Kabarık Doğalgaz Faturalarının İnmesini Sağlayacak 7 Basit ve Faydalı Yöntem

1427

Malumunuz soğuk kış günleri geldi çattı. Çoğu şehrimizde hava sıcaklıkları 0’ın üstüne çıkamıyor ve herkes her yerde üşüyor. Bu soğuklara çare olarak da kombi kullanan vatandaşlarımız kombilerini son derecede yakmayı uygun görüyor. Son derece yanan kombilerde malumunuz kabarık faturalara sebep oluyor. Bizde bu faturaların tutarlarını indirip, sıcak kalmanızı sağlayacak 7 basit ve faydalı yolu size açıklıyoruz.

#1 Termostatik Vana

Klasik vanalar sadece aç kapa yapabildikleri için ortamın sıcaklığını stabil tutmuyor. Termostatik vanalar ise istediğiniz dereceye ayarlanabilme özelliği ile istediğiniz odayı istediğiniz sıcaklığa ayarlayabilirsiniz. Bu özelliği ile %35’e varan tasarruflar sağlayabilirsiniz.

Termostatik vanalar başta satış fiyatı olarak pahalı gelse de, bir kış döneminde kendini amorti edip geriye kalan zamanlarda da bütçenize baya bir katkıda bulunacaktır.

#2 Gerekli Zamanlarda Sıcaklığı Düşürmek

Evde olunmadığı ya da uyku zamanlarında sıcaklığı 5 – 7 ºC daha düşük tutmak bütçenize faydalı olacaktır.

#3 Kombiyi Tamamen Kapatmamak

Ben evde değilim bir kaç saatliğine ya da günlüğüne o yüzden kombiyi kapatayım gelince tekrar yakarım düşüncesi tamamen yanlış sevgili okurumuz. Siz onu tamamen kapattığınızda gerek mobilyalar olsun gerekse duvarlar olsun ısılarını kaybedeceklerinden kombiyi tekrar yaktığınızda ilk olarak onları ısıtacaktır ve evin ısınması daha uzun sürecektir ve daha pahalıya mal olacaktır.

#4 Evde Tek Odayı Isıtmayın

Ben sadece bu odada duruyorum o yüzden bu odayı ısıtayım düşüncesi mantıklı gözükse de diğer odalarla oluşacak temas yüzeyleri sonucu fazlasıyla bir sıcaklık kaybı ortaya çıkacaktır. Yani sizin ıssıttığınız kadar ısınmayacak, o enerji diğer odalara da istemsizce kayacaktır.

#5 1 ºC %6 Enerji Anlamına Geliyor

Eğer burada çok basit bir matematik yapar ve gereksiz sıcaklıkları artırmazsanız azıcık da kalın giyinirseniz bizce yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

#6 Havalandırılan Ev Daha Rahat Isınıyor

Kulağa garip gelebilir ama evi havalandırmak ciddi anlamda daha uygun yollarla ısınmasını sağlıyor. Bu olayı biraz daha bilimsel açıklamaya çalışırsak; evde bulunan hava nemlendiği için daha zor ısınıyor bunun yüzünden içerideki havayı tazelemek evi ısıtmak için daha iyi ve daha tasarruflu oluyor.

#7 Perdelerin Kapalı Olması ve Radyatörlerin Önünün Kapanmaması Tasarruf Sağlar

Sıcaklığın içeride kalması için perdelerin kapalı olması enerji tasarrufuna katkıda bulunur. Olur da ev sıcak gelirse pencereleri açmak yerine kaloriferleri kısın. Ayrıca radyatörlerin önünü açık tutarsanız ısınan hava daha kolay içeride gezebilir ve de evinizi daha rahat ısıtabilir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir