Kalıcı fön nedir ? nasıl yapılır ?

948
kalıcı brezilya fön
kalıcı brezilya fön

Fön Nedir ve nasıl yapılır ?

Yazıma hoş geldin sayın okurum.Bugün sana kalıcı fön nedir , kalıcı fön nasıl yapılır , kalıcı fön yapımı ile alakalı bilgiler vereceğim.Haydi başlayalım.Kıvırcık saçlı insanların en büyük şikayetleri elektriklenen yani frize saçlardır. ne yaparsan yap elektriklenmenin önüne geçemezsin ve stres gerginlik dolu zamanlardan bıkmaya başlar, kalıcı bir çözüm bulmaya çalışırsın. Çözümün adı : kalıcı fön uygulaması. öncelikle kalıcı fön ile ilgili bir kaç dipnottan bahsettikten sonra 8 adımda evde kalıcı fön uygulaması yapabilmenin yolundan bahsedeceğim sana. Kankanla birlikte 2-3 saatte halledebileceğin kalıcı fön tarifi yazının ilerleyen kısımlarında olacak.

Kalıcı fön normal fön farkı nedir ?

Kalıcı fön halk arasında defrize ya da brezilya fönü olarak da bilinen bir saç düzleştirme yöntemidir. öncelikle şu ayrımın farkına varmak gerek. defrizasyon ve brezilya fönü aynı şey değildir. defrizasyon kimyasallarla yapılan bir uygulama olmasının yanında saç sağlığına pek de dost olmayan bir uygulamadır sevgili okurum. ancak brezilya fönü dediğimiz olay saça keratin yüklemesi yapmaktadır. ve saçların yapısı zaten keratin yapılı olduğundan bu uygulama saçlarınıza zarar vermeyecek aksine saçının yararına olacak bir uygulamadır. bu iki uygulama için de kalıcı fön başlığı altında toplanıyor diyebiliriz ancak az önce de bahsettiğimiz gibi saç sağlığı açısından bakıldığında brezilya fönü ile defrizasyon uygulaması arasında dağlar kadar fark olduğunu sen de kolayca fark edebilirsin. özellikle de saçlarını sürekli düzleştirerek kullanan kıvırcık saçlı arkadaşım. brezilya fönü uygulaması ile kalıcı fön yaptırmak özellikle senin saç sağlığın için çok faydalı.:)

Brezilya fönü niçin faydalıdır?

Brezilya fönünün faydalarından da kısaca bahsetmemiz konusu açılmışken iyi olacaktır.

 • brezilya fönü saç tellerini, balmumu, silikon ve keratin katmanı ile kaplar
 • bu da hasar görmüş saçları onarır
 • hem de saçlarınızı düzleştirir

Brezilya fönü için gerekli malzemeler: (kalıcı fön için gerekli malzemeler de diyebiliriz)

 • keratin ile cildinizin temas etmemesi için bir çift eldiven. keratin ciddi zararlar veren bir madde olmasa da cildinizde aşırı kurumaya sebebiyet verir.
 • saçına süreceğin maddeleri içine koymak için bir kase ve sürmek için bir fırça
 • keratinin kokusu ciğerlerine pek iyi gelmeyecektir. havalandırmayı sağlaman için bir vantilatörün olmalı. bilir kişiler vantilatörsüz bu işe girmemen gerektiğini kesin bir dille söylüyorlar.
 • uygulama sonrası saçınızı sarmak için streç ya da saçınızı sıkıca sarabileceğiniz bir şeyler bulunmalı
 • kaliteli ve seramik bir düzleştirici 200-230 dereceye kadar çıkabiliyor olması gerekmektedir.
 • saçlarınızın sodyumdan arınması için sülfatsız şampuan.
 • 80-100 ml keratin.
 • minik ve sık bir tarak

Brezilya fönü -kalıcı fön- nasıl yapılır?

 • 1.adım: ilk olarak saçlarını sodyumdan arındırmak için sülfatsız şampuanla yıka.
 • 2.adım: saçının her telinin kupkuru olduğundan emin olana kadar kurut.
 • 3.adım: sıra geldi keratini saçlarına sürmeye. maskemizi, eldivenimizi takalım ve vantilatörümüzü çalıştırıp elimizi çabuk tutalım lütfen. Baştan söyleyelim 80 ml den fazla keratin sürmen saçların için faydalı olmayacaktır. bu adımda saçlarını kuaförlerin yaptığı gibi parça parça ayırabilir ya da tek parçada toplayıp yavaş yavaş salabilirsin. Her seferinde 2 parmaktan daha az olacak şekilde saçlarını salacaksın ve keratini saç derisine değmeyecek mesafeden sürmeye başlayacaksın. aksi halde saç diplerine değerse derin kurur ve hoş olmaz. her tutam saça keratini sürdükten sonra tarakla tara ki saçların iyice yesin keratini.
 • 4.adım:  saçlarını hiç hava almayacak şekilde sarıp sarmala. bunun için saçını toplayıp daha sonra sarmanı öneririm. en az 50 dk bu şekilde beklemeniz gerekmektedir.
 • 5.adım: bu aşamada saç kurutma makinası kullanacaksın fakat keratinin göz yaşartıcı etkisine ve ciğerlerine fazla yüklenmemek adına kapıyı pencereyi açıp, 15 -20 dk kuruttuktan sonra saç düzleştiricisi ile keratini saçlarına hapsetme aşamasına geçeceğiz.
 • 6.adım: farklı kaynaklarda 230 derece ile yapman gerektiği söylenen bu aşamayı 200-210 derecede yapmanı tavsiye ediyorum (ne olur ne olmaz). saçlarını bu derecelerdeki saç düzleştirici ile düzleştir. saç dibinden ortaya ve ortadan uçlara 1 er parmak kalınlığında tutamlar şeklinde en az 6-7 kere düzleştir. saçın her tarafı dümdüz oluncaya kadar işleme devam et ki emeklerin boşa gitmesin.
 • 7.adım: saçlarını bu aşamada günde en az 2 kere düzleştirmen gerek. aynı zamanda da 3-4 gün saçlarını yıkamamalısın. saçında iz bırakacak her şey yasak. saçların keratini iyice emene kadar 200-210 derecede saçlarını düzleştirmen gerekiyor. terlememeye ve saçını nemden uzak tutmaya çalış.
 • 8.adım: nihayet saçlarını yıkayacağın ve uygulamanın sonuçlarını gözlerinle göreceğin kısma geldik. her şeyi doğru yaptıysan ve saçlarını da aşırı sıcak suyla değil de ılık suyla yıkadıktan sonra tekrar kıvırcıklaşmadığını göreceksin. saçlarını kuruttuktan sonraki mutluluğun: paha biçilemez

6-7 ay sonra kullanabilmek adına linki kaybetmemenizi de şiddetle tavsiye ederim. Malum kalıcı dediysek ömürlük değil maalesef.

Yeni saçlarınla stressiz bol gülümsemeli günler dileriz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir