Japonya’da Tuvalet Deneyimi

2203

tokyo-sky-tree-614670_640

Günümüzde Japonya denince akla kuşkusuz teknolojisi gelir. Özellikle Tokyo Akihabara’da gezerken kendinizi teknoloji adına görüp görebileceğiniz en büyük yerde bulacaksınız. Gördüğünüz her teknolojik ürüne vay be deyip bazen de çokca şaşıracaksınız. Ama eminim ki en çokta tuvalete girdiğiniz de şaşıracaksınız. Tuvalet yahu neye şaşıracağım diyorsanız yanılıyorsunuz.

akihabara-1180397_1280

 

Önce tuvalete girince temizliğine bir 10 puan veriyorsunuz. Sonra yan tarafta bir kol göreceksiniz ,üzerinde de tuşlar olan. Yazılar Japonca olduğu için anlamayacaksınız başta. Daha sonra oturur oturmaz bir sıcaklık hissedeceksiniz. Özellikle kış mevsimindeyseniz o huzurlu sıcaklığı daha da derinden yaşarsınız. İster istemez keşfetme duygusu ile tuşlara basma ihtiyacı duyacaksanız .Çekinmeyin basın. O tuşlardan biri siz işinizi hallederken dışarıya ses gitmesin diye tercihinize göre başka sesler çıkaracaktır (kuş sesi, şelale sesi…) Yani bir nevi asıl sesi absorbe edecek 🙂 Yanında başka bir tuş daha olacak işte o da sesin şiddetini ayarlayacaktır. Daha az ya da yüksek.Diğer bir tuş ise işiniz bittiğinde kullanacağız suyun tazyiki ile ilgili. Öyle tek bir ayarda çıkmıyor su, ihtiyacınıza göre. Bizde ki gibi birden çok sert ya da ayarı bulana kadar gibi değil. Kademe kademe, ihtiyaca göre. Suyun sıcaklığını ayarlayan tuş ise bir başkası. Tercihinize göre yine ayarlar mevcut. Eğer tuvalet kağıdı yerine sprey tercih ederseniz onun da geliş şeklini ayarlamanız mümkün. Tuvalet kağıdı kullanmak istemediğiniz zaman da bir diğer alternatif kurulama. Kurulama tuşuna da bastıktan sonra da işiniz bittiyse sifon tuşuna basıp kalkıyorsunuz. Eğer kokudan rahatsızsanız onun içinde bir tuş var.

31
Garip bir deneyimdi diye düşüneceksiniz. Öyle de. Tuvaletten çıkarken kafanız da deli sorular. Neden?, Niçin? Nasıl? Belki son olarak İyi ki. Hepsinin cevabı da mevcut.
Japonların utangaçlığı ses absorbe edici bir sistem düşünmelerine, konfor anlayışı sıcak ve soğuk su ayarlı sistem tasarlamalarına ve en önemlisi saygı, insana ve insana ait her uzva saygı da işte böyle bir tuvalette ,teknolojinin de etkisi ile buluşmuş.

TO GO WITH Lifestyle-Japan-health-technology-toilets, FEATURE by Gilles Campion A picture taken on August 19, 2010 shows the "Intelligent Toilet", manufactured by Toto for Daiwa House at a show room in Tokyo. In Japan, the global leader in high-tech toilet design, the latest restroom marvel should come with a health warning for hypochondriacs -- it doubles as a medical lab that can really spoil your day. Japanese toilets have long and famously dominated the world of bathroom hygiene with their array of functions, from posterior shower jets to perfume bursts and noise-masking audio effects for the easily-embarrassed. AFP PHOTO/Kazuhiro NOGI (Photo credit should read KAZUHIRO NOGI/AFP/Getty Images)

 

Baştan uyarayım bir kez alışınca daha sonra yerine başka tuvaletleri koymak zor oluyor. Abartma canım neyi var , bizim tuvaletlerin nesi eksik demeyin. Türkiye’de yurtta kaldığım dönem, tuvalet odalar da değil kattaydı. Tüm kat 6 tane alaturka tarz tuvaleti ortak kullanıyordu. Temizlikçiler ne kadar temizlerse temizlesinler, insanların hor davranışı tuvaletin hep pis kalmasına neden oluyordu. Biz tabi hep şikayet. Sonra yetkili kişiler dedi yeni sistem geliyor tuvaletlere. Biz heyecan ile beklemede. Bir de baktık ki kocaman borular koymuşlar sifondan gelecek su yerine. Sifonu bir çekiyorsunuz o kocaman borudan gürül gürül su. Teknolojini seveyim be. Bu da bir yaratıcılıktır , hakkını yemeyeyim şimdi.

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
YUNUS

Harika Buldum. İşte böyle yazılar ve editörler olmalı her sitede ellerinize sağlık. Japonya’ya gitmeden önce aydınlatıcı oldu sitenizi takipteyim. iyi çalısmlar.