Kadın ve Erkek Arasındaki 20 Fark Vol.2

6164

Kadın ve erkeklerin, fizyolojik ve düşünce farklılıkları olduğunu, daha önce “Kadın ve Erkek Arasındaki 20 Fark Vol.1” yazısında bir kısmından bahsetmiştim. İşte kadın ve erkek arasındaki diğer fizyolojik ve düşünce farklılıkları…

#1 Akciğerler

Erkeklerin akciğerleri kadınlara oranla, 2 kat daha geniş ve büyüktür.

erkek-kadin-sonbisey

#2 Yemek yemek

Aynı kiloya sahip kadın ve erkekte, erkek daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar. Sebebi erkeklerin metabolizmasının kadınlara göre daha hızlı çalışmasıdır.

erkek-kadin-sonbisey

#3 Ağlamak

Kadınlar erkeklere oranla 5 kat daha fazla ağlarlar. Özellikle 19:00-22:00 saatleri arasında.

erkek-kadin-sonbisey

#4 Enerji harcanması

Erkekler kadınlara oranla, durdukları yerde hareketsiz halde daha fazla kalori yakarlar. Kadınlar günde 2000 kaloriye ihtiyaç duyarken, erkekler için bu rakam 2700 kaloridir.

erkek-kadin-sonbisey

#5 Antikor üretimi

Kadınların, bakteri ve virüs hastalıklarına erkeklere oranla daha az yakalanmasının sebebi, erkeklerden daha fazla antikor üretmeleridir.

erkek-kadin-sonbisey

#6 Beyin

Erkek beyni, kadınların beynine göre yüzde 14 daha ağırdır. Ancak kadınların beyin lopları erkeklerinkine göre, iki lop arasındaki iletişimi daha iyidir.

erkek-kadin-sonbisey

#7 Safra kesesi taşı

Kadınların yüzde 20’si, erkeklerinse yüzde 8’inde safra kesesi taşı oluşur.

erkek-kadin-sonbisey

#8 Kalp atışı

Kadınların kalbi erkeklere göre daha küçüktür ve daha hızlı atar. Kadınlarda kalp atışı dakikada, ortalama 80, erkeklerde ise ortalama 72’dir.

erkek-kadin-sonbisey

#9 Sıcağa duyarlılık

Erkekler kadınlara göre bu konuda daha zayıftır. Sebebi kadınların deri altındaki yağ tabanının erkeklere oranla daha fazla olması.

erkek-kadin-sonbisey

#10 Yaşlanmak

Kadınların cildi daha ince olduğu için erkeklere oranla derileri daha hızlı buruşup yaşlansa da, 55 yaşındaki bir kadın gücünün yüzde 90’ına sahipken, aynı yaştaki bir erkek gücünün yüzde 70’ine sahiptir.

erkek-kadin-sonbisey

#11 Buluğ çağı

Kadınlar buluğ çağlarını 9-14 yaşları arası geçirirken, bu yaş aralığı erkeklerde 10-15 arasındadır.

erkek-kadin-sonbisey

 #12 Bacaklar

Erkeklerin bacakların kadınlara göre daha kaslı ve uzundur. Bu yüzden kadınlardan daha yükseğe veya ileriye zıplayabilirler.

erkek-kadin-sonbisey

#13 Yaşam süresi

Erkeklerin ortalama en uzun yaşam süreleri; 71 iken, kadınların ortalama yaşam süresi 78 yılı buluyor.

erkek-kadin-sonbisey13

#14 Vücut ölçüsü

Kadınların vücut ölçüleri, kas ve iskelet yapısının farklılığından dolayı daha küçüktür.

erkek-kadin-sonbisey

#15 Solunum

Her iki cinsinde günde soludukları miktar aynıdır ve ortalama, 12 bin litredir. Ancak kadınlar dakikada ortalama 20-22 kez soluk alıp verir, erkekler ise 16-18 kez soluk alıp verir.

erkek-kadin-sonbisey

#16 Gelişme çağı

Kızlar, gelişme çağında erkeklere oranla daha hızlı büyürler. Ancak buluğ çağından sonra, erkekler 20 yaşına kadar, kızlar ise 17-18 yaşına kadar gelişim gösterirler.

erkek-kadin-sonbisey

#17 Düşünce yapısı

Erkekler daha çok mantığıyla ve analitik düşünerek hareket ederler. Kadınlar ise daha çok duygusal, yaratıcılık ve bütünleştirme üzerine düşünerek hareket ederler.

erkek-kadin-sonbisey

#18 Şikayet

Erkeklerin kadınlarla ilgili en çok şikayet ettikleri konu; kadınların onları değiştirmek istemesi. Kadınların en çok şikayet ettikleri şey ise; erkeklerin onları dinlememesi.

erkek-kadin-sonbisey

#19 Evlilik ve gelecek

Kadın, kendine uygun bir eş bulana kadar endişe eder. Bu durum erkeklerde, kendine uygun bir eş bulana kadar değil, gelecek konusunda hiç endişe etmezler.

erkek-kadin-sonbisey

#20 Evlilikten beklentiler

Bir erkek eşi ile onun değişmeyeceğini umarak evlenir ancak kadın değişir. Bir kadın eşi ile değişmeyeceğini umarak evlenir ama erkek evlendikten bir süre sonra değişir.

erkek-kadin-sonbisey

 

Kaynak

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir