Kanser Tedavisinde Yeni Umut: “Yapay Sünger”

1400

Kanser hastalığı tüm dünyada hızla yaygınlaşırken tedavi çalışmaları da bir o kadar hız kazandı. Fakat yine de kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını engelleyecek net bir buluş yapılamadı. Nature Communications Dergisi’nde yayınlanan bilimsel bir makaleye göre, bilim insanları kanser hücrelerinin yayılmasını durduracak bir buluşa imza attı.

Kanser hücreleri yayılırken kendileri için vücuttaki en rahat bölgeleri seçerler. Bu rahat bölgeler ise bağışıklık sistemi hücrelerinden oluşuyor yani kanser hücreleri bağışıklık sistemi hücrelerini takip ediyor. Araştırmacılar biyoplastikten yapılan minik sünger parçaları üretip göğüs kanseri olan farelere yerleştirdiler. Fareleri takip ettikleri haftalarda kanserin ilerlemediğini gördüler. Daha sonra yapay süngeri çıkararak incelediler. Bulgular şaşırtıcıydı çünkü süngerlerde kanser hücreleri vardı.

screen_shot_2015-09-09_at_2.09.02_pm

Vücuda yabancı bir madde girince bağışıklık sistemi hücreleri hemen bu maddeye hücum ediyor. Tahmin edeceğiniz üzere kanser hücreleri de onları takip ediyor ve sünger tarafından emiliyor. Bu deney araştırmacıların hipotezini doğruladı. Ama bununla kalmayıp başka bir şey daha gösterdi. Süngerler ana tümörden kanser hücresi koparıyor! Deney sonucunda tümör kitlesinin %10 gibi bir miktarda azaldığı anlaşıldı. Yöntem şimdilik göğüs kanseri üzerinde denendi, diğer türlerde etkili olup olmayacağı gelecek araştırmalarda belli olacak.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir