İtalya’da seçimleri bir palyaço kazandı

264

İtalya seçimleri ne getirecek ?

İtalya yeni yapılan seçimlerde müesses nizamın temsilcisi 82 yaşında para babası ve genç kız avcısı Sylvio Berlusconi ve halen başbakanlık yapan Matteo Renzi gibi eski siyasi ve kalıplaşmış söylem üzerinden kendini ifade eden partiler için hezimetle sonuçlanan bir seçim bilançosu alındı.
besyildiz-italya.JPG

Bu sonuca göre siyaseten uzun bir geçmişi olmayan hayatını palyaçoluk, modern komedyenlik yaparak kazanan Beppe Grillo ve web stratejisti olan Gianroberto Casaleggio tarafından kurulan  Beşyıldız hareketi son seçimlerde aldığı %32.5 luk oy ile siyasi olarak Fransa’da olanı İtalya’da tekerrür ettirdiler. Fransa’da Le Marche adı ile ortaya çıkan genç bir avukat nasıl cumhurbaşkanlık koltuğuna oturdu ise şimdi İtalya’da aldığı %32.5’luk oy ile  Beşyıldız hareketi hükümet pazarlıklarının en değerli partisini temsil edecek. Koalisyon kurmak ve kurulacak koalisyonu istikrarlı olarak sürdürebilecek esnek ve yapıcı hamleleri yapabilirse ekonomik durgunluk ve mülteci sorunları yaşayan İtalyanlar belki de hayatlarının en anlamlı seçimini yapmış olabilirler. Ancak bu hareketin yükselişi yanında İtalya’da faşist Mussolini geleneğinin modern temsilcisi Lig partisi de %17.5’luk oyu ile yükselen bir başka hoşnutsuzluk tehlikesine de işaret ediyor.

İtalya bütün Avrupa’yı saran ırkçılık ve ayrımcılık hareketlerinin potansiyel tehlikesini şu anda yaşıyor ve bu sorunla sadece bu yükselen partileri olası hükümetlerin dışında bırakarak aşamayacaklarını da biliyorlar. Mutsuz ve kızgın bir seçmen kitlesinin Fransa, Almanya, İtalya ve ilk evvel Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinde seçimlerde alıştıkları söylem ve bu söylem sonunda bir yere gidemediklerini görmeleri sonucunda hali hazırda iş görene değil anti tezlere oy verme ve buradan olacak bir çıkış veya en azından alıştık siyaseti cezalandırma isteği ile bütün Avrupa benzer şekilde yükselen siyasi hareketlerle yönetilmeye aday görünüyor.

Alışılmış siyasetin kısır çekişmeleri içinde yorulan ve geleceğe yeni bir şey ile umutla bakmak isteyen İtalyan seçmen umuda oy verdi. Kısır döngüde ki çekişmeci, fosilleşmiş siyaseti umut ve ümit ile denenmemiş ve söylenmemişi temsil eden yeni bir hareketi taçlandırarak tasfiye eden İtalyanlar yakın gelecekte benzer oluşumların azalmayıp artacağının da işaretini vermiş oldular.

3
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Koray

Böyle konularda Ülkem bir numara.Diğer ülkeler git gide saçmalamaya başladılar çünkü.

Melehat

Bu olay Türkiye’de olsa heralde kıyamet felan kopardı.