Jetgiller’deki Uçan Arabalar Gerçek Mi Oluyor?

2013

Özellikle 90’larda doğanlar Jetgiller’i çok iyi bilir. Küçükken ekrana kilitlenip onları izlerdik. Bizim yaşadığımız dünyadan çok farklı bir dünyada, gelecekte yaşarlardı. Bu da sanırım bizim hayal dünyamızı geliştirirdi. Büyüdük ama Jetgiller’deki gerçek dışı şeyleri hala ara ara düşünürüz. Mesela uçan arabalar.. Çok iyi fikir değil mi? Her şey daha kolay, daha çabuk olurdu. Küçükken hayretle izlediğimiz teknolojinin çoğu gerçkeleşmiş durumda aslında. Sıra da uçan arabalarda!

Şu an deneme aşamasında olan uçan arabalar, trafik yoğun olduğunda uçuşa geçmenize olanak sağlayacak şekilde dizayn edildi. Ayrıca sürücüsüz de kullanılabiliyorlar. Bu otomobiller bilgisayar yardımıyla uçabiliyor. Tıpkı uçaklardaki sistem gibi oto-pilot modunda kullanılabiliyor. Akıllara şu soru gelebilir: “Peki otomatik sistem bozulursa ne olacak?”. O zaman otomobile yerleştirilmiş bir kolu çekiyorsunuz ve bir çeşit paraşüt sistemi devreye giriyor.

ucan-araba-2-m

Bu otomobilleri Terrafugia isimli bir şirket üretiyor. Otomobillere verdiği isim ise “The Transition”. 2006’dan beri bunun üzerinde çalışıyorlar. The Transition, ilk uçuşunu 2009 yılında gerçekleştirdi. 2015’te aracın üçüncü versiyonu üretildi ve iki yıl içinde ilk müşterisine teslim edilmesi bekleniyor.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir