İzlenmesi Gereken 10 Seyahat Filmi

1888

Seyahat filmleri insanın ufkunu genişletir. Bazı filmler vardır ki, bize yaşadığımız hayatı sorgulatır, hayatımıza yeni hedefler koymamızı sağlar. İzlerken kendinizden geçeceğiniz ve seyahat etmek için her türlü imkânları kullanacağınız 10 seyahat filmini kesinlikle izlemelisiniz.thelma-and-louise

#1 The Motorcycle Diaries – Motosiklet Günlüğü /2004

Ernesto Che Guevara’nın Motosiklet Günlükleri kitabından esinlenerek yapılan Motosiklet Günlüğü filminin yönetmenliğini Walter Salles yapmıştır. 1952 yılında Arjantinli iki genç, Ernesto Che Guevara ve Alberto Granado, Latin Amerika’yı keşfetmek üzere bir gezi düzenlerler. Bu iki insanın hayali 1939 model, 500 cc’lik bir Norton motosiklet ile Latin Amerika’yı keşfetmektir. Film sizi, 1950’li yılların Latin Amerika’sına götürmektedir. Filmin bir diğer yanı da Peru’da cüzam kolonisinde gönüllü olarak çalışan Ernesto’nun Güney Amerika’nın özgürleşmesi için yaptığı bu mücadeleyi anlatmasıdır. Çılgınlık yapmak ve bu çılgınlığın içine bazı şeyleri sığdırmak istiyorsanız bu filmi izlemeniz gerekiyor.
Yönetmen:  Walter Salles

[irp posts=”44542″ name=”Halk Ozanı: Aşık Mahzuni Şerif”]

motosiklet günlüğü1

#2 The Secret Life of Walter Mitty – Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı/ 2013

Ben Stiller’in hem başrolünü oynadığı hem de yönettiği filminde çalıştığı dergi kapatılacaktır. Bu yüzden son sayısı çıkarmak için çalışmalar başlamıştır. Derginin son sayısının Sean O’Connell’ın çektiği fotoğraflar ile çıkmasını isterler. Sean O’Connell 25.kare fotoğrafın derginin kapağı olmasını ister, ama 25.kare kayıptır. Ben Stiller, filmdeki adıyla Walter Mitty 25.kare fotoğrafı bulmak için çalışmalar başlatır. Bazı bulduğu bilgilerle Sean’e ulaşmak için belirli bölgelerde seyahat eder. Aksiyon dolu zamanlar geçirir. En sonunda Sean’in yanına ulaşır ve 25.kare fotoğrafın nerede olduğu sorar. Sean ise fotoğrafın kendisinde olduğunu söyler. Film bir işi başarmak için durmadan çaba sarf etmeyi seven kişilerin izlemesi gereken bir yapıt. Başarmayı hedefleyen kişiliğe sahipseniz kesinlikle izlemeniz gereken bir film…
Yönetmen: Ben Stiller

[irp posts=”44512″ name=”Türk Sinemasının Yakışıklı Kötü Adamı”]

The Secret Life of Walter Mitty

#3 Into The Wild –  Özgürlük Yolu /2007

Jon Krakauer’in kitabından uyarlama olarak ekranlara gelen macera filmi 1996’da yayınlanmış ve Christopher McCandless gerçek hayatından uyarlanan film sizleri büyük bir çılgınlık yapmaya sürükleyecek. Christopher, tüm zengin ve lüks hayatı geride bırakarak Alakaska’nın kırsalında kendisine meydan okuyor. Kendi özgürlüğünü yaşamak isteyen,  insanlardan uzak macera dolu bir hayat sunuyor. 148 dakika boyunca başından ayrılmak istemeyeceğiniz filmin başrollerinde Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener yer almakta ve yönetmenliğini Sean Penn yapmaktadır.
Yönetmen: SeanPennInto The Wild

#4 /1969

Dennis Hopper’ın yönetmenliğini üstlendiği film iki motosikletçinin kokain satarak yüklü miktarda para kazanmasıyla başlıyor. Kaptan Amerika lakaplı Wyatt (Fonda) paraları bir hortumla motosikletinin benzin deposuna istifliyor ve arkadaşı Billy (Hopper) ile birlikte yola koyuluyorlar. Hedefleri MardiGras dönemine denk gelerek New Orleans, Louisiana’ya varmak olan iki arkadaşın yolculuğunu konu alan filmde, çeşitli duraklarda tanışılan karakterler, 1960’lar kültürünü ve ABD’sini yansıtıyordu. Film oldukça ilgi çekici olmasıyla birlikte insanda seyahat etme hissi uyandırıyor. Özellikle motosiklet tutkunlarının ve farklı bir yaşam tarzını benimseyenlerin izlemesi gereken bir film…
Yönetmen: Dennis Hopper

[irp posts=”44387″ name=”Yeşilçam’ın Çıkarcı Babası””]

Dennis Hopper (1936-2010), US actor, and Peter Fonda, US actor, riding their chopper motorcycles, with Luke Askew, US actor, on the back of Fonda's motorcycle, in a publicity still issued for the film, 'Easy Rider', USA, 1969. The film, directed by Dennis Hopper, starred Hopper as 'Billy', Fonda as 'Wyatt', and Askew as the 'stranger on highway'. (Photo by Silver Screen Collection/Getty Images)

#5 Gün Doğmadan – Before Sunrise/1995

Jesse Avrupa yolculuğunun son durağında, trende bulunda Celine ile tanışır ve sohbete koyulur. Tren Viyana’da durduğunda Jesse, Celine’e Paris’e devam etmek yerine onunla birlikte trenden inmesi, ertesi günkü uçağının kalkış saatine kadar ona arkadaşlık etmesini söyler, Celine’de kabul eder. Film kendinizi Viyana ‘da hissetmenizi sağlıyor.
Yönetmen: Richard Linklaterbefore-sunrise2

#6 İtalya’da Yolculuk – Viaggio in Italia/1954

Film, aklı karışmış bir İngiliz çiftin tutku dolu bir aşk hikâyesi oluşturmasını anlatıyor. Katherine, kocası Alex’le birlikte kendilerine miras kalan, Napoli’deki bir villayı satmak için İtalya’nın kırsal kesiminde yolculuğa çıkar. Evlilikleri boşanmaya doğru gitmektedir. Alex, Capri’de birkaç İngiliz adamla takılırken, Katherine de müzeleri ve doğal güzellikleri gezer. Fakat en sonunda her ikisi de varlıksal sorunlarını kabullenip bunların üstesinden gelir. Roberto Rossellini’nin ‘Viaggio in Italia’sında ise İtalya tam tersi bir rolde: İngiliz bir çiftin yıkılan evliliklerinin arka planı. Rossellini turistik ülkeyi karakterlerinin psikolojisi üzerinden görüyor. Değişik bir bakış açısına sahip olan bu ironik filmi,  sinema sanatına ilgi duyan herkesin izlemesi gerekiyor.
Yönetmen: Roberto Rossellini

[irp posts=”44231″ name=”Necdet Tosun 41 Yıldır Güldürmüyor”]

İtalya'da yolculuk

#7 Thelma ve Louise/1991

Film, mutsuz ev kadını olan Thelma ve monoton hayatından sıkılmış garsonluk yapan Louise’in hafta sonu tatili için arabayla şehir dışına çıkmalarıyla başlar. İki ayrı karaktere sahip kadının çıktıkları seyahatte yaşadıklarına yer verilir. Eğer sizde evinizde sürekli işlerle uğraşmaktan sıkıldıysanız ve macera arayan biriyseniz filmi kesinlikle izlemelisiniz.
Yönetmen: Ridley Scottthelma-and-louise2

#8 80 Günde Devri Alem–Around The World in 80 Days/2004

Film, köyünden çalınan kutsal bir objeyi köyüne geri götürmek için uğraşan Passepartout çevresinde gelişiyor. Passepartout’un yol arkadaşı, mucit olarak ününü ve kariyerini 80 günde dünyayı dolaşacağına dair cüretkâr bir bahse karşılık olarak koyan Phielas Fogg olur. Kraliyet Bilim Akademisi Başkanı Lord Kelvin, Passepartout ve Fogg’un kazanmaları durumunda gücünü ve servetini kaybetme tehlikesiyle yüz yüze kalacağı için onları durdurmak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Filmi izlerken aksiyon dolu anlar yaşayacaksınız. Kendinizi filmin içinde bulacaksınız.
Yönetmen: Frank Coraci80 günde devri alem

#9 Titanic/1997

James Cameron’un, seyirciye bir zaman makinesiyle yolculuk ettiği hissini uyandıran filmde aralarında sınıf farkı olan iki gencin devasa aşkı yer almaktadır. Tabi filmde doğa kendisini ortaya çıkartacaktır ve kendi gücünü gösterecektir. Titanik filmini eğer henüz izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Yönetmen: James CameronTitanic

#10 Nebraska/2013

Woody Grant piyangodan büyük ödülü kazandığını öğrenerek ödülünü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Ailesinden kimse söylediklerini ciddiye almaz. İnandığı bir şey üzerine bütün engellere rağmen hedefine ulaşmayı düşünen kişilikteyseniz bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.
Yönetmen: Alexander Paynenebraska1

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir