Kadınların Regl Dönemlerinin Gecikmesinin 10 Sebebi

3466

Kızların ergenlik döneminde başlayan ve belli bir yaşa kadar maalesef ki yaşamaları gereken regl dönemi, alışana kadar zorluk çıkaran bir süreç. Her kadının bünyesine göre farklılık gösteren, süresi, yoğunluğu, ağrısı, psikolojisi..

Bazı dönemlerde gecikmeler yaşandığında daha da strese giriliyor. Peki bu gecikmelerin sebebi nedir, gecikmelerin olmaması için neler yapmamız gerekiyor.

#1 En başta stres

Stres aslında sadece psikolojimizi değil, buna bağlı olarak regl dönemini dahi etkiliyor. Yoğun stres sonucunda, vücudumuzda salgılanan cinsiyet hormonu salgılanmasını azaltır ve yumurtlama ve regl sorunu yaşamamıza sebep oluyor. Bu durumu düzeltmek için rahatlamak ve sakin bir müzikler gevşemeye çalışın. Durumun daha ağır olduğunu düşünüyorsanız, kadın doğum doktoru ile birlikte hareket etmenizi tavsiye ederim.

#2 Hasta olmanız

Değişken havalar sebebiyle, bir soğuk bir sıcak derken neye uğradığımızı şaşırıyoruz ve aniden hasta oluyor. Böyle hastalıklarda vücut ne oluyor, şimdi mi zamanı, geç mi kaldım, daha var mı, bu ne yorgunluk derken, regl dönemi gecikmeleri yaşanıyor.

#3 Uyku düzensizliği

Herkesin alışmış olduğu bir uyku düzeni ve saati vardır. Uzun zamandır aksamadan düzenli uykunuzun bir sebep sayesinde bozulması ve yine bünyenin, organların ve hormonların şaşırması sebebiyle regl gecikmeleri yaşanabilir.

#4 İlaç kullanımı

Sürekli kullandığınız ilacın değişiminde, vücudunuzun alışmış olduğu düzenin değişmesi tabii ki de hormonlarınızı alt üst edecektir. İlaç değişiminde doktorunuzla birlikte hareket etmeniz size bu konuda yardımcı olacaktır.

#5 Çok kilolu olmak

Çok kilolu olmanız, vücut dengenizi, hormonlarınızı ve psikolojinizi etkiler. Bu durumu engellemek için diyetisyen ve kadın hastalıkları doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Kilo regl döneminizin gecikmesine yahut tamamen durmasına sebep olur. Ama biraz da olsa kilo verdikten sonra bu sorunların ortadan kalkacağını göreceksiniz.

#6 Çok zayıf olmak

Vücudunuzda yeterli yağ miktarı olmadı zaman regl gününüz gecikebilir veya tamamen durabilir. Bu durumu genelde düzenli spor yapan ve profesyonel sporcu kadınların başına gelen regl gecikme sonucudur. Vücutta ki yeterli yağ miktarı sağlandığında hormonlarınız tekrardan düzene girecektir.

#7 Menopoza geçiş dönemi

Artık üretken olamayacağınız döneme giriştir. Dolayısı ile ergenlik döneminden beri alışmış olduğunuz bu düzenin bozulması ve dengenin bozulması demektir. Bu dönemde adetiniz normalde çok yada az olabilir. Menopoz döneminde hala hamile kalma şansınız olduğundan bu süreçte doktorunuzla birlikte hareket etmenizi tavsiye ederim.

#8 Menopoz

Artık doğurganlık durumunun ve regl dönemlerine elveda dediğiniz kapı. Bu durumu ya doğal ve yaşınız gereği yada operasyon sonucu istemsiz atlatmanız mümkün.

#9 Hamilelik

Eğer düzgün periyotlarınız, düzenli bir hayatınız, sorunsuz bir ilişkiniz ve psikolojinizi bozmayacak kadar güllük gülistanlık yaşıyorsanız ve hala regl dönemi gecikmesi yaşıyorsanız, hemmen bir kadın doğum uzmanına gözükmelisiniz. Tebrikler, hamile olduğunuz için bir süre regl olmayacaksınız yada üzgünüz sizi sıkıntılar bekliyor, randevu almayı unutmayın..

#10 Yanlış hesaplama

Ne kadar düzenli ve sekmeyen bir regl döneminiz olsa da sizin yanlış hesaplamalarınızdan yahut yanlış not almanızdan sebep kendinizi boşu boşuna heyecanlandırmış ve strese sokmuş olabilirsiniz. Aslında günümüzde bu durumu engelleyecek olan akıllı telefon uygulamaları var.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir