İstiridye Mantarları Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey

2221

1. İstiridye Mantarları , Dünya’da yetiştirilme açısından beyaz kültür mantarından sonra ikinci sıradadır. Uzak doğu mutfaklarında oldukça çok kullanılırken lezzeti ile de her damak tadına hitap ediyor. Ülkemizde kültür mantarlarının tüketimi daha yaygınken aslında istiridye mantarlarının tadı deneyenler tarafından daha da lezzetli bulunmaktadır.

istiridye mantarları

2. İstiridye mantarlarının üretimi aslında kültür mantarlarına oranla daha verimlidir ve daha karlıdır. Bu sebeple ülkemizde son yıllarda oldukça ilgi gören bir alandır. Belki de ilgi daha da çok artmalıdır ve arttırılma konusunda daha da teşvik edilmelidir.

3. Türkiye’de 2014 yılında istiridye mantarı yetiştiriciliği için Gıda,Tarım ve Hayvan Bakanlığından bildiri yayınlandı ve bu bildiride bu alanda yetiştiricilik yapanlara hibe desteği verileceği vardı. Ülkemiz de istridye mantarı yetiştiriciliğinin oldukça karlı bir tarım işi olduğu da bu mantarlara ait bir diğer özelliktir. Girişimciler için ise tercih edilesi bir yatırım alanı olarak kabul edilmektedir.

 4. İstridye mantarlarının sağlığa faydaları ise saymakla bitmiyor. Örneğin istiridye mantarı kolestrolü düşürmek adına etkili yöntemlerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi bir çok hastalığa karşı da güçlü bir korunma sağlar. Kanser ile savaşta da yurt dışında büyük oranda talep görmektedir. Anemiye karşı da önemli bir silahtır. Yüksek oranda B vitamini içermesi de bir diğer önemli yanıdır. Doğal antibiyotik özelliği göstermektedir.

mushrooms-926272_640

5.Eğer tadını merak ederseniz ve bulma imkanınız yoksa evde kendi imkanlarınızla da İstiridye Mantarlarını yetiştirebilirsiniz. Güvenirliğinden emin olduğunuz bir firmanın internet sitesinden gerekli mantar tohumunu (misel) sipariş ederek gerekli koşulları da sağlayarak evinizde kısa bir süre de ürün elde edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 buçuk ayda istiridye mantarlarınızı yetiştirip tüketebilirsiniz. Şehirde yaşamanız da istiridye mantarı yetiştirmenize engel değildir. Çünkü bu mantarları yetiştirmek için illa ki geniş bahçelere ihtiyaç yoktur. Çatı katı ya da bodrum katı da istiridye mantarı yetiştirmek için uygun ortamdır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir