İstanbul Film Festivali Tozu Dumana Kattı

1299

İstanbul Film Festivali, Altın Lale Ödülleri sahiplerini buldu. Festivale damgasını vuran filmler Toz Bezi ve Kalandar Soğuğu oldu. En iyi film ödülü, en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu ödüllerini Toz Bezi filmi alırken; en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu ödüllerini Kalandar Soğuğu filmi aldı.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Altın Lale Ödülleri’ni kazanan filmler:

-En İyi Film: Toz Bezi

-En İyi Yönetmen: Mustafa Kara (Kalandar Soğuğu)

-En İyi Kadın Oyuncu: Asiye Dinçsoy (Toz Bezi)

-En İyi Erkek Oyuncu: Haydar Şişman (Kalandar Soğuğu)

-En İyi Senaryo: Ahu Öztürk (Toz Bezi)

-En İyi Görüntü Yönetmeni: Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin (Kalandar Soğuğu)

-En İyi Kurgu: Mustafa Kara, Umut Sakallıoğlu ve Ali Aga (Kalandar Soğuğu)

-En İyi Özgün Müzik: Doğan Duru (Tarla)

-Jüri Özel Ödülü: Rauf (Barış Kaya ve Soner Caner)

İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası film kategorisinde ise Meksikalı yönetmen Rodrigo Plá’nın “Bin Başlı Canavar” en iyi yabancı film ödülünü kazandı.

TOZ BEZİ

toz-bezi-istanbul-film-festivali-2658

Toz Bezi’nin yazarı ve yönetmeni, İstanbul Film Festivali’nde geceye damgayı vuran Ahu Öztürk oldu. İstanbul’da farklı kültürler içinde olan iki kadının hayata dair bakışını anlatan Toz Bezi filmi, dram konusunu oldukça ince işlemiş. Filmin oyuncuları: Asiye Dinçsoy, Nazan Kesal, Mehmet Özgür ve Serra Yılmaz.

KALANDAR SOĞUĞU

kalandar-sogugu-istanbul-film-festivali-6589

İstanbul Film Festivali’nde en iyi yönetmen ve en iyi kurgu ödülünü alan Mustafa Kara’nın yönettiği Kalandar Soğuğu filmi, Karadeniz’de doğayı ve yaşamı keskin bir üslupla anlatıyor, Karadeniz’in en nadide ve en gizemli yerlerini izleyiciye sunuyor. Kalandar Soğuğu filminde oynayan oyuncular: Nuray Yeşilaraz, Haydar Şişman, Hanife Kara, Ibrahim Kuvvet, Temel Kara

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir