Kara Delik İle İlgili 8 İlginç Bilgi

668

Kara delik denilen olgu özellikle bilim kurgu filmlerinde sıkça kullanılan gizemli ve tuhaf bir fenomen olarak her zaman ilgi çeken konulardan biri olmuştur. Bu alanda en iyi filmler olarak 1979 yapımı “The Black Hole”, 1997 yapımı “Event Horizon” ve 2014 yapımı “Interstellar” kara deliklerden bahseden filmler olarak dikkat çekmektedir. Bu yazımızda kara delikler ile ilgili 8 ilginç bilgi bulacaksınız.

1- Bir Kara Deliği Asla Göremezsiniz

İsminden de anlaşılacağı üzere bir kara delik göremeyeceğiniz kadar siyahtır. Bunun nedeni ise, kara deliklerin inanılmaz yoğun bir çekim gücüne sahip olmasıdır. Hatta ışık bile kara delikten kaçamaz. Bir kara deliği tespit etmenin yolu; çevresinde meydana gelen tuhaflıklara bakmaktır. Örneğin bir yıldız kara deliğe çekilmeye doğru başlarsa, çok büyük miktarda X-ışını yayar ve bizler sadece bunu görürüz.

2- Samanyolu Galaksisi’nde En Az Bir Kara Delik Mevcuttur

Dünyanın bir kara deliğe sürüklenip sürüklenmeyeceği sorusu her zaman yanıtı merak edilen sorulardan biridir. İçinde yer aldığımız Samanyolu Galaksisi‘nde birden fazla kara delik keşfedilmiş durumdadır. Ancak bu kara deliklerin çoğu içinde bulunduğumuz galaksinin ortasına daha yakındır. Güneş sistemi ise, galaksinin dış kısmında bulunur. Kısacası şimdilik herhangi bir tehlike yok.

3- Dev Kara Delikleri Ölmüş Yıldızlar Yaratır

Güneş‘in ömrü ve yakıtı bittiğinde bir beyaz cüce haline gelecek. Güneş’ten çok daha büyük yıldızlar ömrünün sonuna gelince sahip oldukları çekim güçleri kendilerine çökmelerine ve kara delikler oluşturmalarına neden olur.

4- Kara Delikler 3 Boyda Bulunur

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), en az 3 boyda kara delik olduğunu öne sürüyor. En küçük kara delik bir atom büyüklüğünden bir dağ boyutuna kadar olabiliyor. Güneş’in yaklaşık 20 katı büyüklükte yıldızların oluşturduğu karadelikler ise 2. kategoriyi oluşturuyor. Bu gruptakilerden Samanyolu Galaksisi’nde bir kaç tane bulunur. En büyük olan kara delikler ise süper yoğun kara deliklerdir ve bu galaksinin merkezinde oluşur.

5- Çevrelerinde İlginç Şeyler Olur

Albert Einstein’ın Görecelik Teorisi‘ne göre kara deliğe düşmekte olan bir kişinin zamanı, ona dışarıdan bakmakta olan bir kişiye göre gittikçe yavaşlar ve hatta duruyormuş gibi görünür. Bu düşünce ışık hızına yaklaştıkça zamanın etkilendiği teorisinden yola çıkmaktadır. Buna göre kara deliklerin zamanı ve uzayı bozduğunu söylemek mümkündür.

6- X-ışını Astronomisine Kadar Kara Deliklerden Haberimiz Yoktu

İlk kara delik 1960’lı yıllarda keşfedilmiş, ancak bunun bir kara delik olduğu anlaşılamamıştır. X-ışını astronomi teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte Cygnus X-1 ismi verilen karadelik olduğu tespit edilmiştir. Bu ise 1970’li yılların hemen başında X-ışını tarayıcı uydularla galaksiye bakmaya başladığımızda mümkün olmuştur.

7- En Yakın Kara Delik

Dünya’ya en yakın kara delik; V4641 Sagittarii kod isimli kara deliğin ilk olarak 1.600 ışık yılı uzakta olduğu belirlenmiştir. Bir insan için bu mesafe çok uzak gelse bile galaksinin büyüklüğü açısından oldukça yakın sayılıyor. Ancak yeni araştırmalar V4641 Sagittarii kara deliğinin 20.000 ışık yılı uzaklıkta olduğunu gösteriyor.

8- Solucan Deliklerinin Varlığı Hala Meçhul

Bilim kurgu filmlerine ve edebiyata çok sık konu olan kara delikler evrenin başka noktalarına bağlanan birer solucan deliği yaratmaktadırlar. Ancak kara delikler hakkında henüz bu teoriyi kanıtlayacak kadar çok şey bilinmemektedir. Kısacası, kara deliklerin evrende bir atlama tahtası olarak kullanıp kullanılmayacağı şimdilik belli değil.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir