Karpuzun Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

692

Karpuzun Faydaları Nelerdir ?

Yaz mevsiminin sevilen meyveleri arasında bulunan karpuzun faydaları arasında; kalp hastalıklarından güneş çarpmasına ve deri hastalıklarından kansere kadar birçok sağlık sorununa karşı doğal bir koruma özelliği vardır. Karpuzun ayrıca tohumlarının da besleyici özelliği bulunmaktadır.

Domates ve karpuzda bulunan Likopen nedir ?

Likopen neye iyi gelir ?

Sağlıklı bir yaşam da karpuzun çok önemli bir yeri vardır. Karpuzun %92’lik su oranı ile ferahlatıcı bir görevi vardır. Ayrıca, karpuz ile birlikte magnezyum, potasyum, A ve C vitaminleri, kalsiyum, amino asitler ve sayısız antioksidanlar vücuda alınır. Karpuzun içinde bulunan büyük orandaki likopen meyve ve sebzelerde sağlıklı tepkimeleri tetiklemek üzere insan vücudu ile reaksiyona giren ve doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Çoğunlukla kırmızı sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Likopen; kalp sağlığı, diyabet, nörolojik hastalıklar, prostat kanseri ve kemik sağlığı konusunda koruyucu etkisi vardır. Olgunlaşmış karpuzdan daha yüksek miktarda likopen alımı söz konusudur. Çünkü karpuz olgunlaştıkça fenolik asit ve beta karoten içeriği de artar. Beta karoten kırmızı turuncu sebze ve meyvelerde bulunan bir antioksidandır. Bağışıklık, cilt sağlığı ve göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Karpuzun özellikle kabuğu yakın beyaz kısımlarında sitrulin miktarı daha yüksektir. Bu amino asitler kan dolaşımını düzenler ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirici etkide bulunur. Karpuz tohumlarının da besleyici özelliği bulunur. Yapılan çalışmalarda karpuzda protein, mağnezyum, iyi yağ ve B vitamini bulunduğu ortaya konulmuştur. Başka bir çalışmada ise, karpuz tohumlarında vücut için gerekli olan zenginlik ve mineral kaynakları olduğunu göstermiştir. Karpuz tohumları gıda ürünlerinde kullanıldığı takdirde önemli miktarda tıbbi, sağlık ve ekonomik yararlar sağlar.

ABD’de yayınlanan bir çalışmada karpuzun obez yetişkinlerde hipertansiyonun azalmasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olduğu saptanmıştır. Karpuzdaki antioksidan içeriği iltihaplanmanın önlenmesine de yardımcı olmaktadır. %92 su içerdiğinden dolayı güneş çarpmasından da korumaktadır. Yapılan bir araştırmada, yoğun bir antrenman öncesinde karpuz suyu içmenin ertesi gün kas ağrısı ve kalp atış hızını azaltmaya yardımcı olduğu ortaya konulmuştur. İçeriğinde bulunan A Vitamini, cildi ve saçları nemli tutmaya yardımcı olur. Karpuz, hücrelerin sağlıklı büyümesini de teşvik eder.  Antioksidan özellikleri sayesinde ise kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. İçerdiği likopen, prostat kanseri hücre çoğalmasını da azaltmaya yardımcıdır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir