İstediğiniz Kiloya Ulaşmak İçin Yapmanız Gereken 9 Şey

4711

Yaz yaklaşınca sadece kadınlar değil erkeklerde panik olmuş durumda. Onlar göbeklerinden kurtulmak istiyor, biz de basenlerimizden ve göbeklerimizden. Diyetisyenlerin tavsiye ettiği bazı katı kurallara uymamak için kaçamak davrandığımız da oluyor, kabul edelim.

Haftalarca süren diyetler ki istediğiniz kiloya ulaşınca da diyeti öle pıt diye bırakmıyorsunuz. Bunun bir de sonrası var. Yediklerinize içtiklerinize dikkat etmenin yanında dikkat etmeniz gereken ve çok zorlanmayacağınız 9 şey var..

#1 Yemek tabağınızın boyutunu küçültün

Pilav, makarna, börek, çörek tarzı hamurumsu besinleri sevseniz de tabağınıza koyduğunuz miktarı değil, tabak boyutunuzu küçültün. Büyük bir tabak içinde azıcık makarna görmektense, daha küçük bir tabak içinde yine az miktarda ama tabağı dolduran bir yemek görmeniz sizi psikolojik olarakta tatmin edecektir.

kilo-sonbisey1

#2 Su içmeyi asla ihmal etmeyin

Herkesin dilinde olan “su için!” cümlesini lütfen dikkate alın. Zaten kasların ve kanın suyu ihtiyacı olduğu için günde ortalama 2-3 litre su tüketilmesi gerekiyor. Acıktığınız zaman, yemek saatine de daha varsa abur cubur yemektense su içmeyi tercih edin. Böylelikle hem su ihtiyacınızı gidermiş  oluyorsunuz, hem de zararlı ama çok lezzetli olan besinleri tüketmemiş oluyorsunuz.

kilo-sonbisey2

#3 Yemek yerine spora başvurun

Öfke, depresyon, sıkıntı, sinir, stres, anksiyete ve yalnızlık gibi insan ruhuna iyi gelmeyen negatif duygu yoğunluklarında yemek yemek hatta daha çok çikolataya dayanmak bir çoğumuzun başvurduğu bir şey. Böyle durumlarda yürüş yapın, dans edin yada küçük adımlarla koşmayı deneyin.

kilo-sonbisey2

#4 Posalı besin tüketmeye çalışın

Her öğünde olmasa da akşam yemeklerinde mutlaka sebze yemeği ve salata tüketmeye özen gösterin. Buğdaylı ve çavdarlı gibi posa değeri yüksek ekmek tercih edin. Bunların yanında gün içinde 4-5 porsiyon meyve yemeye öncelik verin. Abur cubur yerine, taze bir meyveye başvurun. Haftada 2-3 kez kuru baklagil tüketmeye dikkat edin.

kilo-sonbisey2

#5 Doymuş yağ tercih etmeyin

Yemek yaparken mümkün olduğunca doymuş yağ kullanmayı tercih etmeyin. Hele ki tereyağ ile yemek yapımına, kuymak yapımına, sucuk falan o lezzetli şeyleri artık haftada 3-4 değil, 2 haftada bir yapın. Kolesterol seviyesini ve bununla ilişkili tansiyon sorununu da engellemiş olursunuz. Başta zeytinyağı olmak üzere yemek yapımında bitkisel sıvı yağları kullanmalıyız.

kilo-sonbisey2

#6 Kahvenizi soğuk için

En yararlı ve lezzetli içeceğin su olduğunu anladığımıza göre suyun dışında içtiklerimize de dikkat etmeliyiz. Kalorisi yüksek ve şekerle içmeyi tercih ettiğimiz içecekler göbeklerin çıkmasına, basenlerin şişmesine sebep olur. Ev yapımı limonata, yeşil çayınızı da sıcak içmeyin ve kahvenizi de soğuk içmeye özen gösterin.

kilo-sonbisey2

#7 Şerbet yerine meyvenin tatlısını tercih edin

Ağır tatlı ve şerbetli tatlılar yerine, hamur işi tatlılar yerine, mevsim meyvelerini tercih edin. Hem posalı besin tüketmenize yardımcı olacaktır hem de gün içinde tüketmeniz gereken meyve miktarını tüketmiş olursunuz. Meyve salatasının üzerine çok olmamak şartıyla birazcık bal dökmeniz, daha da keyiflendirecektir sizi.

kilo-sonbisey2

#8 Kahvaltı etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin

Kahvaltı öğününün en önemli öğün olduğunu artık çok net biliyoruz. Gece boyunca dinlenen ve acıkan vücudumuz için enerji deposu olacak olan öğün. Düzenli kahvaltı yapmayan hatta yeteri kadar kahvaltı yapmayan bünyelerin obezito sorunları ile uğraşmaları mümkün.

kilo-sonbisey2

#9 Öğünlerinizi atlamayın

Her gün öğün kaçırmadan beslenmeliyiz ki bünyenin ihtiyacı olan her besin maddesini, düzenli bir şekilde alabilelim. 4-8 öğün arası yemek yemeliyiz. Her öğünde tıka basa doymak adına yememeliyiz. İdeal öğün sayısı aslında 3 ana öğün, 3 ara öğün olma üzere 6’dır. Atladığınız öğün bir sonraki öğünde daha fazla yemenize ve depolamanıza sebep olacaktır.

kilo-sonbisey2

Kaynak

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir