Filtre Kahve Nedir – 9 Farklı Filtre Kahve Çeşidi

112642

En iyi Filtre Kahve Çeşitleri nelerdir ?

Filtre kahve çeşitleri hazırlanışına göre nasıl ayrılır, mocha kahve ile Espresso arasındaki farklar nedir ?

Starbucks gündelik hayatımıza girince bir çoğumuz Nescafe’den sonra farklı lezzette filtre kahve çeşitleri ile tanıştık. Starbucks sonrası dönemde ise çok sayıda kahve ihtisas mağazaları farklı özelliklere sahip filtre kahve makinesi ile hayatımıza değişken ve kişiye özel yapılabilen filtre kahve çeşitleri ile  girdiler. Bunları takip eden dönemde ise butik kahvehaneler her köşabaşında buram buram taze çekilmiş kahve kokuları ile 2 veya 3 masa ile meraklılarına butik filtre kahve hizmeti vererek filtre kahve alışkanlığı ve kültürünü yaygınlaştırdı. Haliyle farklı isimlerle anılan Americano, White Chocolatte, Mocha kahve, Caramel Macchiato hepimizin severek içtiğimiz afilli adları olan hayatımıza son 10 yılda giren filtre kahve çeşitleri artık. Filtre kahve ülkemizde geleneksel kahve severler arasında henüz yavaş yavaş gündem alıyor. Ve bu yeni filtre kahve kültürü ile henüz tanışmamış insanlar ise halen ben ”Nescafe’yi tek geçerim abi!” diyorlar.

Sizce en iyi filtre kahve özellikleri nedir ve nasıl yapılır ?

Filtre kahve nedir? Caramel Macchiato nedir? gibi sorularına sıkılmadan cevaplar üretip çevremizdekilere yeni kahve akımını tanıtıp, aşılıyoruz.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır  ?

Bir çoğumuz için filtre kahve çeşitleri arasındaki farkı ayırt etmek gerçekten güç birinde beyaz çikolata olması, diğerinde karamel halbuki bu maddeler sadece kahvemize aroma katan unsurlar. Aslında Macchiato ve Mocha kahve arasında dahi bariz farklar var ve bunu iyi incelemeden bilmek çok zor. Büyük olasılıkla her İtalyan doğumundan itibaren edindiği filtre kahve kültürünü genetik olarak taşımaktadır. Biz de sizlere bu kısa yazımızla filtre kahve ve türk kahvesi kültürü arasındaki farklılıkları öğretelim ve bu farklı kahve kültürünü bilmeyenlere öğretmek yanında yeni aşina olanlara incelikleri hatırlatalım istedik.

Bu yazıda filtre kahve hangi kahveyle yapılırkaç farklı filtre kahve çeşitleri vardır ? farklı isimlerde sunulan filtre kahve çeşitleri özellikleri nelerdir ? gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz. Aynı zamanda filtre kahve ile türk kahvesi arasındaki fark ne olduğu konusu bu yazıda pekişecektir.

Filtre kahve çeşitleri hangi özellikleri ile ayırt edilir ?

İş hayatında da, özel hayatınızda da kafelerde arkadaşlarla vakit geçirirken genel kültür olarak bu farklı latte kahve söylenceleri işinize yarayacak bizden söylemesi. Caffe Latte, Mocha kahve veya Cappuccino arasındaki farkları çözdüğünüzde siz artık bir aroma üstadı oldunuz ve  filtre kahve çeşitleri konusunda farklılıklara aşina oldunuz demektir. Eğer bu yetmezse bir de Macchiato nasıl hazırlanır? gibi pro sorularınıza bu yazımızda detaylı cevaplar bulabileceksiniz.

Filtre Kahve Çeşitleri

# 1 Filtre Kahve

filtre kahve
Filtre kahve nedir ? Nasıl Yapılır ?

Bir çoğumuz için Americano ve standart filtre kahve arasındaki farkı anlamak kabus. Görüntülerinden ayırt etmek zor ama içimleri bariz farklılıklar gösterir. Bu farkı da anlamak için mümkünse kahvenizi sade içmenizi öneriyoruz. Filtre kahve nedir ? sorusunu cevaplayacak olursak; filtre kahve daha az çekilmiş iri parçalı kahvenin kaynayan suyun yardımıyla birlikte filtreden geçirilerek demlenmesine deniyor. Kahve çeşitlerinin başında gelen filtre kahve uzun yıllar popularitesini koruyacak gibi duruyor. Her ne kadar çok sayıda kahve çeşidi çıksa da filtre kahve tüketilmeye devam ediyor. Bu yüzden filtre kahve makinesi de en çok satılan küçük ev aletleri arasında, kahve makineleri ilk sırada yer alıyor.

# 2 Espresso

espresso
Espresso nedir ? Nasıl yapılır ?

Espresso iyi çekilmiş kahvenin yüksek basınçlı ortamda kaynama derecesine yakın sıcaklıktaki su ile kısa sürede demlenmesiyle elde ediliyor. Dolayısıyla Americano, filtre kahveden daha yoğun ve sert bir tada sahip. Bizim Türk Kahvesi gibi küçük fincanlarda içiliyor. Filtre kahveye göre çok daha yoğun ve içtiğimiz bir çok kahve gerçekte Espresso’dan yapılıyor.

# 3 Americano

Americano
Americano nedir ? Nasıl yapılır ?

Rivayete göre Amerikalılar’a espresso çok sert gelince içerisine su koyup yumuşatarak içmeye başlamışlar ve adını bu yüzden Americano olmuş. Espresso’ya su katılıp yumuşatılması ile hazırlanır. Eğer ben Espresso’nun kendine özgü üzerindeki köpüğü seviyorum ama su olmadan da içemiyorum derseniz, suyun üzerine espressonuzu ekleyin o zaman köpük de kaybolmayacaktır. Ama unutmayın bu yöntem kahvenizin adını değiştirdi. Artık siz long black americano içiyorsunuz.

 

# 4 Espresso Macchiato

espresso macchiato
Espresso Macchiato nedir ? Nasıl yapılır ?

Espresso sert bir kahve bana çok sert geliyor ama sadece biraz yumuşasın derseniz o zaman üzerine süt köpüğü ekleyebilirsiniz. O zaman adı Espresso Macchiato olur. Dilerseniz Espresso Macchiato’nuzu kahvenize aroma katacak farklı şuruplarla tatlandırabilirsiniz. Damak zevkine göre çok farklılık gösterse de karamel bu kahveye en çok yakışan şurup diyebiliriz.

 

# 5 Espresso Con Panna

espresso con panna
Espresso con Panna nedir ? Nasıl yapılır ?

Genel olarak bizim ülkemizde çok bilinmese ya da tercih edilmese de yurtdışında kahveye krema eklemek son derece yaygın. Daha yağlı ama bir o kadar da kahveye güzel bir içim zevki veren kremayı espressonuza eklerseniz adı Espresso Con Panna olur. Özellikle sabah ve öğleleri yemek sonrasında gününüze güzel devam etmek için iyi bir tercih olacaktır.

# 6 Flat White

Flat white
Flat white nedir ? Nasıl yapılır ?

Son dönemlerde daha da yaygınlaşan tüketimi ile Flat White yumuşak içimli espresso severlerin favorisi. Macchiato’dan daha yumuşak içimli ve Espresso Con Panna’dan daha az kalorili. Günün her saati içime oldukça uygun. Dilerseniz ağır akşam yemeklerinden sonra bile süt midenize dokunmuyorsa rahatlıkla içebilirsiniz.

kahve-makinesi.jpg
İyi filtre kahve nasıl yapılır ?

# 7 Cappuccino

cappuccino
Cappucino nedir ? Nasıl yapılır ?

Aslında Nescafe’den sonra hayatımıza ilk giren kahve Cappuccino oldu. Ülkemizce’de çok sevildi. Malum bizim Türk Kahvesi alışkanlığımız var dolayısıyla Espresso’nun rakibi bizim ülkemizde hayli güçlü ama Cappuccino bu alanda rakipsiz kaldı. Bol köpüklü, sütlü içimi rahat hepimizin sevdiği bir kahve oldu. Zaten İtalyanlar için olmazsa olmaz gün mutlaka Cappuccino ile başlamalı. Peki Starbucks ile birlikte hayatımıza giren Caffe Latte ile bu kahvenin farkı ne? Aslında bu iki kahveye koyulan malzemeler birebir aynı. Aralarındaki tek fark Cappuccino’da süt miktarının az, süt köpüğü miktarının fazla olması. Bu da onu Caffe Latte’den daha sert bir sütlü kahve yapıyor ve sabah ayılmak açısından daha ideal.

# 8 Caffe Latte

caffe latte
Caffe Latte nedir ? Nasıl yapılır ?

Caffe Latte Starbucks ve yaygın Kafe kültürü ile birlikte hayatımıza girdi ve bu kahveyi gerçekten sevdik. İçimi son derece rahat bol sütlü bir kahve.  Genel olarak İtalyanlar da öğleden sonra kahvesi olarak tercih ettiği bir kahve. Bu arada haberiniz olsun Caffe Latte güneş battıktan sonra çok tercih edilen bir kahve değildir. İçerisinde süt miktarının fazla olması mideye ağır  gelmekte ve akşamları genel olarak yerine mide hazmını da kolaylaştırdığından Espresso tercih edilmektedir. Siz yine de bilin bir zaman bir  yerde bu detay bilgi lazım olabilir.

# 9  Mocha Kahve

caffe mocha
Mocha kahve nedir ? Nasıl yapılır ?

Mocha kahve, filtre kahvelerin arasında kalori bombası olanı ve içimi son derece aromatik ve keyifli olan bir filtre kahve çeşididir. Neredeyse içerdiği kalori nedeni ile bir öğün yerine bile geçebilir. İsterseniz normal çikolata, isterseniz beyaz çikolata ile yapılabiliyor. Özellikle soğuk kış günlerinde içinizi en tatlı ısıtacak filtre kahve dersek yalan söylemiş olmayız. Rakibi sıcak çikolatadır.  Hem kahvemi içeyim ayılayım, hem de tatlı ihtiyacımı da karşılasın derseniz Mocha Kahve sizin için idealdir sakın şaşmayın deriz.

 

 

French press kahve yapımı ?

French pres kahve nedir derseniz belki en keyifli ve kolay filtre kahve yapma yöntemidir diyebilirim. French pres kahve nasıl yapılır ? diyecek olursanız öncelikle bir french pres isimli mucize alete sıcak suyu ekleyerek french pres kahve demleme işleminizi başlatın, 2-3 dakika kahvenin iyice demini vermesi için beklemeniz gerekir. Sarı, kahverengi, kahve çekirdeği aroması ve kahve yağı açığa çıkıp bütünüyle elde ettiğiniz yoğun lezzeti ve esansı damıtmak  için kahve demini yavaş yavaş üstten basmalı piston yardımı ile bastırarak güzelce cam demliğin üstüne çıkarın ve sihirli aromalı kahveyi elde ettikten sonra ortaya çıkan esansı, fragransı hissederek keyifle elinizin emeği şipşak filtre kahvenizin tadını çıkarın.

french_press_kahve.jpg
Bodum french pres kahve eğlenceli, pratik filtre kahve yöntemidir

French press kahve bir kaç kez hazırlayıp istediğiniz yoğunluk ve aroma seviyesini  yakaladıktan sonra, French press kahve yapımı konusunda kişisel tarifinizi elde edip geliştirmek sizin elinizde olan bir sırdır.

filtre-kahve-nasıl-yapılır.jpg
Filtre kahve yapmak için çok farklı alternatif filtre kahve makineleri mevcut

Artık hepimiz bilinçli bir kahve tüketicisi olduk. Bundan sonra yapacağımız bol bol kahve tadıp farklı tatlar ve aromalar deneyerek kendimizi geliştirmek. Teknolojinin de bu alanda gelişmesiyle birlikte akıllı kahve makineleri bu gelişimimize ayak uydurup çok daha fazla yardımcı olur hale geldi. Hatta alarmlı veya bluetooth, wi-fi özelliği olan uzaktan erişimli filtre kahve makinesi bile üretildi. Bu sayede sabah uyandığınızda kurmuş olduğumuz saatte kahve makinesinden tam istediğimiz kıvam ve aroma ile  kahvenizi teslim alabiliyorsunuz. Veya uzaktan erişimle mis gibi kahvenizi siz daha eve gelmeden kahve makineniz sizin için hazırlayabiliyor. Tabi teknoloji bu kadar gelişip uzaktan erişimli kahve makineleri gündelik hayatta yaygınlaşınca geçenlerde on binlerce kahve makinesi kötü niyetli hackerlar tarafından ele geçirilip büyük bir siber saldırıda da kullanıldı.Güne kahve ile başlamak dinç bir gün geçirmenizi sağlamakta yardımcı olacaktır. Kahve kültürü her ne kadar doğu toplumlarında başlamış bile olsa zaman içinde bu kahve kültürü filtre kahve çeşitlerinin giderek artması ile sonuçlanan ve Avrupa’da  1600 yıllardan sonra artan sömürgeciliğin yerleşmesi ile Avrupa’nın kahve üreticisi kolonilerinden getirttiği kahve çekirdeklerinin farklı şekilde hazırlanması ile popülerliği sürekli artış göstermiştir. Belki kendimize Osmanlı tarihi miras ve kültürünün asli bir parçası olan kahve kültürümüzü artık Avrupa kaynaklı değil yeni anlayış ve özümseme ile şarklı unsurları da katarak yeni bir filtre kahve akımı veya hobisine  çevirebiliriz !

Filtre kahve nasıl yapılır ? sorusuna cevap bulmanın bundan sonraki en uygun cevabı filtre kahve çeşitleri  konusunda yazımızı okuduktan sonra elde ettiğiniz detaylı bilgiler ışığında iyi bir filtre kahve makinesi  edinip farklı filtre kahve çeşitleri ile kişisel zevkiniz ve misafirlerinize bireysel olarak lezzetli macchiato,mocha kahve, americano, caffe latte yapmak ve en uygun aromayı, lezzeti yakalamaya çalışmaktır.

Filtre kahve ile türk kahvesi arasındaki fark en temel olarak tat, aroma ve sertlik ile sınırlı değildir. Bir diğer filtre kahve ile önemli fark ise sanırım yerli ve milli alışkanlığımız olan kahve falıdır. Evet filtre kahveyi höpürdeterek içsek bile, kahve falı bakabilmemiz şimdilik mümkün olmamaktadır.

 

 

 

 

6
Kimler Neler Demiş?

6 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kahve sahi

Gayet bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık.

Murver

Cok faydalı oldu. Teşekkürler

Öznur

Özellikle görseller çok açıklayıcı, emeğinize sağlık…

Osman

çok açıklayıcı olmuş gerçekten sağolun

Anonim

Emeginize saglik. Cok iyi bir yazi. Tesekkurler

KORAY HAYIRLI

Videomu sayfanızda yayınladığınız için ve detaylı anlatım ile ince ince tarifler için teşekkürler 🙂