Japonya Yanardağ Patlamasına Hazırlanıyor

1547

Bilimadamları Japonya’nın Kyushu adasında bulunan Sakurajima Volkanı’nın yakın bir zamanda patlayabileceğini açıkladı. Böyle düşünülmesinin nedeni ise bölgede artan deprem faaliyetleri ve magma seviyesinin yükselmesi. Alarm durumunun 4. seviyeye yükseltildiği (en yüksek seviye 5) bölgedeki insanlar bulundukları yerden tahliye edilmeye hazırlanıyor.

sakurajima yanardagi patlayabilir japonya 1

Şimdilik tahliye edilecek insan sayısı 4000 ile sınırlı; ancak daha büyük tehlikeler de var. Bölgeden 50 km uzakta bulunan Sendai Nükleer Santrali’nin patlamadan etkilenmesi ihtimaller dahilinde. Ayrıca Kagoshima şehri de patlamanın büyüklüğüne göre etki alanı içerisinde kalabilir.

Sakurajima Volkanı’nın bu aktivitesi alışılmadık bir şey değil. Japonya’da bulunan en aktif yanardağlardan biri olan Sakurajima’da her yıl küçük çaplarda yüzlerce patlama gerçekleşiyor. Problem bu sefer küçük bir patlamanın değil, büyük çaplı bir olayın bekleniyor olması.

sakurajima yanardagi patlayabilir japonya

Volkanın en son büyük çaplı patlaması 2013’te olmuş ve küller 6 km kadar yükselmişti. Yine de kül bulutu fazla etkili olmamıştı, o zamandan beri de herhangi bir kayda değer büyüklükte patlama da gerçekleşmedi. Ancak daha öncesine gidilecek olursa, 1914 patlaması 2010’daki İzlanda’da bulunan Eyjafjallajökull volkanının patlamasına eş değer bir etki yaratmıştı. Hatırlarsak o patlama sonucu Avrupa’da uçuşlar birkaç hafta aksamıştı.

Araştırmacılar şimdilik patlamanın tam olarak hangi şiddette olacağını bilmiyor ancak incelemeler devam etmekte.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir