Japon Yemek Kültüründen 6 Yemek Önerisi

1689

japon yemek

Japon Yemekleri

Uzak doğu yemekleri söz konusu olduğunda insanların aklına ilk gelen şey belki de böceklerdir. Ama düşünüldüğü gibi Japon yemek kültüründe öyle böcek filan yok. Daha çok deniz ürünleri hakim. Ama deniz ürünlerinin yelpazesi de oldukça geniş. Bu yüzden ancak bu noktada işin içine böcekler girebilir ama deniz böcekleri.

Japon Yemek Kültürü

Sanılanın aksine genel olarak Japon yemek kültüründe damak tadımıza uygun yemek bulmak çokta zor değil. Eğer biraz yeniliklere açıksanız ve yeni tatlar denemek konusunda cesaretliyseniz gönül rahatlığıyla aşağıda bahsedeceğim yemekleri deneyebilirsiniz.

1.Sushi

sushi-975075_960_720

 Japonya ve yemek denilince elbette ilk akla Sushi geliyor. Evet çiğ balık fikri itici gelse de ön yargısız bir şekilde tadına bakıldığında aslında hiçte fena değil. Ama dışı yeşil olan (yosun) onların tadı yosundan dolayı biraz ağır olabiliyor. Bunların dışında Japonya’da yabancılar için az pişmiş Sushi alternatifi de bulabilirsiniz bazı sushicilerde. Denemeye çekinenler için orta yolu bulunmuş bir tercih olabilir.

2.Sukiyaki

soup-638997_960_720

Bu yemek özel bir kapta haşlama yolu ile pişen bir yemek. Pişme sürelerine göre sıra ile eklenen sebzelerden ve etten oluşan bir yemek, İçerisinde tofu da olabiliyor. Oldukça sağlıklı bir yemek çünkü içerisine yağ,tuz vs hiç konulmuyor.

3.Udon

ise-udon-696853_960_720

Esasında makarnadır. Ama bildiğimiz makarnalara göre oldukça kalındır. Suyu ile birlikte servis edilir. Bu suda sizin tercihinize göre sıcak ya da soğuk olabilir. Kaba tabiriyle sulu kalın makarna diyebiliriz 🙂 Bu yemeği Japonya da yerken şapırdatıp höpürtederek yerseniz, onlar için çok makbule geçer. Çünkü Japon kültüründe bu şekilde yemek yemek , yemeği lezzetli bulduğunuz anlamına gelir.

4.Tempura

fry-737382_960_720

Udon’un yanında iyi gider. Esasında bu da bir kızartma çeşididir. Türlü sebze, balık, karides vs. kızartmasından oluşur. Özellikle soğan kızartmasının (tempura) şekline bayılacaksınız. Ama hashilerle (yemek yerken kullandıkları çubuk) tempura yemek, alışık değilseniz başlarda zor gelebilir. Ayrıca Japonya’da bazı yerlerde tavuklu tempuralar ile de karşılaşmanız muhtemel.

5.Okonomiyaki

Okonomiyaki-1-500

 Japon usulu pankek yada Japon pizzası desek yanlış olmaz diye düşünüyorum. İçerisinde lahana başta olmak üzere bir çok sebze bulunur. Dilerseniz bu sebzelerin yanına et veya balık da ekleyebilirsiniz. Tüm bunlar yumurta, un ve su ile bulamaç haline getirilir bazı yerlerde özel masa şeklinde ocaklarda pişirilir bazı yerlerde de özel tavalarda pişirilerek servis edilir.

   6.Takoyaki

osaka-takoyaki

 Bu yemeği de en basit anlamda ahtapot topları şeklinde ifade edebiliriz. Krep tarzı karışım hazırlanıp, özel elektrikli takoyaki tavalarına bu karışımı döktükten sonra hemen ardından kesilmiş ahtapot parçalarını ilave edip ustaca pişirilerek hazırlanan bir yemektir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir