Karadeniz Formulası: “Formulaz”

1615

Bu yıl yedincisi düzenlenen Formulaz Yarışları, Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi’nde yapıldı. Genç, yaşlı demeden Türkiye’nin farklı bölgelerinden pek çok insan bu etkinlik için bir araya geldi.

esh_3033_1

Aslında bu tahta araba yarışının tarihi 1900’lü yıllara kadar uzanıyor. Tunca Beldesi bu şenliği yıllardır yapıyor. Son 7 yıldır da Red Bull sponsorluğunda turizmi canlandıracak şekilde daha büyük bir organizasyon şeklinde gerçekleşiyor.

esh_4644_1Geleneklere uygun olsun diye Rize yöresiyle özdeşleşmiş kıl çorap ve kara lastik giyilen yarışmada sıkı güvenlik önlemleri alındı. Bütün yarışmacılara kask, kolluk ve dizlik verildi.

esh_6625_1

Yarışmada kullanılan tahta arabalar bizzat yarışmacılar tarafından tasarlandı. Parkurun toplam uzunluğu 1.6 km’ydi ve yarışmacılar en fazla 60-70 km hıza ulaştılar. Bazı keskin virajlar ise yarışmacıları oldukça zorladı.

esh_1641_1

Ayrıca Avrupa Şampiyonası bulunan milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu ve oyuncu/sunucu Ümit Erdim de Formulaz’a katıldı.

esh_2480_1

Bu farklı ve hoş yarışma renkli görüntülere sahne oldu. Hem yarışmacılar hem seyirciler oldukça eğlenceli saatler geçirdi.

Uşaklar pistte Fırtına Deresi gibi aktı. #Formulaz

A video posted by Red Bull Türkiye (@redbulltr) on

Darısı bir dahakinin başına 🙂

DHA

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir