Kadınlara Pantolon Giydiren Kadın “Coco”

4945

Coco Chanel Kimdir ?

Modada isyanın ikonu.

Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel, Fransız isyankarlığının bir başka yüzü. İlah bir modacı ve aynı zamanda kadının devriminde kilometre taşlarından biri. 19 Ağustos 1883 Fransa doğumlu Gabrielle bir yetiştirme yurdunda büyümüş, ardından 1900’lerde gönderildiği manastırdan kaçarak bir cazz barda “Coco” takma adıyla şarkıcılık yapmaya başlamıştır, geceleri barda şarkıcılık yapan ,gündüzleri ise kızkardeşleriyle dikiş işleri yapan “Coco” bu sırada evli bir düke aşık olur.  Aşık olduğu dük  “Coco” ya, şapka hayranlığından dolayı, küçük bir şapka dükkanı açar ve “Coco” nun şöhret basamaklarını tırmandığı ilk adım bu dükkan olur.

#1 “Chanel No.5″ 

Coco Chanel ilk defilesini ayın 5’inde yapar ve hemen ertesi gün tüm dergilerde kapak olur. ( Bunun üzerine Chanel 5’i uğurlu sayısı olarak kabullenir. ) Ve 1921’de kendisi için tasarlanan 21 adet parfümü koklamadan 5. sıradaki parfümü seçer. Chanel No.5 böylece moda dünyasında 90 küsür yıllık yerini alır .

“Parfüm bir kadının vazgeçilmez aksesuarıdır. birisi yanından uzaklaştığında, hatta yaşamından gittiğinde, ardında bırakabileceği en önemli izdir.”  – Coco Chanel

( Chanel No.5 aynı zamanda Marilyn Monroe ile de eşleşmiştir. Monroe parfümün reklam filmlerinde bile yer almıştır. )

#2 Kamelya düşkünlüğü

chanel camillia

Chanel  Kamelya’ya özellikle düşkünlüğüyle bilinirmiş. Beyaz çiçekler ve Kamelya düşkünlüğü, hala Chanel S.A ‘nın ofislerinde toplantı odalarının bu çiçeklerle süslenmesiyle devam ediyor. Ayrıca Chanel’in şirket amblemi de Kamelya çiçeğinin farklı bir dizaynından oluşmuştur.

#3  “Modanın modası geçer, tarzın ise asla”

chanell

Chanel, tasarımlarının “Chanel Modası” olarak adlandırılmasından son derece rahatsızdı, çünkü moda son derece kinetik, değişken bir şeydi fakat onun yaratmak istediği “Chanel Tarzı” ydı. Tarz elbette ki kalıcı olacaktı.

#4 Hayat kurtaran zarif bir parça olarak “Little Black Dress”

wpid-The-Little-Black-Dress-Chanel-2014-2015-2

Kısa ve zarif .. Bir akşam yemeği veya öğleden sonra buluşması için aynı zamanda uygun olabilecek nadir tasarımlardan. 1920’lerde Chanel ve  Jean Patou tarafından tasarlanan “little black dress” hala kadınların en yaratıcı kurtarıcılarından biri olarak moda dünyasında demirbaş.

#5 Moda dünyasında ve kadın-erkek dünyasında bir devrim “Pantolon giyen kadınlar!”

Coco-Chanel

 

I. Dünya Savaşı sırasında erkekler savaş sebebiyle şehirde olmadıkları için kadınlar daha çok şehir işleriyle ilgilenmeye başladı ve bu sebeple Chanel kadınlara pantolon tasarladı ve giydirdi. Devrim niteliğindeki bu hareketle kadınlar da erkekler gibi pantolon giymeye ve hatta şık,sade ve zarif olabileceklerini göstermeye başladılar.

Dipnot : Rivayetlerden biri de Coco Chanel’in ata binmekten hoşlandığı ve ata bindiği bir gün giydiği eteğin onu engellemesine sinirlenip eteğini ortadan keserek pantolon diktiği yönündedir.

 

 

 

 

 

#6 Zamanına göre aykırı bir kadın “kırmızı ruj, keskin ama zarif hatlar, aşırı sadelik”

chaannneeelll

Coco Chanel döneminin Fransa’sındaki kadınlara göre her zaman çok farklıydı. Uçuşan kabarık etekler, uzun ve gür saçlar veya sadece hayat kadınlarının kırmızı ruj kullanıyor oluşundan asla etkilenmedi. Aksine kırmızı ruju imzasıydı, erkek gibi olarak adlandırılacak kadar sade giyinirdi ve fakat etrafındaki bütün kadınlardan daha çekici ve stil sahibiydi.

#7  Şöhreti kadar çalkantılı “aşk” hayatı

love

Coco Chanel başarısını aşk hayatındaki çalkantılara da borçludur. Asla evlenmez ve aşkı da hiçbir zaman anlamayacağını defalarca dile getirir. Buna rağmen bir çok aşk yaşamış olan Coco Chanel sözleri ile ne kadar felsefi derinlikte olduğunu sanki ispat etmek istercesine,hayatında ki çalkantılı ve gayri ahlaki savrulmaları örtmeye çaışır. Gayr-ı ahlaki yaşamında en çok da evli bir düke aşık oluşu sonrasında ikinci kadın olmayı göze almasına rağmen terk edildikten sonra kendisini işlerine vererek şöhret kapılarını aralamıştır.

25a02d1f99ef1c1f9c5bfb7580052893

Chanel’in aşkları arasında o dönem evli olmasına rağmen sürrealist ressamlarından Salvador Dali’de vardı.

# 8 Peki bu sadelik ve başarının sırrı neydi ?

image

 

Gabrielle Bonhaur “Coco” Chanel , kendi deyimiyle ” i don’t do fashion, i’m fashion ” . Fransız tasarımcı, hayatının her döneminde en dipten başlayarak yükselmesi sebebiyle her kesimi tanıdı ve yaşadı, başarısının ve sadeliğinin sırrı da gözlemleriydi. Hem maskülen hem de güzel olunabileceğini tüm dünyaya öğretti.

Chanel 87 yıl boyunca üretti. Time dergisi tarafından “Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” arasında gösterildi. Moda ödülleri, tasarım ödülleri ve defilelerle adını modanın kendisi haline getirdi. Ardında bıraktığı Chanel S.A hala alanında dünyanın en iyi şirketlerinden. Markası parfümleriyle, tarzıyla ve modayla bütünleşti.

 

Çok İlginç Bonus :

Chanel aynı zamanda 1930’lu yıllarda diplomatik açıdan önem taşıyan üst düzey Türk Silahlı Kuvvetleri komutanlarının da kıyafetlerinin tasarımını yaptı. 1980’li yıllara kadar TSK’da üst düzey komutanlar Chanel tasarımlarını giymeye devam etti.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir