Dünya’nın Dondurulan İlk İnsanı: James Bedford

13352

Dondurulan ilk insan James Bedford 50. yılında

Dondurulan insanlar son zamanlarda ortaya çıkmış bir fikir değil. İlk olarak 1773’te Benjamin Franklin’in bir mektubunda kısmen de olsa bahsettiği dondurulan insan hipotezi, 1962 yılında fizik öğretmeni Robert Ettinger tarafından tekrar gündeme getirildi ve o zamandan beri de önem kazanmaya devam ediyor. İnsan dondurmanın temel amacı ise günümüz teknolojileri hastalıklarına tedavi bulunamayan insanların dondurularak muhafaza edilip ileride tedavi bulunduğunda tekrar hayata döndürülmesi üzerine kurgulanmıştır. Günümüz itibariyle 300 civarı insan dondurulmuş vaziyette uyandırılmayı bekliyor. Bu insanlardan biri ve ilki ise James Bedford.

Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji öğretmenliği yapmış olan James Bedford 74 yaşında öldükten bir kaç saat sonra dondurulmuş.

dunyanin dondurulan ilk insani james bedford

James Bedford uyandı mı?

Dondurulduğu gün ise kriyoniks (insan dondurma bilimi) derneklerince “Bedford günü” olarak anılmakta. Aslına bakılırsa resmi olarak dondurulan ilk insan kendisi değil, Bedford’un dondurulma işleminden 1 yıl önce ismi hiçbir zaman açıklanmayan bir kadın donduruluyor, ancak dondurulma süresiyle ölüm zamanı arasındaki fark biraz fazla olduğu için hiçbir zaman tekrar yaşama dönemeyeceği düşünülüyor ve bir kaç ay sonra işlem iptal ediliyor. Bu nedenle de başarılı bir işlem olarak kabul edilmiyor, ilk sayılmıyor.

dunyanin dondurulan ilk insanı james bedford

Fotoğrafta üvey kızı Bedford’un içinde bulunduğu tankın başında görülüyor. Günümüzde Bedford’un bedeni en büyük insan dondurma merkezi olan Alcor Life Extension Foundation’da bulunuyor.

dunyanin dondurulan ilk insani james bedford

Beleş mezar bulsam ölürüm felsefesinin güzel örneği, James Bedford

Dondurulma hikayesi ise tam bir beleşçilik örneği ve bir o kadar da ilginç. Ölümünden iki yıl önce 1965’te, Life Extension Society adında bir kurum dondurulmayı kabul edecek ilk kişiyi ücret almadan donduracaklarını açıklıyor. Bedford da bu şansı kullanıyor ve dondurulacak ilk insan olarak tarihe geçmeyi başarıyor.

dunyanin dondurulan ilk insani james bedford

Böbrek kanseri olan Bedford’un hastalığı ciğerlerine de yayılıyor ve iki yıl sonra bu nedenle ölüyor. Bedenini donduran insanlar ise Robert Prehoda, Dr. Dante Brunol ve Robert Nelson. Nelson’ın bu operasyonla ilgili “We Froze The First Man” adında bir kitabı da bulunuyor.

dunyanin dondurulan ilk insani james bedford

Bedenine enjekte edilen bileşik ise dimetil sülfoksit. Ancak bu bileşik ve kullanılan diğer metotların günümüz metotlarına kıyasla pek etkili olmadığı yıllar sonra anlaşılıyor, bu durum da Bedford’un bir gün iyileştirilip tekrar uyandırılma şansını neredeyse yok etmiş durumda.

dunyanin dondurulan ilk insani1982’ye kadar ailesi tarafından sıvı nitrojen içerisinde korunan Bedford, o tarihten sonra bugün hala bulunduğu Alcor tıp merkezine aktarılıyor. 1991’de vücut sıcaklığında yapılan ölçümler, dondurulduğu günden beri vücut sıcaklığının 0 derecenin üstüne çıkmadığını gösteriyor.

Konu ile ilgili görüşüne başvurulan SABÜ hocalarından Prof.Dr Hayri Dümenci bu hadisenin Tıp bilimi açısından kendi kurguladığı Dümen Metoduna göre çok daha büyük bir dümen olduğunu ve dondurularak saklanan bu bedenlerin dünyanın en pahalı kadavraları olduğunu ifade etmiştir.

Ayrıntılı bilgi için şuan James Bedford bedeninin bulunduğu kurumun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Alcor Life Extension Foundation / Wikipedia (Cryonics) / Wikipedia (James Bedford)

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir