Kadınlar Regl Döneminde Oruç Tutabilir Mi

641

Ramazan ayı yaklaştıkça kadınların çoğunlukla merak ettikleri konu hakkında sorular gelmeye başladı. Birçok kadın regl döneminde oruç tutulup tutulamayacağı sorusuna yanıt arıyor. Peki, adet orucu bozar mı?

Kadınlar regl halindeyken kesinlikle oruç tutamaz ve namaz kılamazlar. Ramazan ayında adetli olan kadınlar tutamadıkları oruçlarına Ramazan Bayramı’nın sona ermesinden sonra kazaya bırakırlar. Ramazan ayında oruç tutulamayan her gün karşılığında 1 gün oruç tutulur. Diğer yandan oruca niyet etmiş bir kadın gün içerisinde adet gördüğü takdirde orucu bozulur. Regl sürecinin bitiminde oruç kaza edilir. Aynı şekilde oruca niyet etmiş bir kadın gün içerisinde adet görmesi nedeniyle orucu bozulursa midesini tıka basa doyurmayacak bir şekilde yemek yemesi gerekir. Ancak oruçluymuş gibi yeme ve içmeyi kesmesi de doğru değildir.

Şu Gibi Durumlarda Oruç Bozulur mu?

Orucu bozan durumlar ile ilgili olarak merak edilen bazı konularda yanıtlar şu şekildedir. Kan aldırmanın orucu bozmadığını belirtmeliyiz. Çünkü Peygamber efendimiz oruçluyken kan aldırmıştı ve bir hadis-i şerifte “Üç şey vardır orucu bozmaz; kan aldırmak, kusmak, ihtilam olmak” diye buyurmuştur. Diğer bir konu ise akupunktur uygulamasının orucu bozup bozmadığı hususudur. Akupunkturda vücudun herhangi bir besin almaması söz konusu olduğu için oruç bozulmaz. Aynı şekilde deri üzerinden sürülen krem, merhem ve ilaçlı bantlar da orucu bozmaz. Boğaza macun veya su kaçmadığı sürece diş fırçalamak da orucu bozmaz. Ancak yine de doğru olan ise; dişlerin imsak vaktinden önce ya da iftardan sonra fırçalanması uygundur. İstem dışı meydana gelen kusma durumunda oruç bozulmaz. Fakat bireyin kendi isteği ve çabası doğrultusunda meydana gelen kusma ağız dolusu miktarında olduğu takdirde oruç bozulur. Bu gibi durumlarda orucun bozulup bozulmayacağı yönünde varsa şüpheleriniz; artık endişe etmeyiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir