İşsizlik Oranı Hem Arttı Hem Azaldı

1197

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 Ocak Ayı işsizlik durumunu açıkladı. TÜİK’in verilerine göre işsizlik oranı Ocak ayına göre diğer aya nazaran yüzde 0.3 artış gösterdi. 2015 Ocak ayına göre ise yüzde 0.2 azalma görüldü. Türkiye’deki işsiz oranı ise yüzde 11.1. Türkiye’deki işsiz insan sayısı ise 3 milyon 290 bin.

issizlik-orani-02468

31 BİN ARTIŞ

Türkiye, 2016 yılının başlangıcında işsizlik oranı artışı gördü. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, 15 yaş üzeri işsiz olan bireylerin geçen Ocak ayına nazaran 31 bin artış gösterdi. Toplam işsiz kişi sayısı 3 milyon 290 bin olarak gerçekleşti. İşsizlik sayısında artış görünse de, işsizlik oranında ufak çapta bir azalma yaşandı. Geçen Ocak ayına göre işsizlik oranı yüzde 0.2 azaldı. İşsizlik oranı yüzde 11.1’e düştü.

İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?
issizlik-maasi-0445
İşsizlik maaşı için gereken şartlar iç tüzüğe göre şu şekilde hazırlanmıştır:

  • Şirket “işsizlik sigortası” kapsamında kişileri çalıştırıyorsa; kişinin sağlık sorunlarından kaynaklanan istifadan ötürü işsizlik maaşı verilmektedir.
  • İşsiz kalmadan önceki sürede 120 gün boyunca çalışan ve prim ödenmiş kişiler, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları gerekir.
  • İşsiz kalındığı andan itibaren, işsizlik maaşı için başvuru yapılmalıdır. Geçen zaman diliminde işsizlik maaşı için başvuru yapmayan kişiler, geçmiş zamandaki işsizlik ödeneğinden yararlanamayacaktır.

e-DEVLET’TEN İŞSİZLİK MAAŞI ÖĞRENME

e-Devlet üzerinden İŞKUR bölümünden işsizlik maaşı ile ilgili gerekli bilgileri ve sorgulamalar yapılmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir