J.R.R. Tolkien’in 100 yıl Önce Yazdığı “Beren ve Luthien” Yayınlandı

653

Yüzüklerin Efendisi isimli eserin yazarı J.R.R. Tolkien’in yeni bir kitabı “Beren ve Luthien“, yazıldığı tarihten 100 yıl sonra yayınlandı. Yazar J.R.R. Tolkien’in 1. Dünya Savaşı dönüşünde yazdığı kitap, oğlu Christopher Tolkien tarafından yayınlandı.

Romanın ana konusunda ise; ölümsüz bir Elf kadını ile ölümlü bir adamın aşk hikâyesini anlatan yazarın “The Silmarillion” isimli romanının bölümleri haline gelen versiyonlarını içeriyor. Beren ve Luthien eserinde en önemli sahnelerden birinde yazarın Edith’tin bir gün eşiyle birlikte ormanda yürüdükleri sırada beyaz çiçeklerin arasında dans etmeye başlamasından esinlenmiş. Hatta söz konusu çiftin mezar taşında da Beren ve Luthien isimleri yazılı. Beren ve Lúthien’in hikâyesinde tüm kötülük varlıklarından en büyüğü Melkor’u çalmaya çalışıyorlar.

Ayrıca kitap içerisinde film yönetmeni Peter Jackson’ın beyaz perdeye uyarladığı “Yüzüklerin Efendisi” serisinin son filmi ve 2004 yılında “En iyi sanat yönetimi” dalında Oscar Ödülü kazanan Alan Lee’nin serileri de bulunuyor. HarperCollins tarafından yayınlanan kitap ile son “Orta Dünya” kitabı “Hurin’in Çocukları”nın 10. yıl dönümünde satışa sunuldu.

2016 Ekim ayında kitabın kapak tasarımı ile birlikte yayın aşamasında olduğu haberleri çıkan kitap, ancak bugün itibariyle satışa sunuldu. Kitabın ilk baskısı 100.000 adet olarak kararlaştırılırken, yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi birçok baskısının yapılması bekleniyor. Christopher Tolkien tarafından yayına hazırlanan kitabın Türkçe baskısının da yakın bir tarihte çıkması bekleniyor.

Tolkien ve Büyük Savaş kitabını yazan Tolkien uzmanı John Garth ise, Hobbit yazarının yazısını 1. Dünya Savaşı’nda gördüğü korkunç şeytani bir güç gibi kullandığını söyledi. John Garth; “En sevdiği 2 arkadaşını Somme’de kaybetti ve fiziksel olarak olduğu kadar enkazın içinde olduğunu düşünebilirsiniz.” ifadesini kullandı. Garth, Tolkien’in hissettirmesi gereken sevinci bir daha asla hissetmeyeceklerini hissettiğini dediğini de aktardı.

92 yaşındaki oğlu Christopher Tolkien, yeni kitabı babasının hikâyesini yazdığı orijinal formda tuttu ve hikâyenin Silmarillion’un parçası haline gelme şeklini gösterdi. 1954 yılında yayınlanan The Lord of the Rings de The Hobbit‘in devamı niteliğindeydi ve kitap 150 milyondan fazla sattı. 2001 yılından 2003 yılına kadar yayınlanan film uyarlaması, tüm zamanların en yüksek hasılatını elde eden serilerinden biri ve final filmi de 11 Akademi Ödülü kazandı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir