Kahvenin 12 Faydası

2169

Kahvenin Faydaları Nelerdir ?

Kahve ağacının ilk bulunduğu yer olan Habeşistan’ın (bugünkü ismiyle Etiyopya) Kaffa yöresinin Arapça karşılığı, “qahwah”dır. Araplar bugün bilinen kahveyi henüz tanımıyorken bu kelime; keyif veren içki, şarap anlamında kullanılmıştır. Bugünkü anlamını ise 14. yüzyılda kazanmaya başlamıştır. Bu Türkçe’de “kahve”ye dönüşmüş, buradan da Avrupa’da café, caffe, koffie, coffee, koffie, kaffee şekline gelmiştir.

Tropikal sıcak iklimler de yetişmekte olan Kahve ağacı dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlar ve 30 yıl aralıksız meyve verir. Dünya’da kahve üretiminde Brezilya ipi göğüslerken onun ardından Vietnam ve Kolombiya gelmektedir. 2004 yılından bu yana sadece Mersin ve Anamur’da üretimi gerçekleştirilen kahve Ülkemize Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in Yemen’i ziyareti sırasında içtiği kahveyi çok beğenmesi ile girmiştir. Kahve Avrupa’ya, İstanbul’a gelen iki Venedikli tüccar tarafından tanıtılmıştır. Bugün artık kahve dünyada petrolden sonra en büyük ticaret kolunu oluşturmaktadır.

Peki son yıllarda bu kadar yaygınlaşan ve tüketimi gün geçtikçe artan kahvenin, her şeyde olduğu gibi, fazla tüketilmesi zararlı iken faydaları nelerdir? Gelin birlikte göz atalım…

Sayabileceğimiz 12 Kahve Faydası nedir ?

#1 Kahve Baş Ağrısı için faydalı mıdır ?

bas-agrilari-anevrizma-belirtisi-olabilir

Migren ağrılarında tetikleyici olarak bilinse de, baş ağrılarında kahve çözüm olabiliyor. Kafein sayesinde kan dolaşımı hızlanır, ağrıların iletilmesi yavaşlar. Özellikle de sık kahve içmeyen kişilerde çok faydalı olabilir.

#2 Kanser riski kahve ile azalır mı?

kanser_hakkinda_dogru_bilinen_yanlislar_31086

Yapılan araştırmalarda günde dört bardak kahve içmenin kanseri önleyebileceği ortaya konulmuştur. 2011’de yapılan bir araştırma ise kahvenin DNA ve kanserle olan ilişkisini doğrulamıştır. Kahve tiryakilerinin kanser riskinin %13 azaldığı da gözlemlenmiştir.

#3 Konsantrasyon için kahve önerilir mi ?

fft99_mf2355007

Kahvenin zihin açıcı ve konsantrasyon üzerindeki etkileri hemen herkesçe biliniyor. Uzun sınav dönemlerinde, öğrencilerin en yakın dostu olmasına şaşmamak gerek.

#4 Üremeye katkısı var mı?

1178679_620x410

Kadınlar için bu durumun aksi söylense de, erkekler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu; düzenli kahve tüketen erkeklerin daha kaliteli ve çok sayıda sperm ürettiği ortaya konmuştur. (Hamilelikte tüketilen kahvenin, bebek sağlığı açısından 300 mg’dan fazla olmaması tavsiye edilmektedir.)

#5 Kahve metabolizmayı hızlandırır mı ?

yazin-metabolizma-hizinizi-artirin,HJ9Y4FSbBUq89sXXZSnsYA

Özellikle şekersiz içilen kahve metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Kahve de diğer baharatlar gibi anlık olarak metabolizmayı hızlandırdığından miktarına ve sıklığına dikkat ederek gün içine yayabilirsiniz.

#6 Alzheimer ve Demans için kahve koruyucu mudur ?

1_d

Uzun vadeli kahve alımı birincil nöronal hücreleri koruduğundan, günde beş bardak kahve tüketiminin beş hafta gibi bir sürede alzheimer hasarını tersine çevirdiği söyleniyor. Kahve, sağlıklı beslenme ve egzersizle birleştiğinde ise alzheimer riskini %65 oranında azaltıyor.

#7 Parkinson hastalığı için kahve önerilir mi?

parkinson-5

Bazı araştırmalar kahve tüketen insanların tüketmeyenlere göre %60 daha az parkinson hastalığına yakalandığını ortaya koymuştur.

#8 Karaciğer rahatsızlıklarına kahve ne etki eder ?

fft99_mf5620318

Günde bir fincan kahve içmek karaciğer yağlanmasını ve iltihabı azaltır. Araştırmalara göre her gün kahve içen kişilerde içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görülüyor. Hatta kronik Hepatit C enfeksiyonu, alkole bağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde de kahve içmenin, karaciğer hasarını azalttığı tespit edildi.

 

#9 Depresyon için kahve nasıl etkilidir ?

nocanvas_depresyon-2izot

ABD’de yapılan bir araştırma düzenli kahve tüketiminin depresyona girme riskini %50 azalttığını ortaya koymuştur.

#10 Selülit için kahve faydalı mıdır ?

selulite-ne-iyi-gelir

Bilinenin aksine, bu konuda yapılan çalışmaların çoğu kahvenin selülite karşı faydalı olduğunu söylüyor.

#11 Katarakt kahve ilişkisi nedir ?

nocanvas_katarakt-icsiq

Maryland Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, Oftalmoloji Araştırma Derneği’nin Florida’daki yıllık toplantısında kafeinin göz merceğini olası zararlardan ve katarakttan koruyabileceğini gösterdiğini belirtmiştir.

#12 Kahve para gibi mutluluk verir mi ?

mutlumavi_mutlu

Bazen sabah serinliğinde balkonda, bazen yağmur yağarken cam kenarında; kimi zaman arkadaşlarınızla koyu bir sohbette, kimi zaman tek başınıza parkta güvercinleri izlerken; belki kitap okurken, ya da en sevdiğiniz diziyi izlerken; babanızın gönlünü almak için, yahut annenizle dedikodu yaparken… Hasılı kelam yalnız ve ya kalabalıkta, bu kahve denen meretin çikolata gibi mutlu etme özelliğini kimse inkar edemez. Sanki kahve çekirdeği değil de bir tatlı kaşığı öğütülmüş huzur içiyormuşsunuz gibi hissettirir çoğu zaman.

Peki bu etkiler filtre kahve içerken de oluşur mu?

Elbette oluşabilir ancak hiç bir zaman çekirdek kahve ile elde edilen kuvvetli aroma ve kafein düzeyine erişmek mümkün olmayabilir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir