşütmesini engelledim. Tırtılları onun için öldürdüm ( ama birkaç tanesini kelebek olmaları için bıraktım). Onun şikayetlerini ve övünmelerini dinledim. Ve bazen de suskunluklarına katlandım. Çünkü o benim gülüm.”

benim-gulum

#9

İnsan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.

sevdiklerini-ozgur-birak

#10

“İnsanlar,” dedi küçük prens, “ne aradıklarını bilmeden hızlı trenlere doluşuyorlar. Endişe ve telaşla, aynı yerde dönüp duruyorlar.” Bir an durakladıktan sonra ekledi: “Çektikleri sıkıntıya değmez bu.”

unutmak-icin-icmek

#Sonbisey

29 Temmuz’da Fransa’da vizyona girmesine rağmen Türkiye’de 16 Ekim’de girecek olan animasyon türündeki filmin seslendirme kadrosu gerçekten ses getirecek gibi duruyor.  Jeff Bridges, Rachel McAdams, James Franco, Benicio Del Toro, Paul Giamatti, Ricky Gervais, Marion Cotillard, Paul Rudd ve Albert Brooks gibi eşine az rastlanır bir listeyi bulunduran bu film bizleri gerçekten heyecanlandırmayı başardı. Filmin yönetmen koltuğunda ise daha önceden Kung Fu Panda ile tandığımız Mark Osborne bulunuyor. Hikayeyi alış şekli biraz farklı olsa da merak uyandırmıyor değil. Gelin fragmanını birlikte izleyelim.

#Fragman

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=dDKviZw-Jgs]

1
Kimler Neler Demiş?

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir